درباره آسانسور هوشمند چه می دانید؟

آسانسور هوشمند چیست؟

آسانسور هوشمند بر اساس فناوری بدون تماس (RFID) ساخته شده است، وظیفه اصلی این آسانسور محدود کردن دسترسی افراد در استفاده از آسانسور است. ساختار کلی آسانسور هوشمند کاملا مشابه آسانسور معمولی است؛ اما دستگاه آسانسور هوشمند در پشت پانل شستی آسانسور اصل در بخش داخلی کابین آسانسور نصب شده و دستورهای زیر در این پانل تعریف می‌شود. 

 • زمان مربوط به کلیدهای مجاز 
 • خروجی کارت کاید

آسانسور هوشمند

افراد برای رفتن به طبقه مورد نظر خود از طریق آسانسور هوشمند باید کارت مخصوص استفاده از آسانسور را در نزدیکی دستگاه آسانسورهوشمند قرار داده و به طبقه مورد نظر بروند. 

انواع آسانسور هوشمند:

EAX-10:

در این دستگاه هر کارت برای یک طبقه تعریف می شود. پس از اینکه فرد کارت را به دستگاه آسانسور نزدیک کرد آسانسور او را به طبقه تعریف شده می برد.

EAX-108:

در این نوع می توان یک کارت را برای بیش از یک طبقه تنظیم نمود. مثلا یک فرد می تواند برای کارت خود طبقات مختلف مثل ۱- و ۵ را تعریف کند. در این صورت پس از نزدیک کردن کارت به دستگاه هوشمند، شماره های طبقات ۱- و۱ و ۵ فعال میشوند که شخص می تواند طبقه مورد نظر خود را انتخاب نماید.

ویژگی های پانل لمسی داخل کابین آسانسور:

 • وجود صفحه کلید لمسی در یک صفحه LCD شش اینچی
 • نصب دستگاه سریع و آسان بوده و تمامی سیم کشی بین کلید ها حذف شده است.
 • قابلیت نصب در ابعاد بسیار کوچک درون پانل داخل کابین
 • قابلیت رفتن به واحد مورد نظر بدون دانستن شماره طبقه آن
 • نمایش ساعت و تاریخ شمسی
 • صفح نمایش با دوام با نور زمینه آبی و روشنایی قابل تنظیم

آسانسور هوشمند

 دستیار صوتی در آسانسور های هوشمند:

آسانسورهای هوشمند از دستیارهای صوتی نظیر الکسا و سیری پشتیبانی می‌کنند. با استفاده از دستیارهای صوتی هوشمند می‌توانید بعداز سوارشدن به آسانسور طبقه‌ای که می‌خواهید در آن پیاده‌شوید را به آسانسور اعلام کنید. هوش‌مصنوعی بکار رفته در دستیارهای صوتی آسانسورها قدرت تشخیص بالایی دارند و امکان اشتباه در تشخیص صدا بسیار پایین است.

هماهنگی کامل با سایر اجزای خانه هوشمند:

هماهنگی بین اعضای خانه هوشمند از مهم‌ترین مزیت‌های هوشمندسازی است. اجزای خانه هوشمند نظیر آیفون تصویری، پارکینگ، قفل و … می‌توانند با آسانسورهای هوشمند در ارتباط باشند و بین آن‌ها تبادل اطلاعات رخ‌دهد.

هنگامی‌که شما آیفون خانه را می‌زنید با بازکردن در توسط ساکنین خانه، آسانسور به‌طور خودکار به طبقه همکف می‌آید و آماده سوار کردن است. بعد از سوارشدن نیازی به فشاردادن طبقه موردنظر نیست و آسانسور به‌طور خودکار شما را به طبقه‌ای خواهدبرد که آیفون آن را زده‌اید.

هماهنگی کامل با پارکینگ هوشمند نیز از مزایای مهم آسانسورهای هوشمند است. هنگامی که با استفاده از ریموت پارکینگ خانه را باز می‌کنید، سیستم‌های هوشمند یک زمان تقریبی را برای آسانسور ارسال می‌کنند.

این زمان با استفاده از میزان دوری محل پارک فرد از آسانسور سنجیده می‌شود. به‌طور مثال اگر محل پارک شما در پارکینگ نزدیک به آسانسور باشد بعد از حدود 1 دقیقه آسانسور در پارکینگ حضور خواهد یافت. اما اگر فاصله زیادتر باشد این زمان بیشتر خواهدبود. آسانسور هوشمند با استفاده از کدهای ریموت پارکینگ متوجه می‌شود که خانه شما در کدام طبقه است. بنابراین نیازی به فشردن هیچ کلیدی بعد از سوارشدن به آسانسور نیست.

2 نوع رایج آسانسور هوشمند:

به صورت کلی آسانسور هوشمند به دو صورت EAX-10 و EAX-108 موجود است که در ادامه می‌توانید با ویژگی‌های این آسانسورها آشنا شوید. 

EAX-10: این نوع دستگاه آسانسور هوشمند به صورتی طراحی شده است که هر کارتی برای یک طبقه تعریف شده است. در این صورت فرد با نزدیک کردن کارت به دستگاه آسانسور می‌تواند به طبقه مورد نظر خود برود. 

EAX-108: در این نوع دستگاه می‌توان بیش از یک طبقه برای کارت افراد تعریف کرد. به عنوان مثال در کارت فردی طبقات یک و پنج تعریف شده است. فردی که قصد رفتن به یکی از این طبقات را دارد پس از نزدیک کردن کارت به دستگاه باید طبقه مورد نظر خخود را انتخاب نماید. 

آسانسور هوشمند

5 ویژگی و مزیت آسانسور هوشمند نسبت به آسانسور معمولی:

آسانسور هوشمند دارای 5 ویژگی و مزیت زیر نسبت به آسانسور معمولی است. 

 • قابلیت تعریف بیش از 400 کارت مجاز 
 • تعریف و پاک کردن کلیه کارت ها توسط یک کارت کلیدی در آسانسور هوشمند 
 • قابلیت نصب دستگاه درون کابین و در پشت پنل شستی آسانسور 
 • تعبیه شده برای کارت های 125KHz رایج در ایران 
 • دارای ولتاژ 18 تا 30 ولت DC

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشبد.

همین الان تماس بگیرید!