درباره آسانسور پنوماتیک یا بادی 1

آسانسور پنوماتیک چیست؟

آسانسور های شیشه ای، پنوماتیک یا خلا، انواعی از آسانسور ها هستند که قیمت کمتری در مقایسه با سایر انواع آسانسور ها داشته و به منظور به کار گیری در ساختمان های ۲ تا ۴ طبقه، استفاده می شوند. آسانسور پنوماتیکی متشکل از یک سیلندر مدور عمودی صاف از جنس ورق های شفاف یا رنگی پلی کربنات، با یک کابین کواکسیال بوده است که حرکت این کابین در جهت بالا و پائین از طریق مکش و فشار هوا انجام می شود. دنده پیستون به صورت کامل وکیوم و دارای مهر وموم می باشد و کابین آسانسور توسط فشار هوا با حرکت جنبشی به سمت بالا برده می شود. گفتنی است نصب این آسانسور ها در مدت 1 تا 3 روز انجام می پذیرد.

آسانسور پنوماتیک

تاریخچه آسانسور پنوماتیک:

نخستین بار این آسانسور ها در سال 1989 استفاده شدند. جان جانسون (John Johnson) و هنریکا جانسون (Henryka Johnson) با همکاری یکدیگر موفق به ساخت این آسانسور شدند. پس از گذشت مدتی در میانه سال های 2000 تا 2002 بود که این آسانسور ها شکل پیشرفته تری به خود گرفته، به روز تر شدند و در بازار از فروش خوبی برخوردار شدند. به این شکل، فن آوری پنوماتیک و خلاء در ساختمان های کم طبقه به کار گرفته شد. در سال 2007  آسانسور پنوماتیکی توسط خوانندگان مجله محصولات ساختمانی Hanley Wood Maggazinesl به عنوان یکی از 100 محصول برتر تولید شده در این سال برگزیده شد.

عملکرد آسانسور پنوماتیک چگونه است؟

همانطور که گفته شد آسانسور پنوماتیک، ترکیبی است از یک سیلندر مدور عمودی صاف از جنس ورق های شفاف یا رنگی پلی کربنات و یک کابین کواکسیال که حرکت این کابین در جهت بالا و پائین از طریق مکش و فشار هوا انجام می شود. در واقع، این عمل بر اساس فشار صعودی تولید شده و اختلاف فشار آتمسفر زیر و بالای کابین، خلاء مورد نیاز برای حرکت کایبن آسانسور به سمت بالا توسط توربین های دمنده فراهم می سازد. دنده پیستون احاطه شده که به صورت کامل وکیوم و مهر وموم می باشد، اجازه می دهد با حرکت جنبشی و تقریبا بدون اصطکاک، کابین آسانسور توسط فشار هوا به بالا برده شود.

اجزای آسانسور پنوماتیک:

 • سیلندر:

این قسمت شامل سیلندر بیرونی است که در بیشتر مواقع، از یک استوانه لوله‌ ای شفاف ساخته می‌ شود که در میان ساختار آلومینیومی ویژه ای محصور می‌شود و قطعات دیوار شیشه‌ ای از جنس ورق پلی کربنات ساخته می‌ شوند، این ورق‌ ها به‌ راحتی بر روی یکدیگر متصل و فیکس می‌ شوند.

آسانسور خلا

 • کابین:

سقف آسانسور پنوماتیک از فولاد است و دارای دریچه‌ های ویژه کانال مکش هوا می‌باشد، کابین در داخل سیلندر بر روی ریل‌ های فلزی حرکت می‌ کند و می توان گفت ریل‌ های آسانسور درواقع، بخشی از ساختار فلزی حمایتی سیلندر را تشکیل می‌ دهند، دیواره‌ های کابین از جنس پلی کربنات هستند و مجهز به سیستم قفل خودکار می‌ باشند.

 • سیستم محرک آسانسور پنوماتیک:

سیستم مکش هوا شامل پمپ، وکیوم و سایر ملزومات برقی، توربین، سوپاپ و جعبه سیستم کنترل برد است که در خارج از محیط گذاشته می‌ شود. برخی از آسانسور های پنوماتیک برای جابه‌جایی ویلچر طراحی‌ شده‌اند، اگر قصد حمل ویلچر را دارید این مدل بهترین گزینه برای شما خواهد بود. آسانسور های پنوماتیک مانند ماشین نیاز به نگهداری دارند و یک یا دو بار در سال باید توسط متخصص حرفه‌ای بازدید و بررسی شوند.

مزایای آسانسور پنوماتیک:

 • قابلیت نصب در همه فضا های هندسی (حداقل ۷۵ سانتیمتر فضا لازم دارد) و مناسب برای صندلی چرخدار.
 • دارای کابین شفاف شیشه ای با نمای ۳۶۰ درجه.
 • ایمن و مدرن.
 • قابلیت نصب در مدت کوتاه (۱ الی ۳ روز).
 • قابلیت نصب از ۲ الی ۴ طبقه از ۱ الی ۳ نفر.
 • قابلیت راه اندازی با برق تک فاز و سه فاز.
 • بدون موتورخانه.

آسانسور بادی

ویژگی های آسانسور پنوماتیک:

 1. این محصول هیچ احتیاجی به  سیم و کابل و قاب وزنه و … نداشته و به راحتی شرایط برای دید بهتر محیط اطراف را فراهم می کنند.
 2. سرویس و نگهداری آسانسور های پنوماتیک راحت و بدون هزینه می باشد، که هر ۴ سال یکبار باید انجام شود.
 3. آسانسورهای پنوماتیک با استفاده از فن آوری نوین خود، انقلابی در صنعت آسانسور های کوچک و کوتاه مسیر به وجود آورده اند که منحصر به فرد و سازگار با محیط زیست می باشد.
 4. یکی از بهترین ویژگی های این آسانسور ها امکان نصب آن ها در کلیه فضا های هندسی می باشد به طوری که هیچ محدودیتی در انتخاب محل نصب وجود ندارد.
 5. پنوماتیک به معنای هوا و نفس می باشد که به بررسی گاز های متراکم جهت ایجاد نیروی مکانیکی پرداخته می شود.
 6. در این آسانسور ها ازگاز های  فشرده جهت کنترل دستگاه ها و تجهیزات ابزار دقیق استفاده می شود. هوای متراکم را می توان در مخازن مخصوصی ذخیره و نگهداری و انتقال داد. به این صورت همیشه برای ذخیره هوا نیازی به کمپرسور نمی باشد.

گروه مهندسی صنعتی غدیر

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان تماس بگیرید!