بررسی تخصصی تابلو فرمان آسانسور

تابلو فرمان آسانسور چیست:

تابلوفرمان آسانسور یکی از بخش‌ های اصلی و مهم آسانسور است. به طور کلی مرکز پردازش سیستم آسانسور و ارسال دستورات لازم به وسیله مدار فرمان به موتور و سایر قسمت آن (آسانسور) از طریق تابلوفرمان صورت می‌ گیرد. تابلوفرمان‌ ها با توجه به ابعاد، اندازه، حجم کابین آسانسور و همچنین تعداد طبقات محیط مورد استفاده از انواع مختلفی برخوردار هستند. 

مهم‌ترین کاربرد های تابلو فرمان آسانسور:

در اینجا تعدادی از کاربرد ها و وظایف برد یا تابلو فرمان آسانسور را فهرست می‌ کنیم:

کنترل سرعت موتور آسانسور: 

کنترل دور موتور در آسانسور برای نرم پیش‌ رفتن حرکت و پیشگیری از رسیدن شوک‌ های ناگهانی به کابین مهم است.

کنترل جهت حرکت: 

این‌ که کابین باید در جهت بالا یا پایین حرکت کند با برد آسانسور قابل هدایت است.

پردازش درخواست‌ها از کابین و طبقات: 

از دکمه‌های آسانسور چه آن‌ هایی که خارج از کابین و در طبقات قرار گرفته‌اند و چه آن‌ها که داخل خود کابین هستند، پیام‌ به تابلو فرمان آسانسور ارسال می‌ شود و درآن جا پردازش می‌گردد.

تابلو فرمان

کنترل سایر تجهیزات الکتریکی: 

برخی از تجهیزات شامل در کابین آسانسور، سوئیچ‌ها و ترمزها توسط تابلوفرمان آسانسور هدایت می‌ شوند.

حفاظت الکتریکی از تجهیزات
تشخیص لحظه‌ به‌ لحظه‌ی موقعیت کابین

اجزاء تابلو فرمان آسانسور:

در داخل تابلوفرمان آسانسور اجزای الکترونیکی زیادی به چشم می خورد که عبارتند از:

  • برد اصلی IMC
  • برد I/O (تنظیم شده جهت طبقات و نمایش طبقه)
  • برد کابین CAB
  • برد تغذیه و شارژ باتری IPS
  • برد کنترل بار و فاز LPC

انواع تابلو فرمان آسانسور بر اساس عملکرد:

بر اساس نیازهای مختلف که در اثر طراحی های مختلف آسانسور پدید آمده است، تابلو فرمان آسانسور نیز انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

تابلو فرمان دو سرعته AC2:

تابلوفرمان دو سرعته آسانسور جهت راه اندازی موتور آسانسور دو سرعته به کار می رود. تابلو فرمان دو سرعته AC از یک موتور گیربکس دو سرعته که دارای سرعت های دور تند و دور کند می باشد استفاده می‌کند.

این نوع تابلوفرمان که امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد دارای قیمت پایین تری نسبت به مدل های دیگر تابلوفرمان است. علت پایین بودن قیمت این نوع تابلوفرمان، پایین بودن کارایی آن است. به صورتی که باعث ایجاد لرزش در کابین آسانسور می گردد. با این حال پایین بودن قیمت آن، باعث ایجاد مزیتی شده است که باعث می شود هنوز هم از این نوع تابلوفرمان استفاده گردد. از این نوع تابلوی آسانسور در مکان هایی که هزینه کلی آسانسور مساله ای مهم است و ساختمان هایی که نیاز به پروانه پایان کار ندارند، استفاده می شود.

تابلو فرمان

تابلو فرمان درایو دار vvvf:

این نوع تابلوفرمان آسانسور که اخیرا از آن بیش از مدل دوسرعته استفاده می‌شود، مجهز به یک دستگاه درایو الکتریکی است که می‌تواند به موتور قابلیتی برای تغییر سرعت و گشتاور بدهد. درایو الکتریکی (اینورتر آسانسور) این کار را با تغییر سطح و کنترل ولتاژ و فرکانس انجام می‌ دهد و درنتیجه‌ی عملکرد آن، تغییرات ناگهانی در سرعت ایجاد نمی‌ شود و حرکت آسانسور نرم می‌گردد.

در تابلوفرمان درایو دار، سرعت موتور به یک‌ باره از صفر به یک‌ متر بر ثانیه و سپس به نیم‌ متر بر ثانیه تغییر نمی‌ یابد بلکه حرکت با دور آهسته آغاز می‌شود و با زیادتر شدن ولتاژ (که به صورت کاملا تدریجی اتفاق می‌افتد) به سرعت نامی نزدیک می‌شود. این ویژگی سبب می‌شود در کابین خبری از تکان‌ های ناگهانی نباشد. در نتیجه‌ی این بهینه‌ سازی سرعت، امتیازاتی به‌ لحاظ فنی نیز در تابلوفرمان آسانسور از نوع تری‌وی‌اف ایجاد می‌شود و آن کاهش مصرف برق و استهلاک قطعات و افزایش عمر مفید خواهد بود.

تابلو فرمان هیدرولیک:

این نوع از تابلوفرمان که برای فضا های محدود و سیستم‌ های بدون موتورخانه قابل استفاده است حرکتی نرم و بدون لرزش را ایجاد می‌ کند و همچنین به دلیل استفاده از درایو ها مصرف انرژی کمتری دارد.

نحوه انتخاب و خرید تابلو فرمان آسانسور:

برای انتخاب درست و خرید تابلو فرمان آسانسور مناسب یک ساختمان باید به نکات بسیاری توجه کرد، از جمله سیستم کلی آسانسور که به صورت هیدرولیکی است یا کششی که بر اساس هر نوع از این مدل‌ها تابلو فرمان های مختلفی استفاده می گردد. از نکات قابل توجه دیگر این است که تردد در آن ساختمان چقدر است، آیا ساختمان مسکونی است و یا اداری و تجاری و همچنین موارد دیگری همچون نوع موتور، تعداد توقف و موارد دیگر برای خرید و انتخاب تابلو فرمان مناسب خود دقت کنیم.

تابلو فرمان

سرویس و نگهداری تابلو فرمان آسانسور:

همان گونه که به صورت کامل تشریح شد تابلو فرمان نیز، جزو قطعات اصلی و متعلقات آسانسور بوده که در سیستم آسانسور نقش بسیار مهمی را دارا می باشد، به همین دلیل باید در زمان بازدید های دوره ای و سرویس و نگهداری، توسط یک متخصص فنی مورد بررسی قرار گیرد و در صورت وجود مشکل در قسمت تابلو فرمان سریعا آن مورد رفع گردد تا مشکلی برای مسافران آسانسور به وجود نیاید.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

 

 

 

 

 

همین الان تماس بگیرید!