بررسی تخصصی آسانسور vvvf

درایو VVVF-3VF آسانسور:

یکی از مهمترین قطعات آسانسور، تابلو فرمان آسانسور می باشد.. چند نوع از مهمترین این انواع، تابلو فرمان دو سرعته 2SPD و تابلو فرمان تک سرعته درایو دار VVVF می باشد. البته توجه نمایید که هر کدام از این انواع تابلو ها باید موتور گیربکس یا گیرلس آسانسور مخصوص خود را نیز داشته باشند. یعنی برای تابلو فرمان های دوسرعته موتور آسانسور نیز باید دو سرعت دور تند و دور کند داشته باشد. ولی برای تابلو فرمان های تک سرعته طبعا موتور آسانسور باید دارای یک سرعت باشد.

درایو vvvf

تابلو کنترل درایودار (3VF):

این نوع از تابلو کنترل آسانسور دارای یک سیستم کنترل کننده پیشرفته به نام درایو است. این درایو باعث می شود که حرکت کابین آسانسور به صورتی بسیار نرم تر انجام شده. و همچنین توقف های کابین آسانسور نیز در طبقات بسیار نرم و بدون ضربه باشد. در واقع در این نوع تابلو فرمان با دستورات و کنترل پیشرفته ای که انجام می شود، سرعت موتور در چند مرحله به آرامی افزایش یا کاهش می یابد. همین امر باعث می شود که حرکت کابین آسانسور بسیار نرم و بدون ضربه باشد. همچنین برق مصرفی آسانسور به نسبت تابلو فرمان های دوسرعته بسیار کمتر باشد.

درایو تابلو فرمان VVVF:

درایو VVVF دستگاه پیشرفته ای است که در تابلو فرمان های VVVF  وجود داشته و وظیفه اش این است که حرکت و توقف های کابین بسیار نرم و بدون ضربه انجام گیرد و نحوه کار آن بدین طریق است که درایو VVVF  بین شبکه برق تابلو فرمان و موتور سه فاز آسانسور قرار می گیرد و سپس با دریافت توان الکتریکی از شبکه با تنظیمات پیشرفته ای که دارد ولتاژ و فرکانس خروجی را تنظیم نموده و سپس فرمان ها را به موتور آسانسور می فرستد که با اینکار می تواند سرعت و گشتاور موتور را به گونه ای تنظیم کند که همواره حرکت کابین آسانسور با نرمی انجام گردد.

آسانسور دو سرعته

آسانسور vvvf چه ویژگی هایی دارد؟

برای متوجه شدن تفاوت آسانسور دو سرعته و vvvf باید گفت الکتروموتور این نوع آسانسور فقط یک سیم پیچ ۱۴۰۰ دور بر دقیقه دارد، حرکت این آسانسور بسیار ساده و روان و آرام است و این حرکت آرام به دلیل قرار گرفتن درایوی است که در تابلو فرمان وجود دارد. کاری که درایو این دستگاه انجام می دهد این است که از سرعت  یک دور بر دقیقه موتور را به صورت تدریجی به دور ۱۴۰۰ دور بر دقیقه می رساند؛ درواقع این اتفاق به دلیل این است که درایو بر اساس نمودار هایی که به آن داده شده است دور موتور را افزایش می دهد.

این افزایش دور که به صورت تدریجی بوده در هنگام ایستادن نیز باعث می شود که موتور از ۱۴۰۰ دور بر دقیقه به صفر برسد اما چون حرکت تدریجی است و براساس نمودار تعریف شده است و این توقف به دور از هرگونه شوک می باشد، مزیت های این سیستم نسبت به آسانسورهای دو سرعته در مصرف برق کمتر و حرکت نرم و بدون شوک است.

نقش درایو vvvf در فرکانس متغیر:

یک مبدل فرکانس (اینورتر vvvf) در بالادست موتور متصل است تا ولتاژ AC تولید کند که می تواند مطابق با نیاز مشتری تنظیم شود. سپس سیستم منبع تغذیه دیگر فرکانس و سطح ولتاژ را که موتور با آن کار می کند تولید نمی کند. در عوض، کنترل فرکانس این وظیفه را بر عهده می گیرد و فرکانس خروجی و ولتاژ خروجی را کنترل می کند.

آسانسور vvvf

مزایای درایو 3VF در تابلو فرمان آسانسور:

  • افزایش عمر قطعات وابسته به کابین و قطعات مکانیکی آسانسور به دلیل کاهش ضربه و شوک های لحظه ای در حرکت کابین آسانسور.
  • حرکت نرم کابین و حذف شوک های لحظه شروع حرکت و یا زمان توقف کابین آسانسور.
  • در آسانسور های دارای درایو جریان برق برای شروع کار موتور برای حرکت کابین کمتر شده و بنابراین از کنتاکتور های کوچکتری استفاده می گردد که دارای صدای کمتری به نسبت کنتاکتور های بزرگتر است.
  • استهلاک کمتر موتور آسانسور زیرا در سیستم های دارای درایو، موتور آسانسور بهتر کنترل شده و کمتر داغ می شود.
  • کاهش چشمگیر در مصرف برق و انرژی آسانسور.
  • کاهش هزینه سرویسکاری و تعمیرات آسانسور به دلیل کاهش استهلاک قطعات مکانیکی و قطعات الکتریکی آسانسور.
  • در سیستم های دارای درایو، به دلیل قطع و وصل شدن کنتاکتور ها در حالت هایی که باری وجود ندارد، عمر این قطعات الکتریکی و مکانیکی طولانی تر می گردد.
  • در آسانسور های دارای درایو VVVF نیازی به فن موتور نمی باشد.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!