همه چیز درباره چاه آسانسور

چاه و چاهک آسانسور چیست:

به فضایی که کابین آسانسور و کلیه متعلقات در آن حرکت می‌کنند چاه آسانسور می‌ گویند. پوشش دیوار چاه آسانسور، پلاستر سیمان مناسب است. این دیوار بدون هیچ گونه درز و شکاف می‌باشد. دیوارهایی که پوشش گچی دارند باید حتما رنگ آمیزی شوند. چاهک آسانسور به پایین‌ترین قسمت چاه گفته می شود که در پی ساختمان جهت ایجاد فضای مناسب برای فعالیت تکنسین و نصب برخی تجهیزات و قطعات آسانسور مثل ضربه گیر، بافر و غیره، ساخته می‌شود. جنس و پوشش دیواره چاهک نیز مشابه با دیواره چاه انتخاب می‌گردد.

چاه آسانسور

تفاوت چاه و چاهک آسانسور:

در برخی از منابع چاه و چاله به جای هم به کار برده می‌شوند. در حالی که با هم متفاوت هستند. برخی از تفاوت های چاه و چاهک آسانسور عبارتند از:

  • چاله بخشی از چاه‌آسانسور است که در پایین‌ترین قسمت آن قرار دارد. بنابراین چاهک از ارتفاع کمتری برخوردار است. حداقل ارتفاع برای آن یک‌ و نیم متر می‌باشد.
  • چاه به نوعی یک کانال هوایی است. در حالی که چاله آسانسور، فضای جان پناه نامیده می‌شود.
  • چاه از لحاظ ابعاد با چاهک فرق دارد. به طور کلی ابعاد چاه از هر طرف حدود 20 سانتی‌متر از ابعاد کابین آسانسور بزرگتر در نظر گرفته می‌شود. اما ابعاد چاهک حدود 10 سانتی‌متر باید بزرگتر از ابعاد چاه باشد.

اهمیت ضد آب کردن چاه آسانسور:

آب تراوش شده به چاه‌آسانسور می‌تواند با روغن و گریس تجهیزات آسانسور آلوده شود. بنابراین پمپ چاله راه حلی برای حذف آب توصیه نمی‌شود. مگر اینکه آب با رعایت مقررات زیست محیطی از گودال خارج شود. در عوض، راه حل ‌ایده‌آل حل مشکل در منبع با عایق رطوبتی مناسب بتن در چاه آسانسور است. حتی اگر یک گودال آسانسور مجهز به پمپ‌چاله باشد، در صورت بارندگی شدید، ممکن است آب به دلیل زهکشی طوفان نتواند پراکنده شود. در واقع، در این شرایط، فاضلاب تحت فشار شدید قرار می‌ گیرد که می‌تواند منجر به برگشت آب شود.

چاه آسانسور

نکات مهم هنگام ساخت چاه آسانسور:

علاوه بر اینکه هنگام ساخت چاه‌آسانسور باید نکات ایمنی و مهندسی متعددی را در نظر بگیرید هنگام ساخت چاه‌آسانسور که اولین مرحله ساخت آسانسور هست هم باید نکات مختلفی را مد نظر قرار دهید. در قسمت پایین ما به این نکات اشاره کرده ایم:

  • چاه‌آسانسور به شکل عمود ساخته می شود. با استفاده از ابزارهای مهندسی باید عمود بودن آن تایید شود و هیچ نوعی از خمیدگی یا تاب خوردگی نباید در دیواره های چاه باشد. از همان طبقه اول تا آخرین طبقه کوچکترین تاب خوردگی چاه می تواند منجر به گیر کردن آسانسور و مشکلات بعدی شود. 
  • توجه کنید چاه‌آسانسور فقط مخصوص قرار گیری تجهیزات آسانسور است. در داخل چاه نباید تجهیزات غیر آسانسوری مانند آنتن مرکزی، سیم های برق غیر آسانسوری، لوله‌کشی های آب و گاز و … وجود داشته باشد. داخل چاهک هم نباید این تجهیزات متفرقه به چشم بخورد. 
  • اندازه های آسانسور باید طبق ضوابط و اصول مهندسی ساختمان و معماری تعیین شود. طول آن باید متناسب با تعداد طبقات در نظر گرفته شود و عرض آن هم باید باتوجه به فضای در دسترس و اندازه مهندسی شده برای طول و عرض کابین تعیین بشود. علاوه بر ابعاد چاه‌آسانسور ابعاد خود کابین ها هم باید به شکل مهندسی شده در نظر گرفته شود. بدین منظور ابعاد چاه‌آسانسور چند سانتی متر بیشتر از کابین در نظر گرفته می شود و طول و عرض کابین با طول و عرض دیواره های چاه یکی نیست. 
  • علاوه بر اینکه یک فاصله ایمن بین اولین ایستگاه کابین آسانسور و چاهک وجود دارد باید فاصله ای ایمن هم بین آخرین ایستگاه آسانسور و سقف چاه آسانسور وجود داشته باشد.

چاه آسانسور

استاندارد روشنایی چاه‌آسانسور:

چاه‌آسانسور باید روشنایی مناسبی داشته باشد. بنابراین بهتر است برای تمام طبقات آن چراغ در نظر بگیریم. به همین منظور باید نیم متر پایین تر از سقف چاه‌آسانسور یک چراغ نصب شود. همینطور نیم متر بالاتر از کف چاه آسانسور نیز چراغی دیگر خواهیم داشت. بدیهی است در صورت امکان باید چراغ های دیگری نیز با کمتر از 7 متر فاصله از یکدیگر درداخل چاه آسانسور تعبیه شوند.

همه چراغ های نصب شده در داخل چاه باید به نحوی حفاظت شوند. همچنین بیان شده است کلیدهایی که بتوان این چراغ ها را با آن روشن و خاموش کرد باید در دو نقطه وجود داشته باشند. یکی از آن ها در موتورخانه و دیگری در چاهک آسانسور. در رابطه با میزان اهمیت روشنایی چاه‌آسانسور باید تاکید شود مدار تغذیه سیستم روشنایی و پریزهای برق مربوط به چاه می بایست به طور قطع از مدار تغذیه آسانسور جدا باشد. اگر در زمان تعمیر، مدار تغذیه آسانسور قطع شود، روشنایی چاه باید برقرار باشد تا امکان کار در فضای چاه‌آسانسور وجود داشته باشد.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانبد با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!