همه چیز درباره تراول کابل آسانسور

تراول کابل آسانسور چیست:

تراول‌کابل آسانسور به کابلی بزرگ، نسبتا قطور و تخت گفته می ‌شود که مرتبط کننده تابلوی فرمان آسانسور و کابین می‌ باشد. وظیفه این کابل بزرگ بسیار مهم و حیاتی است؛ بنابراین باید از جنس مرغوب و محکم آن برای ایمنی بیشتر آسانسور استفاده کرد. از آنجایی که این کابل همیشه در رفت و آمد بوده و به همراه کابین آسانسور بالا و پایین می ‌شود، باید از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد. کابل تراول آسانسور در انواع ۱۲، ۱۸، ۲۰ و ۲۴ رشته به کار می‌ روند. بهتر است در این کابل کمتر از ۱۲ رشته استفاده نشود. این نوع کابل سبک‌ تر از بقیه انواع بوده و ممکن است باعث سبکی و گره خوردگی شود.

تراول کابل

نحوه نصب تراول کابل آسانسور:

به طور کلی درباره نحوه نصب تراول‌کابل آسانسور که یکی از قطعات الکتریکال آسانسور محسوب می‌شود، باید بگوییم این کابل به شکل لوپ و با بست تراول‌کابل آسانسور از یک سو به تابلو فرمان و از سوی دیگر به زیر کابین آسانسور متصل می‌ شود. نصابان قطعات آسانسور در زمان نصب تراول‌کابل، این قطعه را با بست os به زیر یوک کابین محکم می‌ کنند.

انواع تراول کابل از نظر ظاهری:

تراول‌کابل از نظر ظاهری دارای چهار نوع زیر است:

تراول کابل گرد:

در این نوع تراول‌کابل رشته‌های هدایتی (دو زوج رشته سیم) مختلفی وجود دارد که به دور یک عضو مرکزی پیچیده شده‌ اند. در این کابل تعداد رشته‌ها متفاوت هستند. این کابل از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. تراول‌کابل گرد در ساختمان‌ های بسیار مرتفع و آسانسورهای سریع نصب می‌ شود. ارسال اطلاعات در این مدل کابل توسط سریال شاسی و نمایش اطلاعات بر روی نمایشگر طبقات انجام می‌شود.

تراول کابل تخت گروهی:

برای انتقال اطلاعات به صورت سریال از این نوع تراول کابل استفاده می‌کنند. انواع تراول کابل تخت گروهی شامل 18، 24 و 36 رشته‌ای است. رشته‌ های این کابل‌ها به صورت زوج رشته سیم به هم پیچیده شده‌اند.

تراول کابل تخت موازی:

در این نوع تراول‌کابل نیز اطلاعات به صورت سریال منتقل می‌شود. این نوع تراول کابل به صورت 12، 18، 24 و 36 رشته‌ای تولید می‌شود. این کابل مخصوص آسانسور های تا سرعت 1.5 متر بر ثانیه است.

تراول کابل ترکیب تخت و گرد:

آخرین مدل تراول‌کابل همین نوع است. کیفیت و طول عمر بالا از مزایای این کابل نسبت به دیگر کابل‌ ها است.

تراول کابل

انواع تراول کابل بر اساس تعداد رشته:

دسته بندی دیگر تراول‌کابل بر اساس تعداد رشته‌های موجود در آن است. تراول کابل‌های تخت دارای انواع 4، 8، 12، 16، 20، 24 و 36 رشته‌ای هستند. انواع 12، 20 و 24 رشته‌ای رایج‌ تر از سایر کابل‌ ها است.

انواع تراول کابل از نظر جنس:

یک تراول‌کابل از مواد متعددی تشکیل شده است. در تراول‌کابل رشته‌ای نایلونی وجود دارد که استقامت و طول عمر این قطعه را افزایش می‌دهد. البته در دسته بندی کلی تراول‌کابل از مواد زیر تشکیل شده است:

تراول کابل آسانسور چگونه محاسبه می شود:

قبل از نصب این کابل موردی که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد محاسبه آن می باشد. برای یک پروژه و آسانسور اگر محاسبه به درستی انجام نشود و کابل برش داده شود دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد و نمی توان آن را برای آسانسور های دیگر مورد استفاده قرار داد پس کابل برش داده شده بدون مصرف می شود به همین دلیل محاسبه باید به درستی و با دقت بالایی انجام شود. محاسبه تراول‌کابل کار پیچیده ای نمی باشد و فقط باید نحوه محاسبه آن را بدانید.

برای محاسبه تراول‌کابل کافی است تعداد توقف در عدد ۳٫۲ ضرب گردد و با عدد ۱۱ جمع شود. برای مثال برای یک آسانسور ۵ توقف ۲۷ متر تراول‌کابل نیاز است توجه داشته باشید در صورتی که از جعبه کارکدک در قسمت الکتریکال آسانسور استفاده نشده باشد بایستی ۲ رشته تراول کابل استفاده نمود بنابراین در این صورت برای یک آسانسور ۵ ایستگاه ۵۴ متر تراول‌کابل نیاز است.

تراول کابل

در ساخت و طراحی تراول‌کابل آسانسور بایستی از متریال مناسب استفاده گردد. مطمئنا تراول‌کابل باید از یک جنس انعطاف پذیر و با مرغوبیت بالا و بسیار مستحکم ساخته شود. زیرا دائم در حال حرکت است و بایستی درخواست ها را به طور مرتب به تابلو فرمان منتقل نماید. این کابل از یک سمت به تابلو فرمان و از سمت دیگر به زیر کابین اتصال دارد و مدام به همراه آسانسور بالا و پایین می رود. باید به این نکته توجه نمود در واقع تراول کابل ارتباط بین کابین و مدار کنترل را برقرار می کند.

تراول کابل آسانسور از جمله قطعات مهم و پر کاربرد در آسانسور است. که در مرحله پایانی از نصب، مورد نصب و راه اندازی قرار می گیرد. درون این کابل رشته ای از نخ نایلون بسیار مستحکم موجود است. که باعث استحکام و همچنین بالا رفتن استقامت و همچنین طول عمر آن خواهد شد . البته این قطعه از آسانسور دارای عمر مفید مشخصی است. و بسته به کیفیت آن عمر مفید آن تعیین می گردد. وظیفه ی اصلی این کابل انتقال دستور عملکرد آسانسور بین قسمت های مختلف می باشد.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

 

 

همین الان تماس بگیرید!