درباره آسانسور مغناطیسی چه می دانید؟

آسانسور مغناطیسی چیست؟

بدون شک همه ما از تاثیرات بی نظیر آسانسور در زندگی‌های امروزی اطلاع داریم. این وسیله مکانیکی پراستفاده که نوعی تکنولوژی به شمار می‌آید در انواع مختلفی وجود دارد. افراد باید پس از بررسی راهنمای خرید آسانسور، بهترین آسانسوری که مطابق با شرایط ساختمان است را انتخاب کنند. یک آسانسور مناسب برای ساختمان شما باید علاوه بر داشتن ویژگی‌های منحصر بفرد، نسبت به سایر آسانسور‌ها ارزان‌تر، امن‌تر و همچنین با سر و صدای کمتر باشد. یکی از انواع آسانسور‌ها آسانسور مغناطیسی است که عملکرد متفاوتی نسبت به دیگر آسانسور‌ها دارد.

آسانسور مغناطیسی

تاریخچه آسانسور مغناطیسی:

اولین آغاز حرکت مغناطیسی به جان میچل در سال 1750 باز می گردد، جایی که او متوجه شد دو قطب آهن مغناطیسی هنگامی که قطب یک سری از هر آهنربا کنار هم قرار می گیرد، دفع می شوند. در سال 1922، هرمان کمپر در آلمان پیشگام حالت جذاب (EMS) ماگلو بود و در سال 1934 حق ثبت اختراع برای حرکت مغناطیسی قطارها را دریافت کرد.

بعد از آن، توسعه ماگلوف در ایالات متحده به عنوان یک قانون حمل و نقل زمینی با سرعت بالا (HSGT) آغاز شد. در سال 1966، جیمز پاول و گوردون دانبی با استفاده از آهنرباهای ابررسانا که بر روی وسایل نقلیه متحرک قرار دارند و بر جریان های حلقه های آلومینیومی معمولی در یک راهنما تأثیر می گذارند، اولین سیستم عملی برای انتقال مغناطیسی را پیشنهاد کردند. وسایل نقلیه در حال حرکت به طور خودکار، به صورت عمودی و جانبی، هنگام حرکت در طول مسیر راهنما، حرکت کرده و تثبیت می شوند. وسایل نقلیه به صورت مغناطیسی در امتداد مسیر راهنما توسط یک جریان AC کوچک حرکت می کردند. در سال 2000، کمیته وزارت حمل و نقل ژاپن به این نتیجه رسید که “MagLev برای سیستم حمل و نقل جرمی با سرعت فوق العاده بالا قابل اجرا است.

انواع آسانسور مغناطیسی:

همان طور که گفته شد، این آسانسور دارای انواع مختلفی است که شامل موارد زیر می باشند:

  • آسانسور معلق مغناطیسی:

آسانسور معلق مغناطیسی نوعی از انواع آسانسورهای مغناطیسی است که با کمک مکانیزم بالاکش خطی، حرکت می کند. این نوع از آسانسور، مخصوص ساختمان هایی است که چندین طبقه دارند و بسیار بزرگ هستند. لازم به ذکر است تا بدانید که این آسانسورها می توانند در جهت های جدیدی همچون: قطری و افقی، حرکت کنند.

آسانسور مغناطیسی

  • کمربند متحرک:

نوع دوم آسانسورهای مغناطیسی، آسانسور کمربند متحرک است. شاید تا به حال نام این نوع را نشنیده باشید و نام آن برای شما کمی عجیب باشد. این آسانسور، دارای یک سیستم آهنربای دائمی است که این سیستم در زیر صفحه فولادی که ضدزنگ است، قرار داده شده است. در این نوع از آسانسور، کمربند پلاستیکی، کمربند متحرک و فاسیا درست در مقابل یکدیگر قرار دارند که این ابزار، وظیفه انتقال بار به سیستم ذکر شده را بر عهده دارند.

  • متحرک:

نوع دیگری از آسانسورهای مغناطیسی، آسانسور مغناطیسی متحرک نام دارد. این نوع، دارای هیچ گونه قطعه خارجی نیست و از دو زنجیر موازی ساخته شده است. وظیفه هدایت این دو زنجیر، بر عهده یک محور است که زنجیرها را به صورت افقی و عمودی به حرکت در آورد. این نوع از آسانسور نسبت به سایر آن ها برای انتقال دادن قطعه های تیز، بلند، نازک و حساس، بسیار مناسب است.

  • پوشش مغناطیسی:

نوع آخر آسانسورهای مغناطیسی، آسانسور پوشش مغناطیسی است که مخصوص انتقال و جابجایی موادی است که حاوی میزان زیادی مغناطیس هستند. علاوه بر این، آسانسور پوشش مغناطیسی برای انتقال و بلند کردن لوله های استیل و صفحات مختلف نیز مناسب می باشد. مواد فولادی که در این آسانسور به کار گرفته شه است، سبب شده اند تا نسب به سایر آن ها طرفداران بسیار زیادی داشته باشد.

آسانسور مغناطیسی

مزایا و معایب آسانسور مغناطیسی:

  • آسانسور مغناطیسی برای جابجایی افراد بسیار راحت‌تر است.
  • این آسانسور‌ها از نظر سرعت، قیمت، سر و صدا و همچنین خدمات نگهداری آسانسور، از آسانسور‌های مکانیکی بسیار بهتر هستند.
  • با توجه به اصطکاک کم در این آسانسور‌ها نسبت به آسانسور‌های معمولی، استفاده از آن‌ها در آسمان خراش‌ها توصیه می‌شود.
  • به علت تماس مکانیکی و فرسایشی بسیار کم موجود در آسانسور مغناطیسی قطعات بیشتر عمر کرده و کمتر دچار فرسودگی می‌شوند.
  • استفاده از نیروی مغناطیسی در این نوع آسانسور دو مزیت بسیار خوب دارد. یکی اینکه در این آسانسور برق مصرفی کمتر است و دی اکسید کربن از آن ساطع نمی‌شود. نیروی مورد نیاز آسانسور نیز توسط نیروی مغناطیسی تا حد زیادی کاهش می‌یابد.
  • مهم‌ترین عیب این آسانسور نسبت به آسانسور‌های مکانیکی‌، بالا بودن هزینه‌های مربوط به مسیر‌های راهنمایی است.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!