بررسی تخصصی قطعه دیکتاتور آسانسور

دیکتاتور آسانسور چیست چه کارایی دارد؟

از لحاظ ظاهری آرام بند یا دیکتاتور آسانسور قطعه کوچکی است که در قسمت بالایی درب های لولایی آسانسورهای کششی نصب می شود. البته این ابزار کاربردی دارای سیستم پیچیده ای است و قطعات درون آن حالت درهم تنیده و پیچیده ای دارند. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم وظیفه این قطعه آرام بستن درب آسانسور و جلوگیری از شدت بسته شدن درب است؛ اما کاربرد دیگر آرام بند یا دیکتاتور آسانسور ایجاد فشار روی درب به منظور بسته شدن کامل آن می باشد.

دیکتاتور آسانسور

نحوه نصب دیکتاتور آسانسور:

زمانی که قصد دارید آرام بند و یا دیکتاتور آسانسور را بر روی بالابر نصب کنید باید یکسری نکات را رعایت کنید. همچنین باید قطعه‌ای را که خریداری می‌کنید از کیفیت خوبی برخوردار باشد که در زمان استفاده دچار مشکل نشود. تنظیم درب آسانسور نیز یکی از عواملی است که باید به خوبی در زمان نصب آسانسور رعایت شود؛ چرا که درست نصب شدن آن به نصب درست دیکتاتور کمک می‌کند. پیچی بر روی این قطعه قرار دارد که در زمان نصب باید به درستی تنظیم شود. این پیچ وظیفه کنترل سرعت باز و بسته شدن قرقره دیکتاتور آسانسور را دارد. این پیچ را می‌توان به وسیله آچار دوسو یا آلن خور تنظیم کرد.

قسمتی در انتهای میله‌ی پیستون قرار دارد که با استفاده از آن مقدار خروجی روغن تنظیم می‌شود. در زمان نصب این قطعه باید به این نکته توجه کرد که در چه جهتی نصب شود. اگر قصد دارید که درب آسانسور به کندی بسته شود باید آن را در جهت عقربه‌های ساعت سفت کنید و برای اینکه درب آسانسور سریع بسته شود، باید در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بسته شود.

انواع دیکتاتور درب آسانسور:

در گذشته دیکتاتور ها از خارج وارد کشور می شدند. امروزه به دلیل تحریم ها  و تولید برند های ایرانی بسیار با کیفیت، دیکتاتور خارجی در کشور وجود ندارد. برند های جان لیفت، آسانسور اونسا و دیکتاتور آسانسور فوپا، چند نمونه معروف آرام بند های خارجی درب آسانسور است. دیکتاتور اونسای ایرانی، دیکتاتور آلیفت و دیکتاتور سپاهان از نمونه برند های قوی و داخلی کشور هستند.

استفاده از آسانسور می تواند روی کیفیت و مدت عمر مفید آنها تاثیرات خوبی بگذارد. درب های آسانسور طبقات اول و همکف بیشترین میزان باز و بسته شدن را دارند؛ همانطور که گفتیم این استفاده زیاد می تواند برای آسانسور مفید باشد.

دیکتاتور آسانسور

طول عمر دیکتاتور آسانسور:

با رعایت موارد زیر می‌توانید عمر مفید آسانسور خود را افزایش دهید.

  • رعایت تعداد آرام بند درب آسانسور مطابق با کاربری آسانسور
  • استفاده درست و اصولی از درب آسانسور: در صورتی که افراد به درستی از درب آسانسور استفاده کنند، طول عمر آسانسور 5 الی 7 سال است
  • نصب درست قطعات درون دیکتاتور: آرام بند آسانسور از حدود 40 قطعه تشکیل شده است. نصب درست این قطعات باعث عملکرد مناسب دیکتاتور می‌شود
  • سرویس و نگهداری اصولی دیکتاتور: یکی از مشکلاتی که ممکن است در سرما و گرما برای آرام بند ایجاد شود، تغییر حالت روغن درون آن است. توجه به این نکته در هر دوره سرویس آسانسور ضروری است

علائم خرابی دیکتاتورآسانسور چیست؟

به‌طورکلی بسته نشدن درب آسانسوری که مدل لولایی باشد دلایل زیادی دارد و ممکن است از علائم خرابی دیکتاتورآسانسور باشد. چک کردن سالم بودن یا خرابی دیکتاتور نیز از جمله مواردی است که باید در چک لیست سرویس آسانسور نوشته شود.

روغن آرام‌بند دیکتاتور آسانسور:

درصورتی‌ که درب آسانسور در تابستان بسیار شل شده و حتی بدون لمس، باز و بسته می‌شود یا برعکس در زمستان سفت شده و به‌راحتی باز نمی‌شود و برای بازکردن آن باید فشار زیادی را به آن وارد شود، می‌توان این اتفاقات را به دلیل روغن موجود در سیلندر آرام‌بند آسانسور دانست که با تغییرات دما و حرارت، آرام‌بند آسانسور هم تغییر حالت می‌دهد. درصورتی‌که سرویس آسانسور به‌موقع انجام شود این موضوع پیش نخواهد آمد. بهترین زمان برای سرویس آسانسور و تعویض روغن موجود در سیلندر آرام‌بندها هر شش ماه و دو بار در سال است.

دیکتاتور آسانسور

شل شدن پیچ دیکتاتور آسانسور:

معمولاً بعد از مدتی پیچ دیکتاتور آسانسورها شل شده و یا به عبارتی پیچ دچار کم‌کاری می‌شود و این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که دیکتاتور آسانسور  مثل قبل توانایی حفظ درب را با شتاب بالا ندارد. 

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!