درباره اولین آسانسور و مخترع آن

آسانسور اولیه:

آسانسور وسیله حمل و نقل عمودی می باشد و اولین آسانسور توسط اتوود دانشمند و ریاضی دان بزرگ اختراع شد و می توان گفت که اتوود پایه گذار آسانسور و طراح آن بود. اتوود ماشین اتوود را اختراع کرد که از دو وزنه تشکیل شده بود که با یک نخ به هم مربوط می شدند و روی قرقره ها بالا و پایین می رفتند. بنابراین اتوود توانست طرح ابتدایی برای یک آسانسور را ارائه داد و سپس اولین آسانسوری که به شکل امروزی اختراع شد توسط دانشمند بزرگ آمریکایی به نام اوتیس بود. پس از آن با پیشرفت علم و صنعت روز به روز آسانسور ها نیز پیشرفت کردند و تنوع آن زیاد شده و در طرح ها و انواع مختلف تولید شدند.

مخترع آسانسور
اوتیس در سال 1854 میلادی با یک اختراع ساده توانست سر آغازی باشد برای اختراع و استفاده از آسانسورهای بی خطر. آسانسور ساده ای که اوتیس طراحی کرده بود چرخ ضامن داری بود که در صورتی که کابل نگهدارنده کابین آسانسور پاره شد اتاقک مورد نظر به طور کامل سقوط نمی کرد و ترمز ها به طور خودکار فعال می شدند و کابین به اندازه تنها چند پا فشار می افتاد و می ایستاد. بنابراین اوتیس اولین آسانسور را اختراع کرد که با ترمز اتوماتیک کار می کرد. این مخترع بزرگ در 49 سالگی جان خود را به خاطر بیماری دیفتری از دست داد .

اوتیس مخترع آمریکایی از کودکی طرح هایی روی کاغذ می کشید که نشانگر نگاه خلاق او به اشیای عجیب و غریب بود. از این دانشمند بزرگ به عنوان بنیان گذار یکی از شرکت‌های آسانسور و پله برقی یاد می شود. با پیشرفت علم و صنعت آسانسور ها هم گسترش یافتند و تامپسون اولین کسی بود که در سال 1850 اولین بالابر هیدرولیکی را اختراع کرد و پس از آن نیزبرای هر نوع از کار انواع مختلفی از بالابر ها تولید شدند و به نام آسانسور کارگاهی وارد بازار شدند .
در دانشنامه ای که مربوط به بریتانیاست آمده است که یک دانشمند رومی به نام ویتروس در حدود 236 سال قبل از میلاد از وسایلی نام برده که در بناها برای جابه جایی افراد استفاده می شد. بعد از تامپسون، دانشمندی به نام ورنرفون زیمنس اولین آسانسورهای الکتریکی را ابداع کرد و با این کار مسیر تولید آسانسورهای پیشرفته امروزی را فراهم نمود.

تاریخچه

اولین آسانسور در چه سالی ساخته شد؟

اولین آسانسور در سال ۲۳۶ قبل از میلاد توسط ارشمیدس ساخته شد. اما نخستین آسانسور مدرن، امن و بی‌خطر در سال ۱۸۵۴ توسط اولیشا اوتیس اختراع شد. اولین آسانسور برقی هم در سال ۱۸۸۰ توسط ورنر فون زیمنس آلمانی اختراع گردید. تاریخ دقیقی پیرامون اولین آسانسور ساخته شده در ایران وجود ندارد، هرچند با استناد به اطلاعات منتشر شده، نخستین آسانسور ایجاد شده در ایران به زمان حکومت قاجار بازمی‌گردد. اولین کارخانه آسانسورسازی در شهر صنعتی البرز قزوین در سال ۱۳۵۰ احداث شد. صنعت آسانسور پس از انقلاب اسلامی ایران، مسیر پیشرفت قابل توجهی را نیز طی کرده است.

اولین آسانسور در کجا ساخته شد؟

همان‌طور که گفتیم، اولین آسانسور به شکل طرح امروزی توسط دانشمندی بزرگ با نام اوتیس در ایالات متحده آمریکا اختراع شد. وی در سال ۱۸۵۴، با یک اختراع ساده توانست نام خود را به عنوان نخستین سازنده آسانسورهای مدرن و بی‌خطر، در تاریخچه آسانسور ثبت کند. آسانسور ساده‌ای که اوتیس طراحی کرده بود، چرخ ضامن داری بود که در صورت پاره شدن سیم نگهدارنده کابین، اتاقک به طور کامل سقوط نمی‌کرد و ترمزها به صورت اتوماتیک فعال می‌شدند. کابین طراحی شده وی با فشار پای فرد حرکت می‌کرد یا از حرکت می‌ایستاد.

آسانسور اولیه

صنعت آسانسور در کشور ایران:

آسانسور در ایران قدمتی 80 ساله دارد و به روایتی اولین آسانسور در ایران در پالایشگاه آبادان در دوران حکومت قاجار ایجاد شده است. امروزه صنعت آسانسو در ایران رواج پیدا کرده است به طوری که تمام ساختمان‌ها حتی آپارتمان‌های 4 طبقه‌ نیز باید از آسانسور استفاده کنند.

اوکسن الکسانی در سال 1345 با کپی برداری از شرکت‌های اروپایی موفق شد اولین کارگاه تولید درب و کابین را، راه اندازی کند؛ همچنین اولین کارخانه آسانسور در ایران در سال 1350 در شهر صنعتی البرز قزوین با نام شیندلر راه‌اندازی شد. صنعت آسانسور نیز از پیشرفت علم و دانش نیز جانمانده است و آسانسورها بسیار پیشرفت کرده است و هر روز انواع مختلفی از قطعات آسانسور از جمله ریل آسانسور و موتور آسانسور با دانش جدید و برند های نو وارد بازار می‌شود.

برای دریافت مشاوره بیشتر با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در ارتباط باشید.

همین الان تماس بگیرید!