درباره تحلیل حرارتی آسانسور چه می دانید؟

تحلیل حرارتی آسانسور چیست؟

پیش از صحبت از تحلیل حرارتی آسانسور باید گفت که آمار آسیب ها و مشکلات آسانسور در شهر تهران باعث شد در آذر ماه ۸۸ کار گروه کاهش آسیب های آسانسور در جامعه ایمن شهر تهران شکل بگیرد. طبقه بندی حوادث آسانسور به چهار گروه آسیب های مالی – جانی ،مالی ، جانی واتلاف ماموریتی وتحلیل موضوعی شهر تهران اساس عملکرد کار گروه را بر دومحور حذف مرگ ومیر وکاهش حوادث معمول از طریق آموزش متمرکز نمود.

در این مقوله راه کار های جدید جهت تحلیل خرابی های اسانسور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یکی از این روش ها تحلیل حرارتی می باشد. نمای حرارتی (Thermal vision) در سال های اخیر در سیستم های پزشکی ،مهندسی و نفت گاز کاربرد بسیاری یافته است.
در این روش در سیستم های مختلف تحلیل بر اساس دو پدیده تمرکز حرارت و افزایش حرارت در زمان صورت می گیرد. برای مثال در موارد پزشکی تمرکز حرارت نشان دهنده یک نارسای یا مشکل پاتولوژیک می گردد.

امروزه جهت بررسی اتلافات حرارتی نیز از این روش استفاده می کنند و می توان با بهره گیری از تصویر حرارتی نقاط هدر رفت حرارتی را یافته ودر کاهش نرخ آن کوشید. با استفاده از این روش می توان تحلیل در افزایش حرارت المان های آسانسور را مورد بررسی قرار داد. عامل اصلی افزایش حرارت متمرکز و زیاد در زمان کوتاه عمدتا علل مکانیکی داشته که با تحلیل به موقع می توان به رفع نقص و تعمییر ونگهداری پرداخت.

4 مزیت روش تحلیل حرارتی آسانسورچیست؟

گفتیم که تحلیل حرارتی آسانسورروشی نسبتا ساده برای پی بردن به دلیل و حل مشکل خرابی آسانسور است. شما با استفاده از این روش با خیالی آسوده به علت اصلی مشکل پی برده و به انجام راهکاری اساسی برای حل آن می‌ پردازید. در روش تحلیل حرارتی آسانسور افزایش دمای کلیه قطعات آسانسور مورد بررسی قرار می‌ گیرد. بر همین اساس علت اصلی بیشتر افزایش دما در آسانسور مشکلات مکانیکی تشخیص داده شده است. در صورتی که شما از روش تحلیل حرارتی آسانسور استفاده کنید می‌ توانید در زمانی مناسب به مشکل و علت اصلی آن پی ببرید. پیدا کردن نقاط هدر رفت انرژی و اقدام برای رفع آن‌ ها نیز از دیگر مزایای این روش است. تشخیص نقاط هدر رفت انرژی معمولا از روی تصاویر حرارتی به راحتی قابل انجام است. 

تحلیل حرارتی آسانسور

البته این روش تا چند سال پیش هنوز به صورت کامل مورد تایید کارشناسان نبود و به این روش به دید نوعی آزمون و خطا برای عیب یابی آسانسور نگاه می‌شد. بر همین اساس چند سال پیش در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب و دانشکده فنی، آزمایشی جهت اثبات درستی و استاندارد این روش صورت گرفت. پس از انجام آزمایش علاوه بر اثبات استاندارد بودن روش تحلیل حرارتی آسانسور، کارشناسان به مزایای زیر درباره این روش پی بردند. 

  • امکان انجام آزمایش با سرعت بالا و در کوتاه‌ترین زمان ممکن وجود داشت، همچنین قابلیت تحلیل ساده آزمایش نیز یکی دیگر از مزایای آن بود. 
  • امکان تهیه گزارش‌ های BI نیز از این آزمایش وجود دارد. منظور از گزارش BI همان گزارش منظم و مدون است. 
  • روش تحلیل حرارتی آسانسور بسیار کم هزینه است و روشی غیر قابل تخریب می‌باشد که از جمله مزایای اصلی آن می‌باشد. 
  • امکان ارائه گزارش در لحظه به وسیله تصاویر حرارتی: در صورت استفاده از تصاویر حرارتی برای ارائه گزارش، فهم آزمایش و تحلیل آن بسیار ساده است. 

روش تحلیل حرارتی آسانسور چگونه است؟ 

با توجه به اینکه کاربرد دمای حرارتی(Thermal Vision) به ویژه در یک دهه گذشته در سیستم‌های پزشکی و مهندسی نفت و گاز بسیار زیاد است، تحلیل حرارتی آسانسور برای رفع خرابی این وسیله نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. در روش تحلیل حرارتی آسانسور، افزایش حرارت المان‌های آسانسور بر اساس دو پدیده تمرکز بر حرارت و افزایش حرارت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در بسیاری از موارد افزایش حرارت متمرکز و زیاد در زمان کوتاه، علتی مکانیکی دارد. شما می‌توانید با تحلیل حرارتی آسانسور به موقع نسبت به رفع نقص، تعمیر و نگهداری آسانسور اقدامی مناسب انجام دهید. به عنوان مثال مشاهده افزایش حرارت و عدم توزیع یکسان حرارت در تابلو برق به علت تمرکز دما در برخی از پایه‌ها است. شما برای رفع این نقص و مشکل باید خیلی سریع اقدام نمائید. 

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!