بررسی تراول کابل آسانسور و کاربرد آن

تراول کابل آسانسور چیست؟

تراول کابل آسانسور وسیله ای است که به عنوان رابط بین کابین با تابلو فرمان آسانسور به کار می رود یعنی کلیه فرمان هایی که باید از طرف کابین و طبقات به تابلو فرمان برسند به وسیله طریق تراول کابل انتقال داده می شوند. پس از این که این دستورات به تابلو فرمان رسید، وظیفه تابلو فرمان که پردازش این اطلاعات است آغاز می شود و پس از آن این اطلاعات به موتور آسانسور می رسند. می توان گفت این قطعه از آسانسور با بسیاری از قطعات اصلی، همانند تابلو فرمان آسانسور، کابین آسانسور، موتور آسانسور و … مرتبط است. در نتیجه جنس تراول کابل باید از آلیاژ مرغوب، مقاوم و انعطاف پذیر باشد.

تراول کابل

محاسبه طول تراول کابل:

به منظور نصب تراول کابل بر روی آسانسور، اندازه‌گیری چندین فاکتور بسیار مهم است. طول کابین، اندازه کابین، طول مسیر از اتاقک آسانسور تا انتهای مسیر هدف، طول چاه آسانسور، اندازه زیر کابین و مسافت تابلو فرمان تا جعبه‌ فرمان از جمله موارد نیازمند توجه به حساب می آیند. به دلیل این که تراول کابل به‌ صورت تخت، گرد یا میکسی از هر دو، مورد بهره‌ برداری در آسانسور قرار می‌گیرد، بهتر آن است که پس از اندازه‌ گیری‌ های دقیق، مقدار مورد نظر را جدا نمود؛ به ‌طوری ‌که با ایجاد علامت بر روی بدنه، رشته‌ های مورد نظر را خارج کرده و به دستگاه مانیتورینگ داخل کابین وصل نمود.

مقایسه تراول کابل تخت و گرد:

  • هنگامی که تعداد کنتاکتور کمتری نیاز باشد، هزینه کابل تخت موازی به مراتب کمتر از کابل گرد است؛ هم چنین، کابل های تخت حلقه های کوچک تری نسبت به کابل های گرد تشکیل می دهند. بنا به دلایل گفته شده، کابل های تخت اغلب برای زمانی که ارتفاع آسانسور کم است و فاصله حلقه حداقل است، گزینه بهتری می باشند.
  • اگر لازم باشد که چند کابل تخت با هم ترکیب شوند تا تعداد مناسبی کنتاکتور حاصل شود، استفاده از یک کابل گرد، مقرون به صرفه خواهد بود.

تراول کایل

  • کابل تخت گروهی این امکان را فراهم می کند که بتوان از تعداد بیشتری کنتاکتور در هر کابل استفاده کرد، اما هزینه آن با کابل گرد قابل مقایسه نیست.
  • کابل گرد می تواند جای تعداد بیشتری کنتاکتور باشد؛ بنابراین، از تعداد کابل های مورد نیاز در هر آسانسور کاسته خواهد شد. به علاوه کابل های گرد نسبت به کابل های تخت، فضای کمتری را اشغال می کنند؛ به همین خاطر، از این کابل ها در آسانسورهای مرتفع و با سرعت بالا، استفاده می شود.

بست تراول کابل آسانسور:

وظیفه بست تراول کابل آسانسور نگهداشتن کابل در حین حرکت و گرفتن سنگینی کابل می باشد و به منظور جلوگیری از قطعی کابل نصب این قطعه لازم و ضروری به حساب می آید. در آسانسور های برج ها که ارتفاع زیادی دارند؛ به منظور جلوگیری از قطعی یا پارگی سیم حتما باید از تراول کابل سیم بکسلدار استفاده نمود و همچنین تعداد زیادی از بست تراول کابل را برای مهار کردن کابل نصب کرد.

برترین برند های تولیدکننده تراول کابل:

شرکت های بسیار زیادی در جهان اقدام به طراحی و ساخت این محصول نموده اند که از برترین آن ها می توان به برند  دتوایلر سوئیسی، دتوایلر چک، دتوایلر چینی و همچنین دتوایلر ایرانی اشاره نمود. کلیه این برند ها از استاندارد اروپایی برند سوئیسی استفاده کرده و کیفیتی بسیار بالا دارند. همچنین لازم به ذکر است که در میان تراول کابل‌ های ترکیه‌ ای می‌توان از تراول کابل فوپا، آکیش، سانکا و نرگیز نام برد. سایر برند های ایرانی تولید داخل شامل تراول کابل گلشنی، تراول کابل آسیا و غیره می‌ شوند.

تراول کابل آسانسور

نتیجه‌ گیری:

همانطور که گفته شد وظیفه اصلی تراول کابل آسانسور منتقل کردن تمامی درخواست‌ ها و اطلاعات از کابین و مسافران، به‌سوی جعبه‌ فرمان و از آنجا به سمت موتور است. در این میان دستورات به وسیله پردازشگر آسانسور که کامپیوتر هوشمند کوچکی است، پردازش ‌شده و درست‌ ترین اطلاعات به موتور فرستاده می شوند. این عملیات با سرعتی فوق‌العاده انجام می‌گیرد، به ‌طوری‌ که کاربر طول زمان ارسال پیام‌ ها را حس نمی‌ کند. در آخر ه منظور خرید و تهیه این نوع از تجهیزات تخصصی آسانسور لازم است که به ماندگاری، طول عمر مفید و دوام آن نیز بسیار دقت کنیم.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان تماس بگیرید!