درباره کرپی آسانسور چه میدانید؟

کرپی آسانسور:

کرپی آسانسور وسیله ای است که از آن جهت بستن سیم بکسل به سربکسل استفاده می شود. این قطعه یکی از قطعات مکانیکال مرتبط با سیم بکسل است که با وجود آن ۸۰% نیروی کششی سیم بکسل ها حفظ می شود. کلیه قطعات مکانیکی آسانسور باید با دقت بالایی نصب شوند. زیرا نصب آنان بسیار پرخطر و پر ریسک است. کرپی آسانسور اگر چه وسیله یا قطعه ی کوچکی است اما نقش مهمی در آسانسور ایفا می کند. شما می توانید این قطعه را به همراه لوازم جانبی آسانسور و هم چنین قطعات اصلی آسانسور از گروه مهندسی صنعتی غدیر با کیفیت بالا و قیمت مناسب دریافت نمایید.

کرپی آسانسور

کرپی از سه قطعه تشکیل شده است:

 1. بخش اول قسمت U شکل
 2. بخش دوم شبیه زین اسب است
 3. بخش سوم آن مهره ها می باشند

کرپی آسانسور معمولا از جنس فولاد، استینلس استیل، چدن است. یک قسمت از سر سیم بکسل به وسیله کرپی به بالای کابین آسانسور متصل شده و یک سر دیگر آن پس از عبور پولی‌ها و سیستم تعلیق به وزنه‌های تعادل اتصال می‌یابند.

به این ترتیب به صورت اتومات تنظیم کششی سیم بکسل با کرپی ها صورت می‌گیرد. یکی از نکات مهم و قابل توجه این است که حداقل سه کرپی باید به اتصالات سیم بکسل به وزنه تعادل و کابین متصل باشد. حداکثر فاصله کرپی‌ها نسبت به هم باید 30 برابر قطر سیم بکسل‌ها باشد. نحوه قرارگیری مهره‌ها باید به سمت پایین و قسمت U شکل آن در قسمت کوتاه‌تر سیم بکسل، قرار گیرد.

مهم‌ترین ویژگی‌ ها و وظایف کرپی آسانسور:

وظیفه اصلی و مهم کرپی آسانسور، وصل کردن سیم بکسل و سربکسل آسانسور به یکدیگر و همچنین نگهداری نیروی کششی سیم بکسل آسانسور است. کرپی آسانسور دارای سه بخش زیر است:

 • بخش U شکل متشکل از رزوه آسانسور
 • زین اسب
 • مهره‌ها

جنس کرپی آسانسور معمولا از جنس چدن، فولاد و استینلس استیل است، به همین علت این قطعه آسانسور، به عنوان بستی محکم برای ایجاد حلقه سیم بکسل در آسانسور به شمار می‌آید. کرپی آسانسور نوعی اتصال برای وصل شدن یک سر سیم بکسل آسانسور به بخش بالایی کابین آسانسور است، سر دیگر سیم بکسل نیز پس از رد شدن از سیستم تعلیق و پولی‌ها به وزنه تعادل وصل می‌شود.

کرپی آسانسور

با همین نحوه اتصال، تنظیم کششی سیم بکسل توسط کرپی آسانسور به راحتی انجام می‌شود. به منظور افزایش کیفیت آسانسور، باید محل اتصال دو سر سیم بکسل به کابین و وزنه تعادل، حداقل به سه کرپی آسانسور مجهز باشند. فاصله استاندارد قرار گرفتن این کرپی‌ها نسبت به یکدیگر، باید سه برابر قطر سیم بکسل باشد.

طریقه بستن کرپی آسانسور:

نصب صحیح قطعات در آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که هر چقدر هم که قطعات باکیفیت باشند، اما درست نصب نشوند مطمئنا کارکرد نرمالی نخواهند داشت. در نصب نمودن کرپی نیز همین موضوع را باید مد نظر داشت که به صورت دقیق و استاندارد بسته شود. هر کرپی دارای شماره مخصوصی است که با توجه به آن به کار برده می شوند.

باید دانست که شماره کرپی همان اندازه ی قطر کرپی است. این شماره باید با شماره قطر سیم بکسل یکی باشد. کرپی ها باید در یک راستا و یک جهت بسته شوند. یعنی باید مهره ها پایین و قسمت U شکل آنها به سمت بالا طرف سر کوتاه تر سیم بکسل باشد. تعداد کرپی ها به قطر سیم بکسل بستگی دارد. اما به طور معمول از ۳ کرپی در محکم کردن حلقه سیم بکسل استفاده می شود.

7 نکته مهم هنگام بستن کرپی آسانسور:

شما باید پس از خرید این محصول باکیفیت و مرغوب، موارد زیر را جهت بستن صحیح آن طی کنید.

 • نصب درست این محصول بر اساس استاندارد‌ ها
 • انتخاب شماره و تعداد آن بر اساس اندازه قطر کرپی و قطر سیم بکسل آسانسور
 • اتصال بخش U شکل این قطعه باید به سر کوتاه‌ تر سیم بکسل و بخش مهره‌ ها باید به سر بلندتر آن
 • استفاده از 3 کرپی برای قطر 15 میلی متر و افزایش تعداد کرپی‌ ها به ازای افزایش قطر سیم بکسل‌ ها
 • رعایت فاصله استاندارد کرپی آسانسور از هم برای حفظ نیروی کششی سیم بکسل، که برای هر کرپی به ازای 6 برابر قطر سیم بکسل است
 • بستن اولین کرپی با فاصله 8 برابر قطر سیم بکسل آسانسور
 • توجه به قطر سیم بکسل آسانسور هنگام سفت کردن مهره‌ها و محکم کردن مهره‌ها بر اساس 3/1 قطر اولیه سیم بکسل

کرپی آسانسور

اهمیت استفاده از سیم بکسل در آسانسور:

سیم بکسل دو نوع مغزی فولادی و الیافی دارد . فرق آن‌ها در نوع کاربرد و مقدار نیروهای کششی آن‌ها است. مثلا زمانی که نیروی کششی و استحکام طناب مد نظر باشد، از سیم بکسل با مغز فولادی و هنگامی که انعطاف مد نظر باشد، از الیاف مغزی استفاده می‌گردد. معمولا در آسانسور‌ها سیم بکسل‌های فولادی کاربرد بیش‌تری دارند. یکی از مهم ترین دلایل استفاده سیم فولادی، مقاومت بالای این جنس سیم در برابر سایش و فشار است و این نوع سیم همیشه در بازار قابل دسترس است.

همین الان تماس بگیرید!