بررسی تخصصی آسانسور دوقلو

آسانسور دوقلو چیست؟

تکنولوژی جدید این امکان را فراهم کرده است تا دو آسانسور در یک محور اجرا شوند. یک شرکت آلمانی بر این باور است که سیستم جدید “Twin Elevator” یک گام در تکنولوژی است که صنعت آسانسور به آن نیاز دارد و طراحان ساختمان را برای اجرای آن دعوت کرده است. نام “دوقلو” از ایده دو آسانسور مستقل از یکدیگر، در یک محور می آید.

آسانسور دوقلو

روش کار آسانسور دو قلو:

در این نوع آسانسور ها مسافران مقصد خود را نه در کابین، بلکه در ترمینال لمسی در سالن انتخاب می کنند. سیستم کنترل، تماس موقعیت فعلی مسافر و جهت حرکت آسانسور را در برابر سایر تماس ها بررسی می کند و در عرض چند ثانیه یک مسیر سفر ایده آل را محاسبه کرده و سریع ترین مقصد را به مسافر نشان می دهد. سیستم DSC همچنین می تواند سفرهای خاصی را برای مسافرین اولویت بندی نماید مانند اولویت انتقال افراد معلول یا دسترسی کد گذاری شده به فضاهای خاص.

5 مزیت آسانسور دوقلو چیست؟

5 مزیت زیر نیز به عنوان تفاوت‌ های مهم و کلیدی آسانسور دوقلو و آسانسور هوشمند است. 

  • کاهش زمان انتظار 
  • استفاده و بهره وری حداکثری از فضای کف کابین آسانسور و امکانات طراحی 
  • افزایش ظرفیت حمل و نقل مسافران 
  • بهبود مصرف انرژی 
  • افزایش ایمنی آسانسور 

معایب استفاده از آسانسور دوقلو:

سیستم Twin دارای چند جنبه منفی نیز می باشد، یکی از آن ها این است که گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد تا صبر کنید تا آسانسور بالایی با رفتن به طبقات بالاتر، فضا را برای قرارگیری آسانسور پایینی فراهم نماید. نکته دیگر این واقعیت است که شما به 3 یا 4 طبقه اضافی در بالای بالابر نیاز دارید تا فضای مورد نیاز برای موتورخانه و تجهیزات الکتریکی فراهم گردد.

آسانسور دوقلو

دلیل حجم زیاد از فضای مورد نیاز در بالای بالابر این واقعیت است که شما برای هر محور دو موتور نیاز دارید (برای هر آسانسور یک عدد) و این موتورها باید در بالای یکدیگر قرار بگیرند تا تنش کمتری داشته باشند. طبق تحقیقات انجام شده هنوز در ایالات متحده آمریکا یک سیستم آسانسور دوقلو وجود ندارد که مسافران بتوانند از آن استفاده نمایند، به نظر می رسد که آلمانی ها در این زمینه از آن ها پیشی بگیرند.

مقایسه عمکلرد آسانسور دوقلو با آسانسور های معمولی:

بر اساس نظربسیاری از کارشناسان در زمینه آسانسور ها، آسانسور دوقلو دارای تفاوت‌های زیادی با آسانسورهای ممعمولی است. همانطور که گفته شد در این نوع از آسانسور، مسافران مقصد خود را در لابی آسانسور انتخاب می‌کنند. در آسانسور دوقلو سیستم کنترل تماس تعبیه شده است، این سیستم به بررسی موقعیت فعلی مسافر و جهت حرکت آسانسور می‌پردازد. در مرحله بعدی سیستم کنترل تماس این درخواست را در برابر سایر تماس‌ ها بررسی می‌ نماید. سپس در مدت چند ثانیه به محاسبه سفری ایده آل برای مسافران پرداخته و نزدیک‌ترین مقصد را برای مسافران در نظر می‌ گیرد. 

مورد دیگری که به عنوان تفاوت و مزیت آسانسور دوقلو نسبت به آسانسور معمولی به شمار می‌آید برخورداری آسانسور دوقلو از سیستم DSC است. این سیستم امکان اولویت بندی حرکت مسافران و کنترل و مدیریت دسترسی را فراهم می‌نماید. به عنوان مثال افراد معلول می‌توانند زودتر از سایرین از آسانسور استفاده کنند. همچنین مانند آسانسور هوشمند، امکان دسترسی کد گذاری شده به برخی فضاهای خاص نیز وجود دارد. 

آسانسور دوقلو

نقش آسانسور دوقلو در افزایش ایمنی: 

آسانسور دوقلو بر اساس استاندارد IEC EN61508 ساخته شده است. بر اساس این استاندارد آسانسوردوقلو به تامین ایمنی آسانسور در زمینه‌های زیر می‌پردازد:

  • مسیریابی ضد برخورد 
  • نظارت خودکار بر حداقل مسافت ایمنی 
  • عملکرد توقف اضطراری 

امروزه تعداد زیادی از کشورها با پیشرفت تکنولوژی همراه شده‌اند و از آسانسوردوقلو استفاده می‌کنند. این آسانسور می‌تواند در آن واحد تعداد زیادی از افراد را به مقصد مورد نظر منتقل کند. جلوه خاصی به ساختمان شما ببخشد، باعث کاهش مصرف انرژی شود و همچنین ایمنی کافی را برای مسافران تامین نماید. مسافران با استفاده از آسانسور دوقلو نیاز ندارند مدت زمان زیادی منتظر رسیدن آسانسور بمانند.

شما عزیران می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر، با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!