بررسی تخصصی وزنه تعادل آسانسور

وزنه تعادل آسانسور چیست؟

وزنه تعادل آسانسور به وزنه ای می گویند که موجب برقراری تعادل در سیستم آسانسور می شود. در واقع کابین آسانسور از طریق سیم بکسل ها از طرف انتهایی به قاب وزنه متصل باشند و این سیم بکسل ها بر روی فلکه اصلی موتور به حرکت در می آیند (سر  میخورند) و از طرفی دیگر سیم بکسل ها به کابین متصل اند و باعث می شوند تا کابین در حالت تعادل قرار بگیرد.

وزنه تعادل

هر یک از وزنه های قاب وزنه دارای وزنی بین ۳۵ تا ۴۰ کیلوگرم بوده و داخل آن ها از جنس چدن یا بتن پر شده است و با روکش پلاستیکی و یا گالوانیزه آن را می پوشانند تا به دستان نصاب و راه انداز که باید این وزنه ها را داخل قاب وزنه تعادل آسانسور بگذارد، آسیبی نزند. سازه قاب وزنه باید به شکلی محکم و قوی ساخته و طراحی شده باشد که در صورت قرار گیری وزنه ها درون آن و حرکت کردن و ایستادن ناگهانی آن در زمان عمل کردن ترمز اضطراری (پاراشوت) هیچ گونه شکستگی رخ ندهد و هرگز وزنه های درون آن به بیرون از قاب وزنه راه نیابند.

انواع وزنه تعادل درآسانسور:

 1. وزنه بتنی (خاک قرمز و سنگ آهن) 
 2. وزنه چدنی (برقی و دستی)
 3. وزنه گالوانیزه

فواید وزنه تعادل آسانسور:

 • وزنه تعادل موجب آن می گردد که کارکرد موتور برای بالا و پایین کردن جعبه آسانسور راحت تر شود؛ همانند زمانی که روی الاکلنگ نشسته اید. به علت وجود وزنه تعادل، موتور نیروی بسیار کمتری به کار می گیرد تا جعبه را بالا و پایین نماید. با تصور اینکه وزن جعبه و محتویات آن بیشتر از وزنه تعادل است همه آن چه که موتور آسانسور باید جابجا کند ماء التفاوت وزن بین دو (جعبه و محتویات آن) یک کمی اضافه نیرو برای غلبه بر اصطحکاک قرقره ها می باشد.
 • از آنجا که نیروی کمتری درگیر است زور کمتری بر روی کابل ها وارد می شود و همین موضوع، موجب امنیت بیشتر آسانسور می گردد.

وزنه تعادل

 • وزنه های تعادل موجب کاهش مقدار انرژی که موتور نیاز دارد می شوند؛ هرکس که حتی یک بار هم سوار الا کلنگ شده باشد متوجه شده است که در الا کلنگ بالانس وجود دارد؛ هر دو شخصی که بروی الا کلنگ سوار هستند به ترتیب بالا و پایین می شوند بدون اینکه خسته شوند. نکته ای که در آن وجود دارد این است که  در صورتی که موتور نیروی کمتری برای به حرکت در آوردن جعبه برای مسافتی مشابه به کار گیرد، به همان میزان کار کمتری در مقابل نیروی جاذبه زمین انجام می دهد.
 • این قطعه میزان ترمزی که آسانسور به کار می گیرد را کاهش می دهد فرض کنید که هیچ گونه وزنه تعادلی نبود بالا رفتن برای یک آسانسور بسیار سنگین قطعا خیلی سخت بود و این در حالی است که بازگشت آن یعنی پایین آمدن، بسیار با سرعت انجام می گیرد؛ این قطعه می تواند به راحتی آسانسور را کنترل نماید.

ویژگی های وزنه تعادل آسانسور:

 1. جنس درونی این وزنه ها از بتن یا چدن بوده که با روکشی گالوانیزه بر سطح آن پوشیده شده اند.
 2. فضای مورد نیاز برای وزنه تعادل ۳۰ سانتی متر بوده است که ۷ سانتی متر از این مقدار را فاصله بین دیوار تا وزنه تعادل و ۱۰ سانت نیز فاصله قاب وزنه تا کابین تشکیل می دهد.
 3. این وزنه ها اغلب دارای ۳۵ تا ۴۰ کیلوگرم وزن می باشند.
 4. این وزنه ها دچار فرسودگی نمی شوند و از شرایط محیطی نیز تاثیری نخواهند گرفت.

وزنه تعادل آسانسور

بالانس کابین و قاب وزنه تعادل آسانسور:

بالانس بودن آسانسور از موارد بسیار مهمی می باشد که لازم است مورد توجه قرار گیرد زیرا بالانس نبودن باعث ایجاد فشار بر روی موتور آسانسور می گردد. به منظور تست بالانس، زمانی که ظرفیت کابین کمتر از نصف بار است همراه قاب وزنه تعادل آسانسور در میان چاه گذاشته به صورتی که با هم در یک تراز باشند حالت رویزیون آسانسور را فعال و ترمز اهرم را آزاد می کنیم و فلکه را چرخانده هر دو باید در این قسمت بی حرکت بمانند. بعد فلکه موتور را چرخانده اگر یکی از آن ها یعنی قاب یا وزنه به سمت پایین حرکت کنند یعنی بالانس کابین و قاب وزنه تعادل آسانسور درست است.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان تماس بگیرید!