بررسی تخصصی یو پی اس آسانسور

یو پی اس چیست؟

یکی از منابع جایگزین برق در مواقع اضطراری، یو پی اس ها می باشند. ups یا منبع تغذیه در هنگام قطع شدن برق، به عنوان منبع تغذیه ورودی اصلی استفاده می شود. این دستگاه الکتریکی به افراد در رفع بسیاری از مشکلات برق در مناطق مسکونی و تجاری کمک می کند و توانایی ذخیره انرژی در باتری ها و استفاده در مواقع اضطراری را دارد. در واقع UPS های آسانسور ها جزو دسته یو پی اس های آفلاین بوده و از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند که عبارتند از یک شارژر، باتری ها و اینورتر. یک UPS لیفت، به همراه شارژ باتری ها همزمان سه فاز را تأمین می کند و آسانسور را تغذیه می کند.

یو پی اس آسانسور

ویژگی­ های UPS:

 • یکی از نکات مهم درباره UPS ها این است که مقدار زمان کار آسانسور پس از قطع شدن جریان منبع اصلی، بستگی به توان باتری ­ها خواهد داشت.
 • اندازه UPS به گونه ­ای است که در هر مکانی امکان قرار دادن آن وجود دارد.
 • UPS ها مناسب نگهداری از اطلاعات مهم بر روی وسایل الکتریکی شما نیز می باشند.
 • UPS ها فاقد هر گونه آلودگی صوتی یا هوایی هستند.
 • UPS ها کاملا اتوماتیک بوده و احتیاجی به دخالت دستی در راه ­اندازی آن­ ها در زمان قطعی جریان برق وجود ندارد.
 • در زمان قطعی برق، انرژی مورد نیاز آسانسور توسط این وسیله تامین می شود.
 • UPS مستقیما از برق برای شارژ باتری­ ها استفاده کرده و خطری ندارد.

انواع یو پی اس ها در آسانسور:

 • یو پی اس های با توان پایین:

این مدل از یو پی اس ها برای تامین برق روشنایی کابین آسانسور، سامانه باز کننده درب آسانسور، آلارم خطر در آسانسور و در آسانسور های هیدرولیکی فعال کردن شیر الکتریکی پمپ هیدرولیک به کار گرفته شده و وظیفه فراهم کردن برق موتور الکتریکی و درایو را ندارند. مکانیزم عملکرد این قطعه به این شکل است که با قطع جریان برق ورودی، UPS توان پایین، وارد مدار شده و با فراهم نمودن برق بخش های مهم در آسانسور، کابین را به نزدیک ترین طبقه هدایت کرده و پس از توقف کامل در طبقه مد نظر درب کابین باز می شود.

یو پی اس

 • یو پی اس های با توان بالا:

این قطعات به گونه ای طراحی و تولید شده اند که به وسیله آن ها توان و قابلیت راه اندازی موتور الکتریکی و همچنین فراهم نمودن برق تمام تجهیزات کابین آسانسور در زمان قطعی برق امکان پذیر می باشد؛ البته آن ها در زمان قطع برق در آسانسور ها یا در هر دستگاه دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند، بلکه به عنوان سیستم محافظتی برای بخش های الکتریکال یک آسانسور عمل می کنند.

موارد مهم در هنگام نصب UPS:

 • توجه داشته باشید که این محصول، به غیر از تامین جریان مورد احتیاج آسانسور، جریان فن ها را هم باید تامین کند زیرا لازم است که از بالا رفتن حرارت جلوگیری بشود.
 • در آسانسور های نوع سبز که از ولتاژ تکفاز و وزن وزنه تعادل جهت صرفه جویی کردن در مصرف انرژی بهره می برند؛ اگر کابین خالی در پایین ترین طبقه و وزنه تعادل آن در آخرین طبقه باشد؛ در موقع حرکت همچون یک ژنراتور عمل می نماید و به این شکل، این برق تولیدی از آسانسور به UPS صدمه وارد می کند؛ بنابراین در کنار آسانسور های سبز نمی توان ازUPS ها استفاده کرد زیرا جریان برگشتی از آسانسور به UPS صدمه وارد می کند.
 • عملکرد UPS حتما باید توسط بازرس آسانسور تایید گردد.
 • در زمانی که آسانسور فقط از یو پی اس استفاده می کند، باید چراغی در درون آن وجود داشته باشد که نشان بدهد برق مصرفی به واسطه باتری تامین می شود.
 • لازم به ذکر است که فرایند نصب کردن صحیح این وسیله باید توسط شخص متخصص برق انجام شود.

یو پی اس

تفاوت ژنراتور با یو پی اس:

ژنراتور یا همان موتور برق هم عملکردی مشابه یو پی اس دارد اما به دلایلی یو پی اس ها بیشتر استفاده می شوند؛ در ادامه به این دلایل می پردازیم:

 1. ژنراتور ها با ایجاد سر و صدا همراه هستند و موجب ایجاد آلودگی صوتی می گردند.
 2. موتور های برق به منظور تامین سوخت مورد نیاز، احتیاج به یک مخزن دارند که این مخزن نیز به فضایی برای قرار گرفتن نیازمند است.
 3. هنگام قطع برق، ژنراتور ها برخلاف یو پی اس با وقفه شروع به کار می‌ کنند.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان تماس بگیرید!