درباره شستی آسانسور چه می دانید؟

شستی آسانسور چیست؟

یکی از قطعات الکتریکی لازم در هر آسانسوری پنل شستی آسانسور (کلید آسانسور) است که شامل شستی های طبقه و کابین است و در واقع اولین رابط کاربر آسانسور است. مسافرین آسانسور با فشردن شستی های کابین یا طبقات فرمان مورد نظر را به تابلو فرمان آسانسور ارسال می کنند و تابلو فرمان با توجه به دستور وارد شده فرمان حرکت کابین به سمت بالا/پایین را صادر می کند.

دکمه آسانسور   

به دلیل اینکه اولین رابط کاربر آسانسورشستی های آسانسور هستند، بنابراین باید این قطعات آسانسور کیفیت و زیبایی مورد قبول کاربران را داشته باشند، زیرا از نظر کاربران کیفیت و زیبایی شستی های آسانسور و همچنین درب و کابین آسانسور نشان دهنده با کیفیت بودن کل آسانسور است.

وظایف شستی آسانسور چیست؟

اولین رابط بین مسافران و تابلو فرمان آسانسور، شاسی است. هنگامی که مسافران شاسی آسانسور را فشار می‌دهند پیامی از کابین آسانسور به تابلو فرمان ارسال می‌شود. در این صورت تابلو فرمان تشخیص می‌دهد که باید در کدام طبقه متوقف شود. پنل شستی علاوه بر کابین هر طبقه، در بیرون از درب طبقات و در هر راهرویی نیز موجود هستند. علاوه بر این یک نشانگر در مجاورت شستی وجود دارد که به شما وضعیت فعلی آسانسور را اطلاع می‌دهد. پنل شاسی آسانسور فقط محدود به شماره طبقات نیست، بر روی این پنل دکمه‌های زنگ خطر، توقف اضطراری و باز و بسته شدن درب نیز تعبیه شده است. بر اساس استاندارد آسانسور، حداقل فاصله مجاز پنل شاسی آسانسور از کف آن 90 سانتی متر است.

انواع شستی‌های آسانسور:

در مورد استاندارد شستی آسانسور یکی از مهم ترین بخش ها مربوط به تنوع می باشد. می توانید از تنوع بسیار بالای این محصولات به خوبی و به نفع خود استفاده کنید. اگر قرار است یک آسانسور بسیار شیک را در یک ساختمان لاکچری قرار دهید باید داخل کابین را به بهترین شکل دیزاین کنید. یکی از مهم ترین بخش ها که افراد به صورت مستقیم با آن در تماس بوده و در دید همگان قرار دارد شستی آسانسور می باشد. استاندارد شستی آسانسور را می توان برای انواع مدل های موجود به خوبی در نظر داشت. باید در تمامی مدل های موجود از بالاترین کیفیت استفاده کنید. از انواع شستی های آسانسور می‌توان نمونه های زیر را نام برده و شرح داد.

دکمه آسانسور

  • شستی آسانسور لمسی: این نوع از شستی را می توان در مدل های بسیار متنوعی مورد استفاده قرار داد. باید دقت داشته باشید که کیفیت در این محصولات بسیار با اهمیت می باشد زیرا ظرافت و زیبایی در این مدل بسیار زیاد است. برای شستی آسانسور لمسی می توان برخی از ویژگی های خاص را نیز مورد بررسی قرار داد. این نوع از شستی ها معمولا از جنس استیل بوده و نمونه های تمام شیشه آن ها نیز موجود می باشد. فناوری به کار رفته در این محصولات را می توان به خوبی در طول زمان های مختلف مورد استفاده قرار داد.
  • شستی های فشاری: این مدل از شستی ها به عنوان متداول ترین و پرمصرف ترین شستی های موجود شناخته می شوند. مقاومت و توان این مدل از شستی بسیار بالا بوده و کار کردن با آن ها بسیار راحت می باشد. این نوع از شستی را می توان در مدل های بسیار متنوعی مورد استفاده قرار داد. معمولا این محصولات برای انواع ساختمان ها مناسب بوده و می توان در کابین های مختلف از آن ها استفاده نمود. می توان نمونه های استیل و پلاستیکی این محصولات را به خوبی مورد استفاده قرار داد.

بررسی اجزای شستی آسانسور:

  • شستی‌های احضار طبقات: کلید‌هایی برای احضار کابین است که در تمامی طبقات توقف آسانسور در کنار درب آسانسور تعبیه می‌گردد.
  • نمایشگر طبقات: صفحه نمایشگری که جهت حرکت و موقعیت کابین را نشان می‌دهد.
  • پنل کنترل کابین: به تعداد طبقات شاسی احضار یا یک صفحه کلید برای ثبت طبقه مقصد است. کلید فن، کلید آژیر و …از دیگر کلیدهای تعبیه شده روی شاسی احضار می‌باشند. همچنین اغلب دارای یک صفحه نمایشگر است که جهت حرکت، موقعیت کابین یا پیام‌هایی چون اضافه‌بار را نشان می‌دهد.

دکمه آسانسور

شستی کارتی آسانسور:

جدیدا با بهره مندی از تکنولوژی شناسایی رادیویی امکانی برای شستی های آسانسور فراهم شده که استفاده از آسانسور را محدود و جابه جایی با آسانسور محدود به افرادی است که دارای کد هستند. در اینگونه از سیستم ها مدیریت ساختمان هر کدام از ساکنین را با کدی مشخص به سیستم معرفی می کند و کدها را بر روی کارت تگ شده به ساکنین تحویل می دهد. ساکنین برای حرکت آسانسور باید کارت خود را مقابل دستگاه شناسایی قرار دهند تا دستگاه پس از تشخیص کد وارد شده فرمان داده شده عمل کرده و حرکت آسانسور امکان پذیر شود. مزیت استفاده از شستی کارتی آسانسور علاوه بر جلوگیری از بالا رفتن استهلاک آسانسور همچنین می توان میزان رفت و آمد هر یک از ساکنین را نیز ثبت و ضبط کرد.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!