همه چیز درباره آسانسور شیب دار و انواع آن

آسانسور شیب دار چیست؟

آسانسور شیب دار وسیله ای کاربردی برای افراد معلول و ناتوانی است که باید برای حرکت از ویلچر و صندلی های چرخدار استفاده کنند. این تجهیزات برای افرادی که نمی توانند از پله برای رفت و آمد استفاده کنند نیز بسیار مفید است. آسانسور شیب دار در هر جابه جایی یک کابین و یک یا دو مسیر شیب دار یک شیب دارد. این نوع آسانسورها قابلیت بالا رفتن از پاگرد های مارپیچ را دارند ولی آسانسورهای استاندارد فاقد این ویژگی هستند. آسانسورهای شیب دار قابل استفاده در مکان های مسکونی و تجاری است و با اهداف خاصی نصب می شوند.

آسانسور شیب دار

در مواقعی که برای دسترسی به طبقات بالا نمی توان از آسانسورهای معمولی استفاده کرد و در مکان های شیب دار مانند پله ها، برای جابه جایی افرادی که دچار مشکلات حرکتی هستند آسانسورهای شیب دار به کار گرفته می شوند.

تاریخچه آسانسور های شیب دار:

در آسانسورهای شیب دار اولیه، همیشه یک نفر اپراتور یا نگهبان در داخل کابین حضور داشت و در صورت بروز خطر یا احساس مشکل و یا هر دلیل دیگری که ادامه حرکت آسانسور با خطر مواجه می شد، نگهبان ترمز خطر را می کشید و این سیستم به صورتی بود که فک های آن در ریل ها و یا نوار چوبی همجوار و در امتداد ریل ها فرو رفته و آسانسور متوقف می شد.

طراحی آسانسور شیب دار:

طراحی آسانسورهای شیب دار بر اساس همان فناوری پایه ای است که آسانسور معمولی و عمودی دارد . به طور کلی تجهیزات آسانسور را می توان برای سیستم هایی با دامنه 10 درجه از عمودی سازگار کرد . در حالی که شیب با بیش از 20 درجه از عمودی نیاز به برخی ملاحظات اضافی دارد.

به عنوان مثال، آسانسورهای شیب دار مورد استفاده در مترو استکهلم از کابین آسانسور “عمودی” نصب شده روی سکو های چرخ دار متناسب با 30 درجه شیب دار استفاده می کردند. کابین از نظر وزنه متعادل تعادل یافته و توسط یک آسانسور و کابل آسانسور معمولی در طول ریل های راهنما منتقل می شود . در حالی که برخی از آسانسور های شیب دار سیستم های بیرونی هستند که برای جابجایی مردم و کالاها در شیب های شیب دار طراحی شده اند .

بیشتر آسانسورهای شیب دار متداول از مواد فولادی یا آلومینیومی ساخته می شوند . همچنین این آسانسور ها از طریق موتورهای برقی کار می کنند و با کنترل های الکترونیکی دکمه فشار کار می کنند .

آسانسور شیب دار

ابعاد آسانسور شیب دار:

آسانسورهای شیب دار برای حمل و نقل افرادی که با ویلچر جابه جا می شوند برای دسترسی به طبقات بالا بسیار کاربردی است. البته این آسانسورها باید ویژگی های خاصی داشته باشند.

حداقل ابعاد کابین آسانسورهای شیب دار باید در اندازه ۱۴ * ۱۱ سانتی متر ساخته شوند. همچنین کمترین اندازه عرض باز شونده درب کابین باید ۸ سانتی متر باشد. این آسانسورها باید به سیستم تراز طبقه مجدد مجهز باشند تا استفاده افراد ناتوان از آن ها راحت تر باشد. آسانسورهای شیب دار باید به دکمه ای مجهز باشند تا درب کابین بتواند بیشتر از زمان عادی بسته شدن، باز بماند.

انواع آسانسور شیب دار:

  • آسانسورهای کششی:
نیروی حرکتی در این نوع آسانسور ( آسانسور شیب دار ) از یک موتور که در بالای چاه آسانسور و در برخی طراحی‌ ها در پایین کنار چاهک و در محلی به نام موتورخانه نصب گردیده است تأمین می‌شود. بر روی فلکه این موتور تعدادی کابل فولادی وجود دارد که از یک سمت به کابین و از سمت دیگر به وزنه‌ های آسانسور که درون قابی فلزی به نام قاب وزنه قرار دارند. قرار گرفته است.
  • آسانسورهای مغناطیسی:
در این آسانسور ریل‌ و تجهیزات متصل شده روی دیوار چاه با مغناطیس دائم نقش استاتور الکتورموتور و کابین آسانسور نقش روتور را ایفا می‌کنند. با اتصال جریان برق به استاتور آسانسور، میدان مغناطیسی ایجاد و به روتور القا می‌ شود.
آسانسور مغناطیسی
 
  • آسانسورهای هیدرولیک:
آسانسورهای هیدرولیکی (آسانسور شیب دار) نیز جای خود را در بین کاربران خانگی باز کرده‌اند. در اروپا بیش از 70 درصد از آسانسورهای زیر پنج طبقه هیدرولیک استفاده می‌شوند که از حسن های این نوع آسانسور می‌توان به نرمی حرکت در شروع حرکت اولیه، خرابی بسیار کم، سهولت در تعمیر، ایجاد آسانسورهای زیبا و شیشه‌ای به دلیل حذف کادر وزنه و سیم فولادی (بکسل) اشاره کرد.
 
  • آسانسورهای وینچی:
نوعی آسانسور، که با زنجیر یا طناب فولادی(بکسل) آویزان شده و نیروی رانش به طریقی به آن وارد می‌شود. در این نوع آسانسور قاب وزنه وجود ندارد.
 
  • آسانسورهای کارگاهی:
آسانسور کارگاهی تسریع‌ کننده ساختمان سازی و سازه‌ های بلند هستند. این آسانسور قادر است از شروع کار توسط خودشان مونتاژ و با سازه ساختمان ارتفاع بگیرد. این آسانسور ها قابلیت کار تا ارتفاع 500 متر و بالاتر را داشته و در ظرفیت‌های 1 و 1.5 و 2 تن تولید می‌شوند.
برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!