درباره تراول کابل

تراول کابل آسانسور چیست:

تراول کابل آسانسور نوعی کابل است که به صورت تخت یا گرد می باشد و وظیفه ی ارتباط بین تابلو فرمان آسانسور و کابین را به عهده دارد. با توجه به نام این کابل واضح است که این کابل دائما در حال حرکت است که از این بابت باید جنسی مرغوب و محکم و همچنین انعطاف پذیر داشته باشد. تراول کابل مجموعه سیم هایی هستند که ترمینال تابلو فرمان را به جعبه رویزیون روی کابین مرتبط می کند. به عبارتی دیگر کابلی است که از یک سمت به تابلو فرمان و از طرف دیگر به زیر کابین متصل می باشد و دائما به همراه آسانسور در حال بالا و  پایین رفتن می باشد و وظیفه ی آن ارتباط میان کابین و مدار کنترل است هموراه به جهت صرفه جویی در هزینه ها می بایست در مصرف این کابل دقت کرد و آن را کمتر استفاده کرد.

تراول کابل

وظایف تراول کابل آسانسور:

تراول کابل آسانسور قطعه‌ای است که، در مراحل پایانی نصب بر روی آسانسور تعبیه می‌شود. این قطعه اهمیت زیادی در کارکرد صحیح آسانسور دارد و باید به درستی بر روی آسانسور نصب شود. این قطعه، در واقع پلی برای برقراری ارتباط بین کابین آسانسور با تابلو فرمان آسانسور می‌باشد. تراول کابل در آسانسور، وظایف متعددی را بر عهده دارد که مهم‌ترین آن‌ها، انتقال دستورات آسانسور به سایر بخش‌ها است.

هر چقدر کیفیت این قطعه بالاتر باشد، قاعدتا طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت. هر چند طول عمر مفید این قطعه مشخص می‌باشد و پس از به پایان رسیدن تاریخ آن، باید تعویض شود. درون این کابل، رشته نخ‌های پلاستیکی قرار می‌گیرند که رشته‌های سیمی از درون آن‌ها رد شده است. این سیم‌ها، باعث افزایش طول عمر تراول کابل و همچنین استقامت و استحکام آن‌ها می‌شوند.

تراول کابل

انواع تراول کابل آسانسور بر اساس شکل:

تراول کابل آسانسور بر اساس شکل به دو دسته گرد و تخت طبقه بندی می‌شوند. نوع گرد این کابل ‌ها دارای رشته ‌های بسیار زیادی هستند که به طور منظم به دور یک عضو مرکزی پیچیده شده ‌اند. تعداداین رشته‌ های هدایتی در برخی موارد به ۱۲۰ عدد می ‌رسد. این نوع کابل انعطاف پذیری بسیار بالایی داشته و محصول بسیار مناسب و مرغوبی برای آسانسور مناسب برای مکان‌ های پر رفت و آمد می‌ باشد. همچنین در ساختمان ‌های بلند که سرعت جا به جایی آسانسور بسیار مهم است، از این نوع کابل استفاده می‌ شود.

در نوع دوم که کابل های تخت هستند معمولا کابل ‌ها به صورت موازی در کنار هم قرار گرفته و در آخر یک لایه محافظتی روی آن‌ها قرار می‌ گیرد. در این نوع کابل ممکن است که رشته‌های هدایتی به صورت گرد دور هم قرار گرفته و به شکل استوانه در ‌آیند. این استوانه‌های ظریف به صورت موازی در کنار هم قرار ‌گیرند و در نهایت یک روکش پلاستیکی به‌عنوان محافظ روی سیم ها قرار گرفته و مثل حفاظ عمل می کنند. در ساختمان‌ های معمولی و آپارتمانی که ارتفاع زیادی نداشته و استفاده از آن ‌ها در حد معمول و نه بیش از حد می‌ باشد، عموما از این نوع کابل استفاده می ‌شود.

جنس تراول کابل آسانسور:

در ساخت این نوع کابل باید از متریال مناسبی استفاده شود. جنس و متریالی که در آن استفاده می شود بسیار مهم است و باید استحکام بالایی داشته باشد. علت هم این است که باید دارای دوام و عمر باشد زیرا آسانسور به طور مداوم در حال حرکت کردن است. در نتیجه باید این کابل به صورت استانداردی ساخته شود. همان طور که بالاتر اشاره کردیم یکی از وظایف این کابل این است که به صورت مرتب فرمان ها را به تابلو فرمان ارسال کند. طرف دیگر تراول کابل، به زیر کابین متصل می‌شود و همزمان با کابین آسانسور به سمت بالا و یا پایین حرکت می‌کند. یکی از وظایف بسیار مهم تراول کابل، این است که ارتباط بین کابین و مدار کنترل را برقرار نماید.

تراول کابل

 

نحوه نصب تراول کابل آسانسور:

نحوه نصب و اجرای تراول کابل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و حتما باید توسط افراد متخصص و با تجربه نصب شود. تا بعدا مشکلات مختلفی ایجاد نشود. این کابل در آسانسور از یک سو به کابین و از سوی دیگر به تابلو فرمان وصل شده است و یک کابل تخت می باشد. تراول کابل در آسانسور به صورت ۱۲، ۱۸، ۲۰ و ۲۴ رشته مورد استفاده قرار می گیرند که نصاب حرفه ای باید آن را توسط بست os به زیر یوک کابین محکم کند. این کار طی مراحل مختلفی انجام می شود که هدف از نصب همه این رشته ها ارتباط دادن به تابلو فرمان و کابین می باشد. در حین نصب این کابل هر ۴ رشته با یک کناف از جنس نایلون در یک شبکه قرار می گیرند که هدف از این کار محکم نگه داشتن رشته ها در جای خود می‌باشند.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!