بررسی تخصصی کارسلینگ آسانسور

کارسلینگ چیست:

کارسلینگ قطعه یا ابزاری است که در آسانسور به کار گرفته می شود و به عملکرد آسانسور کمک می کند. این وسیله صدا و لرزش های موجود در آسانسور را محدود می کند. همچنین این وسیله قطعاتی که برای نصب جک بالابری لازم است را دارد. کاراسلینگ سیستم پاراشوت را ساپورت می کند و برای این کار تست دارد. کارسلینگ ابزاری قابل توجه در آسانسور است و بیشتر از همه در آسانسور هیدرولیک به کار می‌آید. در روش نصب آسانسور به صورت غیر مستقیم یک پولی هم روی این قطعه اتصال داده می شود.

کاراسلینگ

کاربرد کارسلینگ‌آسانسور چیست:

بیشترین کاربرد کارسلینگ آسانسورهای هیدرولیک در سیستم های جک در کنار است که توسط کفشک های راهنما در این سیستم ها، کارسلینگ می تواند در مسیر ریل قرار گیرد. جک هیدرولیک از طریق دو روش مستقیم و غیر مستقیم می تواند به کارسلینگ مرتبط شود. از آنجایی که به صورت ثابت کابین بر روی کارسلینگ قرار دارد در نتیجه با حرکت این قطعه کابین نیز جابه جا می شود.

نحوه عملکرد کارسلینگ‌آسانسور:

کارسلینگ در آسانسور های هیدرولیک وظیفه حمل کابین آسانسور را بر عهده دارد. این وسیله شامل پاراشوت لحظه نیز می باشد که در زمان سقوط آسانسور یا افزایش سرعت کابین آسانسور به سمت پایین جلوگیری کرده و باعث ایست کامل کارسلینگ می شود.

ساختار و اجزای کارسلینگ:

کارسلینگ‌آسانسور هیدرولیک را می توان یکی از تجهیزات مکانیکی پیچیده و مرکب آسانسور دانست. کارسلینگ متشکل از اجزای بسیار مهم و متعدد اصلی و فرعی است که در یک طراحی دقیق و کاربردی می‌توانند بخوبی در کنار یکدیگر نقش لازم را ایفا نمایند. در ادامه به مهمترین اجزای کارسلینگ آسانسور هیدرولیک  پرداخته می شود.

  • سازه یا استراکچر کارسلینگ شامل ستون ها و فورک ها
  • فلکه هیدرولیک
  • قلاب بکسل
  • کفشک های تخت و رولر
  • پاراشوت
  • پایه جک

کارسلینگ

جنس کارسلینگ آسانسور:

کارسلینگ آسانسور از موادی مانند فولاد، آلومینیوم، پلاستیک و چوب تشکیل شده است. ریل‌های کارسلینگ از فولاد ساخته می‌شوند و برای جلوگیری از زنگ زدگی، گالوانیزه می‌شوند. بلوک‌های حرکتی کارسلینگ از مواد مختلف ساخته می‌شوند. به عنوان مثال بلوک‌هایی که برای آسانسورهای کوچک استفاده می‌شوند از پلاستیک و چوب تشکیل شده‌اند. و برای آسانسور های بزرگتر از فولاد استفاده می‌شود. همچنین، سیم نافرمانی کارسلینگ از جنس فولاد بوده و با پوشش PVC یا نایلون پوشش داده می‌شود.

انواع کارسلینگ آسانسور هیدرولیک:

کارسلینگ آسانسورهای هیدرولیک به دو نوع اصلی دسته بندی می شود. مبنای این دسته بندی نوع کارسلینگ بر اساس نوع جک آسانسور هیدرولیک است. نوع اول کارسلینگ آسانسورهای هیدرولیک جک در کنار مستقیم هستند. نوع دوم کارسلینگ آسانسورهای هیدرولیک جک در کنار غیرمستقیم می باشند. در ادامه این دو نوع کارسلینگ بررسی خواهند شد. بر این اساس باید توجه داشت که کاراسلینگ به پاوریونیت آسانسور هیدرولیک ارتباطی ندارد. دو نوع از کارسلینگ آسانسور هیدرولیک عبارتند از:

کارسلینگ آسانسور هیدرولیک مستقیم:

این نوع کارسلینگ آسانسور هیدرولیک که برای جک های مستقیم در کنار کاربرد دارد به نسبت ساده تر است. به جز استراکچر کارسلینگ که باید از استحکام کافی برخوردار باشد، قطعاتی مانند پاراشوت، فلکه، قلاب بکسل و برخی متعلقات دیگر حذف شده اند. نکته مهم درباره این نوع کارسلینگ، قابلیت رگلاژ طول قسمتی است که باید به جک متصل شود. این بخش با توجه به طول جک تنظیم می شود و معمولا از تراز کفشک های بالای کارسلینگ بالاتر است.

کارسلینگ آسانسور هیدرولیک غیرمستقیم:

کارسلینگ آسانسور هیدرولیک غیرمستقیم، که به آن کارسلینگ ۱:۲ نیز گفته می شود، در سیستم های ایندایرکت کاربرد دارد. جک های غیرمستقیم ۱:۲ به واسطه فلکه و سیم بکسل به کابین یا همان کارسلیگ متقصل می شوند. جک روی پایه ای قرار می گیرد که اندازه آن نسبت به ارتفاع چاه، چاهک، کورس جک و طول جک در حالت بسته و … متغیر است. این نوع کارسلینگ با توجه به سیم بکسل ها باید به پاراشوت مجهز باشد. پاراشوت مورد استفاده در این نوع کارسلینگ معمولا از نوع لحظه ای ایست و بدون گاورنر عمل می کند.

کارسلینگ

نحوه نصب کارسلینگ‌آسانسور هیدرولیک:

کارسلینگ را به داخل چاه آسانسور وارد کنید. اکنون ریل‌ های اول و دوم را مشخص کنید. در این مرحله کارسلینگ هیدرولیکی را که داخل چاه وارد کرده بودید را در مکان خود، نصب کنید. توجه داشته باشید که نیازی به از هم باز کردن ریل‌ها نیست. بنابراین نصب کارسلینگ ها به ریل‌ها راحت خواهد بود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که آسانسور بایستی محور پاراشوت را از قسمت کوپلینگ جدا کنید. در نتیجه با آزاد شدن قیدهای آسانسور، کارسلینگ شکلی شبیه به حرف ال انگلیسی را به خود می‌گیرد. در همین حالت کارسلینگ را مجددا روی ریل قرار دهید.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

 

همین الان تماس بگیرید!