بررسی سینی کابل گالوانیزه و انواع آن

سینی کابل گالوانیزه چیست؟

سینی کابل گالوانیزه، وسیله ای است که جهت انتقال، هدایت کابل برق و همچنین محافظت از سیم و کابل، استفاده می شود. این محصول اغلب از فلز آهن با روکش گالوانیزه یا روی تولید شده و مورد مصرف قرار می گیرد. گاهی سینی کابل ها از جنس آهن رنگ شده و پلاستیک نیز ساخته می شوند. سینی کابل هایی که با روکش گالوانیزه در بازار موجود هستند، به دو صورت تولید می شوند:

سینی کابل گالوانیزه

سینی کابل گالوانیزه سرد:

برای تولید این محصول، ورق گالوانیزه فابریک را برش و سوراخ می کنند و پس از خم کردن، آن را مورد مصرف قرار می دهند.

سینی کابل گالوانیزه گرم:

برای تولید این سینی کابل، ورق سیاه را پس از برش دادن، سوراخکاری و خم کردن، داخل ظرف اسید قرار داده و اسید شویی می کنند و در مرحله بعدی گالوانیزاسیون را روی آن اعمال کرده و برای مصرف آماده می شود. این سینی ها، جهت زیبایی و مرتب نمودن کابل کشی ها در ساختمان بسیار کاربردی هستند. سینی کابل های pvc نوع جدیدی از سینی ها کابل هستند که اخیرا به بازار عرضه شدند. این سینی کابل ها به دلیل داشتن ویژگی های خاص در تاسیسات برق مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد سینی گالوانیزه:

سینی های گالوانیزه به دلیل استحکام بالایی که دارند در حمل کابل های برق و حفاظت از آن ها بسیار سودمند هستند. این سینی ها از جنس آهن گالوانیزه شده هستند که پایداری زیادی در برابر زنگ زدن و فشار بالا دارند. جالب توجه است که در کنار این مشخصات، می توان به افزایش طول عمر نیز اشاره کرد که در طول زمان، سینی های گالوانیزه هیچ تغییری نمی کنند

اجزای سینی کابل گالوانیزه:

اجزا و قطعات سینی کابل گالوانیزه شامل موارد زیر است:

 • پیچ کله قارچی و مهره و واشر: 

این محصول برای نصب قسمت‌ ها و اجزای مختلف سینی کابل استفاده می‌ شود.

 • سه راهی سینی کابل: 

این قسمت جهت تبدیل دو مسیر و ادامه به مسیر جدید استفاده می‌ شود.

 • چهار راهی سینی کابل: 

برای تبدیل یک مسیر به سه مسیر و ادامه به مسیری دیگر استفاده می‌شود.

 • زانویی سینی کابل: 

زانویی برای تغییر مسیر کابل‌ ها از زانویی سینی کابل مورد استفاده قرار می‌ گیرد؛ همچنین این وسیله در زاویه و جهت‌ های مختلفی به صورت عمودی و افقی تولید می‌ شود.

سینی کابل گالوانیزه

 • درب سینی کابل: 

درب سینی، برای محافظت و جلوگیری از ورود حشرات و جوندگان استفاده می‌ شود.

 • ساپورت سینی کابل: 

درواقع این قیمت قابلیت تنظیم داشته و در سه مدل دیواری، سقفی و زمینی موجود است که از آن برای ارتفاع زیاد، سقف و دیوار استفاده می‌شود.

 • نردبان کابل:

نردبان در عرض‌ های مختلفی تولید می‌ شود که از آن جهت جابه جا کردن و محافظت کابل‌ های برق در ارتفاعات مختلف استفاده می‌ شود.

 • رابط سینی کابل: 

رابط برای اتصال دو سینی کابل استفاده می‌ شود.

آیتم های مهم در انتخاب سینی کابل گالوانیزه:

 • عرض آن به سانتیمتر یا میلیمتر
 • ارتفاع سینی کابل به سانتی متر یا میلیمتر
 • طول سینی کابل به متر
 • ضخامت ورق سینی کابل
 • ضخامت ورق درب سینی کابل
 • نوع پانچ دار یا بدون پانچ بودن سینی کابل
 • نوع گالوانیزه سرد یا گالوانیزه گرم

تفاوت های سینی برق گالوانیزه گرم و سرد:

اولین تفاوت سینی کابل گالوانیزه سرد و گرم در مکانیزم کار قرار گرفتن پوشش روی در سطح سینی است. ورق سینی کابل های گالوانیزه سرد قبل از ساخت سینی، به صورت سطحی از روی محلول عبور داده می شود و گالوانیزه می شود اما سینی گالوانیزه گرم پس از ساخت به صورت عمقی در داخل محلول به صورت عمقی غوطه ور می شود.

سینی کابل

دیگر تفاوت سینی گرم و سرد میزان ضخامت لایه روی بر روی سطح سینی است. به طور معمول و مطابق با استاندارد ASTM میزان ضخامت روی در نوع گرم حدودا بین ۵۵ تا ۷۰ میکرون می باشد در حالی که در نوع سرد این ضخامت چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۵ میکرون است. معمولا سینی های گالوانیزه سرد سطحی صاف، شکیل، یکنواخت، و براق دارد، اما گالوانیزه گرم عموما سطحی ناصاف، مات و کدر دارد.

اما تفاوت آخر در کاربرد و ماهیت آنهاست. به این ترتیب که از سینی کابل گالوانیزه گرم به علت اینکه پوشش روی ضخیم تری روی آن قرار دارد، برای نصب در فضاهای باز یا جاهایی که در معرض رطوبت و در نتیجه خوردگی هستند، بسیار مناسب است. اما سینی کابل گالوانیزه سرد که با ورق گالوانیزه نیز شناخته می شود، در محیط هایی که کمتر در معرض خوردگی و رطوبت معمولی قرار دارند، گزینه مناسبی است.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!