وظایف سرویسکار آسانسور

سرویسکار آسانسور کیست:

در لیست مشاغل جهانی سرویس آسانسور از مشاغلی‌ محسوب می‌شود که هم به توانایی جسمی و هم توانایی ذهنی و هم به دقت بالا نیاز دارد. اما سرویسکار آسانسوری مجاز است که کارت سرویسکار مجاز آسانسور داشته باشد. کارت سرویسکار مجاز آسانسور کارتی است که سرویسکاران بعد از گذراندن در کلاس‌ های مربوطه و با شرکت در آزمون تئوری و عملی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، از اتحادیه صنف آسانسور و تولیدکنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران دریافت می‌کنند. سرویسکار هایی مجاز محسوب می‌شوند که در آزمون تئوری و عملی سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای قبول شده‌اند و در یک واحد صنفی دارای پروانه کسب در زمینه نصب و نگهداری آسانسور مشغول به کار هستند.

وظایف سرویسکار آسانسور

وظایف ابتدایی یک سرویسکار آسانسور:

وظایف سرویسکار آسانسور بخش های مختلفی دارد. یکی از بخش ها، بخش عمومی است که معمولا سرویسکار آسانسور آموزش های مربوط به آن را به مدیران ساختمان ها می‌دهند. برخی از این وظایف عبارتند از:

 •  کنترل نصب علائم هشدار دهنده بر روی درب ورودی موتورخانه و همچنین دریچه های کنترل داخل چاه آسانسور.
 • کنترل عملکرد روشنایی موتورخانه (محل کلید روشنایی باید در نزدیک ترین محل درب ورودی موتورخانه تعبیه شده باشد).
 • کنترل دمای موتورخانه نسبت به فصل و بررسی عملکرد صحیح فن یا کولرگازی نصب شده.
 • اطمینان از نصب دستورالعمل نجات اضطراری مسافران و وجود دسته ترمز در آسانسورهایی که ترمز آن ها به وسیله اهرم های خارجی باز می شوند.
 • در آسانسورهای چند تایی (دوبلکس، تریبلکس و …) شماره موتور و تابلو فرمان و کلید صفر و یک نصب شده باشد.
 • روی تابلو برق سه فاز باید بررسی گردد تا در مواقع اضطراری مشکلی جهت شناسایی نداشته باشیم.
 • کنترل وضعیت چراغ سیگنال تابلو سه فاز و صحت عملکرد صفر و یک نصب شده روی درب.
 • بررسی تابلو فرمان و همچنین بررسی عملکرد فیوز روشنایی داخل چاه آسانسور.
 • بررسی صحت عملکرد میکروسوییچ دریچه اضطراری.

وظایف سرویسکار آسانسور

مزایای سرویس کردن آسانسور:

افزایش طول عمر آسانسور:

هر چیزی اگر به خوبی از آن استفاده و مراقبت کنیم طول عمرش افزایش می یابد. این مسئله در مورد آسانسور ها هم صادق است. آسانسوری که به خوبی سرویس شود دیرتر هم خراب می شود.

برقراری امنیت و حفظ جان سرنشینان:

امروزه آسانسور ها بر مبنای امنیت طراحی می شود. یعنی در هنگام طراحی سعی می شود از تجهیزاتی استفاده شود تا ایمنی کاربران آسانسور در بالاترین سطح تامین شود. با این‌حال درستی مدار های ایمنی آسانسور باید بررسی شود تا از سلامت آنها اطمینان حاصل شود.

عوارض عدم استفاده از سرویس و نگهداری آسانسور

شاید شما تصور کنید که در صورت تعمیر ناگهانی آسانسور نیازی به پرداخت هزینه به صورت ماهیانه ندارید و هزینه‌های شما کاهش می‌یابد. اما این تصور کاملا اشتباه است. زیرا در صورت عدم استفاده مرتب از این خدمات باید هزینه بسیار هنگفتی برای خرابی ناگهانی آسانسور پرداخت کنید. همچنین آسانسور شما به صورت مداوم دچار خرابی می‌شود. لذا ضروری است که بر اساس قوانین سرویس و نگهداری آسانسور به تعمیر دوره‌ای آن بپردازید. در غیر این صورت ممکن است هر لحظه در آسانسور حبس شوید.

در ادامه به بررسی موردی عوارض عدم سرویس و نگهداری آسانسور می‌پردازیم:

 • خرابی درایو تابلو فرمان آسانسور
 • از بین رفتن ریل‌های آسانسور در اثر عدم تنظیم فنر گاورنر
 • خوردگی سیم بکسل و سقوط آسانسور

وظایف سرویسکار آسانسور

انواع فعالیت های سرویس و نگهداری آسانسور:

بازرسی:

بازرسی از آسانسور در مقاطع زمانی برنامه ریزی شده صورت می پذیرد تا معلوم شود که آیا آسانسور به سرویس نیاز دارد یا به تعمیرات پیشگیرانه. کنترل آسانسور ممکن است به صورت چشمی یا عینی و یا از طریق اندازه گیری بعضی از ویژگی های فیزیکی دستگاه ها باشد.

سرویس آسانسور:

در صورتی که هنگام نظارت آسانسور نیاز به سرویس احساس شود سرویس دهی برای قسمتهای متحرک و ثابت اعم از الکتریکی و مکانیکی صورت می پذیرد. همچنین هر آسانسور باید مطابق چک لیست سرویس و نگهداری آسانسور ماهیانه حداقل یک بار مورد سرویس قرار گیرد.

تعمیرات پیشگیرانه:

این تعمیرات زمانی صورت می گیرد که هنوز امکانات وسایل نصب شده در حال کار بوده و دچار خرابی نشده است .هدف از تعمیرات پیشگیرانه آن است که خرابی سیستم به تعویق افتد و فاصله های بین خرابی ها رو افزایش بگذارد و یا جلوی خرابی های احتمالی گرفته شود.

تعمیرات خرابی:

این تعمیرات مربوط به مواردی است که دستگاه از کار افتاده است و نمی تواند به وظایف پیش بینی شده عمل کند. با انجام تعمیرات لازم است آسانسور مجددا راه اندازی شده و مورد بهره برداری قرار می گیرد.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

 

 

 

همین الان تماس بگیرید!