بررسی تخصصی اورلود آسانسور

اورلود آسانسور چیست:

سنسور اورلود آسانسور سنسوری الکتریکی می باشد که با سنجش وزنی که کابین آسانسور تحمل می کند مانع از وارد شدن بار اضافی به آسانسور می‌ شود. به این صورت که اگر شخصی قصد جا به جایی وسیله‌‌ای سنگین را با آسانسور داشته باشد، این سنسور با ارسال دستور به تابلو فرمان از به حرکت افتادن آسانسور جلوگیری به عمل می‌ آورد. در نتیجه آسانسور با وجود این سنسور محافظتی در حالت غیراستاندارد حرکت نکرده و آسیبی نمی‌ بیند.

اورلود آسانسور

وظیفه اورلود آسانسور چیست:

اورلود آسانسور باعث جلوگیری از ورود بار اضافی به کابین آسانسور می شود. در صورتی که کابین آسانسور مجبور به تحمل اضافه بار بیش از میزان مشخص شده شود، موجب صدمات زیادی خواهد شد. قطعاتی از آسانسور که ممکن است با اضافه بار کابین دچار مشکلات فنی شوند شامل سازه‌های فیزیکی، الکتروموتورها و همینطور نیروی محرکه آسانسور می‌ باشند. صدمات و خرابی‌ های کوچک و جزئی در آسانسور، سبب می‌شود تا آسانسور با مشکلات جدی‌ تری رو به رو شود که تعمیر آن‌ها هزینه بالایی خواهد داشت.

معرفی انواع اورلود آسانسور:

اورلود آسانسور دارای دو نوع است که عبارتند از:

سنسور سنجش بردار وزن:

وظیفه این سنسور، اندازه‌گیری وزن بار است. تولید این سنسور بر پایه سنسور استرین گیج است. سنسور سنجش بردار وزن هم بارهای مستقیم و هم بارهای غیر مستقیم را اندازه گیری می‌کند. این قطعه خود شامل چند تقسیم بندی از جمله کابلی، فریم و گوشه کابین می‌شود.

سنسور سنجش اثر وزن:

از دیگر انواع اورلود آسانسور، سنسور سنجش اثر وزن است. وظیفه این قطعه اندازه‌گیری وزن بار با کمک سنجش اثرات مکانیکی است. این سنسور شامل سه دسته‌بندی از جمله مغناطیسی، القایی و ترانس متغیر می‌باشد.

اورلود آسانسور

ساختار تشکیل دهنده سنسور اورلود آسانسور:

این قطعه از یک هسته فلزی که از جنس یک آلیاز مخصوصی است تشکیل شده است. در کنار آن تعدادی از مدارها و مقاومت های الکتریکی نیز وجود داشته، که حالتی ارتجاعی در برابر نیروی وارده دارند. این ویژگی ها و میزان برگشت پذیری آن میزان دقت و کیفیت آن را تعیین می کنند. میزان دقت این قطعه تشکیل دهنده میزان وزن کابین آسانسور و خطای آن می باشد. به همین خاطر نیز در کنار سایر قطعات کنترل وزن کابین و یا تعداد افراد مجاز در آسانسور می تواند کاربردی باشد. در واقع علاوه بر اینکه از برخورد درب به افراد و یا اجسام جلوگیری می کند، در صورتی که تعداد زیادی افراد در داخل کابین باشند نیز اخطار می دهد. چرا که این افراد و یا اجسام اضافی مانع از بسته شدن درب شده و در صورت برخورد علاوه بر آسیب به افراد، می تواند درب را نیز دچار مشکل کند.

میزان تفکیک و تجزیه اورلود آسانسور در شرایطی خاص همراه با رطوبت و درجه حرارتی معین مورد آزمایش قرار می گیرد. این کار طبق اصول و استانداردی معین در یکی از مراکز سوئیس انجام می شود. که آزمایبشگاهی مجهز و با بالاترین استانداردها این مسائل را بررسی و محاسبه می کند. همچنین باید یاد آور شد که این سنسور توانایی سنجش تعداد مسافر، بار و میزان وزن کابین را دارد. انجام آزمایش های فنی لازم یکی از اقدامات مهمی است که باید به درستی انجام شود. به همین خاطر این کار در یکی از معتبرترین مراکز اروپا انجام می شود. تا از کیفیت فنی آن مطمئن و در نتیجه قطعه با عملکردی مناسب، مانع از ایجاد آسیب به آسانسور شده و در زمان حرکت از هرگونه مشکل و یا حادثه ای جلوگیری کند.

مکان‌ های نصب سنسور سنجش وزن آسانسور چه مکان هایی است:

این قطعه در دو مکان بر روی آسانسور نصب می‌شود که این دو محل، شامل موارد زیر می‌باشند:

بر روی سیم بکسل آسانسور:

برخی از اورلود ها بر روی سیم بکسل آسانسور نصب می‌ شوند. این مکان برای نصب سنسور بسیار مناسب است؛ زیرا وزن کابین به اندازه کشش سیم بکسل آسانسور است. علاوه بر این، اگر اورلود خراب شود، دسترسی به این قطعه و تعمیر کردن آن بسیار راحت خواهد بود.

اورلود آسانسور

زیر کابین آسانسور:

برخی از سنسورهای سنجش وزن، در زیر کابین آسانسور نصب می‌ شوند. این سنسور ها، درست همانند ترازو عمل می‌ کنند و وزن بار داخل کابین را اندازه گیری می‌ کنند. اما، این مکان برای نصب اورلود مناسب نیست؛ زیرا، برای تعمیر این قطعه، کابین باید به طور کلی از تنظیم خود خارج شود. سپس، این قطعه را از زیر کابین خارج نموده و پس از تعمیر مجدد در آن جا قرار بگیرد.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

 

 

 

 

همین الان تماس بگیرید!