همه چیز درباره روغن موتور آسانسور

روغن موتور آسانسور چیست:

روغن موتور آسانسور یکی از مهم ترین مواردی است که در آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد و تاثیر مهمی بر عملکرد صحیح موتور آسانسور دارد. انتخاب روغن مناسب برای موتور آسانسور یکی از دغدغه های افراد به شمار می رود. موتور که از قطعات مهم و اصلی آسانسور به شمار می آید، می بایست عملکرد صحیح داشته باشد. موتور های گیربکس، بیشترین استفاده را از سایر موتور ها در آسانسور دارند. زیر این موتورها، از آن دسته موتور های الکترومکانیکی هستند که می بایست برای عملکرد بهتر، روغن کاری شوند. این نکته را باید در نظر گرفت که روغن موتور متناسب با چرخ دنده موتور و… انتخاب می شود.

روغن موتور آسانسور

انواع روغن موتور آسانسور:

روغن موتور آسانسور طبیعی:

همانطور که از نام روغن‌موتور طبیعی آسانسور مشخص است، این نوع روغن از مواد نفتی و فرایند تقطیر نفت خام به دست می‌آید. روغن‌های معدنی معمولا دارای پایه نفتی هستند و حاوی انواع هیدروکربن‌ ها از جمله الکان‌ ها، آروماتیک‌ ها، نفتن‌ ها و غیره می‌باشند. از روغن‌موتور معدنی به طور گسترده‌ای در صنعت خودروسازی و به عنوان روان‌کننده در انواع موتورها از جمله موتور خودرو و موتور آسانسور استفاده می‌شود. روغن معدنی با کاهش اصطکاک بین قطعات متحرک، باعث افزایش راندمان و کاهش فرسایش قطعات می‌گردد.

علاوه بر این، روغن معدنی آسانسور عملکردهای دیگری نیز دارد. از جمله خنک‌کنندگی، آب‌بندی و انتقال فشار. روغن مناسب برای آسانسور باید دارای ویسکوزیته و خواص ضدسایشی مطلوبی باشد تا بتواند فشارهای وارده را تحمل و اصطکاک بین قطعات را به حداقل برساند.

روغن موتور آسانسور شیمیایی:

روغن‌های ترکیبی یا سنتتیک در آزمایشگاه‌های شیمیایی به روش‌های مختلف و از مواد اولیه غیرنفتی ساخته می‌شوند. این روغن‌ها برای انواع موتور آسانسور از جمله موتورهای تراکشن (کششی)، موتورهای هیدرولیک و موتورهای بدون تهویه کارایی بهتری نسبت به روغن‌های معدنی دارند.

روغن موتور آسانسور اتوماتیک:

روغن‌های موتور اتوماتیک یا پویا دسته‌ای از روغن‌های موتور هستند که خاصیت ویسکوزیته تطبیقی دارند. بدین معنی که غلظت آن ها با توجه به دمای محیط، به صورت خودکار تغییر می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود که عملکرد این روغن‌ها در فصول گرم و سرد سال و در دامنه وسیعی از دماها، نسبتا یکسان باقی بماند. روغن‌های پویای موتور آسانسور در دماهای پایین، ویسکوزیته کمتری داشته و قابلیت جریان بهتری دارند. در حالی که با افزایش دما، ویسکوزیته آن‌ها نیز افزایش می‌یابد تا از اتلاف روانکاری جلوگیری شود. این موضوع باعث بهبود راندمان و بازدهی موتور آسانسور در طیف وسیعی از دماها می‌گردد.

اما شایان ذکر است که روغن‌های پویا هزینه تمام شده بالاتری نسبت به روغن‌های معمولی دارند و استفاده از آن‌ها تنها در موتورهای دارای سیستم کنترل دما توصیه می‌شود.

روغن موتور آسانسور

نکات مهم روغن کاری موتور آسانسور:

  • اجتناب از مخلوط کردن روغن های مصنوعی با روغن های معدنی
  • عدم استفاده از روغن های خودرو برای گیربکس آسانسور
  • در صورتی که رنگ روغن شفاف بوده و سطح روغن بر روی خط فول باشد به تعویض روغن نیاز نیست
  • زمانی که دمای موتور از ۸۵ درجه بگذرد باید اقدام به تعویض روغن آن کرد.
  • قطع برق آسانسور از طریق تابلو برق اصلی موتورخانه قبل از تعویض روغن
  • استفاده از یک قیف مناسب برای تعویض روغن برای جلوگیری از نفوذ روغن به قسمت های دیگر

بهترین روغن موتور آسانسور:

یکی از بهترین روش های انتخاب روغن مناسب برای موتور گیربکس، از روی پلاک موتور است. در پلاک اطلاعاتی در مورد ظرفیت و میزان روغن مورد نیاز تعبیه شده است. ضمن این که میزان ويسكوزيته مناسب نیز مشخص شده است باید به این نکته توجه نمود که در تهیه روغن موتور باید ابتدا پلاک روغن‌موتور را به دقت بررسی کرد و بهترین روغن‌موتور آسانسور را متناسب با مشخصات روغن موتور مورد نیاز تهیه نمود. گفتنی است سرویسکاران آسانسور در هر بار سرویس آسانسور، روغن موتور را نیز مورد بررسی قرار می دهند و به تشخیص سرویسکار و یا تعمیرکار آسانسور روغن را بایستی تعویض نمود.

روغن موتور آسانسور

زمان تعویض روغن موتور آسانسور:

بهترین راهنما برای زمان تعویض روغن‌موتور آسانسور، کاتالوگ راهنمای موتور آسانسور است. در اکثر کاتالوگ ها زمان تعویض روغن‌موتور آسانسور دو سال پس از نصب اولیه و آخرین تعویض روغن موتور اعلام شده است. اما با توجه به شرایط اقلیمی کشور و بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته است در صورتی که دمای کارکرد موتور 85 درجه سانتی گراد باشد، روغن‌موتور آسانسور باید هر 20 ماه یکبار تعویض شود، البته گاهی نیاز است این زمان کوتاه تر نیز شود. بنابراین سرویس کار آسانسور باید در هنگام سرویس آسانسور میزان روغن‌موتور آسانسور و کیفیت آن را بررسی کند.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!