درباره سنسور اورلود چه می دانید؟

اُورلود چیست و چه کاری انجام می دهد؟

این دستگاه یک سنسور الکتریکی می باشد که  وزن کابین را اندازه گیری کرده و به تابلو فرمان اطلاع می دهد و باعث عدم حرکت کابین با وزنی بیش از ظرفیت شده و از خسارات و حوادث ناشی از آن جلوگیری می کند. وجود این سنسور بسیار مهم است و آنقدر مهم که طبق استانداردهای بین المللی همه آسانسور ها ملزم به داشتن سنسور اورلود یا همان سیستم اضافه بار بر روی کابین هستند. سنسور اورلود از یک لودسل مخصوص و یک نشانگر که بر روی لودسل نصب شده تشکیل شده است که عملیات نصب و راه اندازی آن  بسیار آسان انجام می گیرد.

اورلود آسانسور

اورلود در کجا نصب می‌شود؟

اورلود آسانسور، باید بر روی سیم بکسل قرار گیرد و همچنین مکان آن نیز، باید در زیر کابین باشد. اورلودهای آسانسور، بر اساس شاخص‌ها و ویژگی‌های متفاوتی دسته‌بندی می‌شوند که یکی از این انواع مختلف دسته‌بندی نیز، بر اساس محل قرارگیری آن‌ها است. اورلودهای سنجش بردار بر اساس وزن، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم وزن بار آسانسور را اندازه‌گیری می‌کنند و بر پایه سنسور استرین گیج ساخته می‌شوند. اورلود آسانسور سنجش بردار، خود به دسته‌بندی‌های دیگری تقسیم می‌شود که شامل: اورلود کابلی، اورلود فریم، اورلود گوشه کابین و اورلود وزنی هستند.

ساختار تشکیل دهنده سنسور اورلود:

این قطعه از یک هسته فلزی که از جنس یک آلیاز مخصوصی است تشکیل شده است. در کنار آن تعدادی از مدارها و مقاومت های الکتریکی نیز وجود داشته، که حالتی ارتجاعی در برابر نیروی وارده دارند. این ویژگی ها و میزان برگشت پذیری آن میزان دقت و کیفیت آن را تعیین می کمند. میزان دقت این قطعه تشکیل دهنده میزان وزن کابین آسانسور و خطای آن می باشد. به همین خاطر نیز در کنار سایر قطعات کنترل وزن کابین و یا تعداد افراد مجاز در آسانسور می تواند کاربردی باشد. در واقع علاوه بر اینکه از برخورد درب به افراد و یا اجسام جلویگری می کند، در صورتی که تعداد زیادی افراد در اخل کابین باشند نیز اخطار می دهد. چرا که این افراد و یا اجستام اضافی مانمع از بسته شدن درب شده و در صورت برخورد علاوه بر آسیب به افراد، می تواند درب را نیز دچار مشکل کند.

سنسور اورلود

میزان تفکیک و تجزیه اورلود آسانسور در شرایطی خاص همراه با رطوبت و درجه حرارتی معین مورد آزمایش قرار می گیرد. این کار طبق اصول و استانداردی معین در یکی از مراکز سوئیس انجام می شود. که آزمایبشگاهی مجهز و با بالاترین استانداردها این مسائل را بررسی و محاسبه می کند. همچنین باید یادآور شد که این سنسور توانایی سنجش تعداد مسافر، بار و میزان وزن کابین را دارد. انجام آزمایش های فنی لازم یکی از اقدامات مهمی است که باید به درستی انجام شود. به همین خاطر این کار در یکی از معتبرترین مراکز اروپا انجام می شود. تا از کیفیت فنی آن مطمئن و در نتیجه قطعه با عملکردی مناسب، مانع از ایجاد آسیب به آسانسور شده و در زمان حرکت از هرگونه مشکل و یا حادثه ای جلوگیری کند.

علت نصب اورلود چیست؟

اضافه بار بیشتر از مقدار مشخص شده باعث صدمه های زیادی می شود . این صدمات عبارتند از صدمه هایی که به سازه های  فیزیکی و الکتروموتورها و همینطور قوای محرکه آسانسور وارد می شود که همگی این صدمات باعث می شوند تا آسانسور با خرابی های جدی ربرو شود. نکته اینکه معمولا داخل کابین آسانسور در قسمت بالای شاسی طبقات، میزان اضافه بار زده شده است. اگر آسانسور دارای اورلود می باشد هرگز نباید در صورت بیشتر بودن وزن مسافرین درون کابین ، آسانسور به حرکت در بیاید.

اورلود آسانسور

مکانیزم عملکرد سنسور اورلود آسانسور چگونه است؟

تغییرات ناشی از وزن بار، موجب تغییر در خروجی اورلود می‌شود. فشار وارده از سوی جسم، به وسیله اورلود آسانسور به سیگنال الکتریکی تبدیل شده و از این طریق وزن دقیق مواد به دست می‌آید. در واقع اورلود، بار(نیروی عمودی) را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کند که با کمک آن می‌توان وزن مواد را در حالت‌های مختلف بدست آورد. در اورلود آسانسور، از طریق یک ماده واسطه(مایع ، گاز، نور، مقاومت و…) و اعمال تغییرات بار بر آن، تغییرات متناسبی(فیزیکی، شیمیائی) در آن ماده واسطه به دست می‌آید، لذا می‌توان با اندازه‌گیری این تغییرات، میزان تغییرات بار را محاسبه کرد.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!