همه چیز درباره فتوسل آسانسور

فتوسل آسانسور چیست:

سنسور های موجود در هر آسانسور، قطعات مهمی هستند که ایمنی آسانسور را تامین می کنند. یکی از مهم‌ ترین سنسور ها، سنسور ورود و خروج است که در تمامی آسانسورها تعبیه می شود و از آسیب رسیدن به مسافران جلوگیری می کند. نام دیگر این سنسور فتوسل یا همان چشم الکترونیکی و یا چشمی آسانسور می باشد.

نحوه کار فتوسل آسانسور:

این سنسور وظیفه تشخیص هرگونه مانعی از جمله انسان و یا اجسام دیگر را دارد. در واقع زمانی که سنسور اشیاء متحرک کوچک و بزرگ مانند موتور، اجسام و یا افراد را شناسایی کند؛ دستور بسته شدن درب آسانسور را ارسال نمی کند و با جلوگیری از بسته شدن درب آسانسور به ایمنی افراد کمک می کند. این سنسور ها در تمامی آسانسور ها وجود داشته و یکی از اجزای اصلی آن محسوب می شوند.

فتوسل آسانسور

انواع فتوسل آسانسور:

فتوسل آسانسور در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شود که با درنظر گرفتن کارکرد آسانسور، روی آن نصب خواهد شد. آشنایی کامل و دقیق این فتوسل‌ها باعث می‌شود که شما در خرید آن راحت‌ تر و با آگاهی بیشتر عمل کنید. چشمی آسانسور به دو دسته تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است: 

فتوسل پرده‌ای آسانسور:

فتوسل پرده‌ای قادر به تشخیص و تحت پوشش گرفتن چندین نقطه است و به‌ صورت کامل تمام سطح درب آسانسور را پوشش می‌ دهد. درواقع اینطور می توان گفت که چشمی های پردهای به صورت تقریبی کل سطح آسانسور را بررسی می کنند و به همین علت نیز به آن پرده نوری آسانسور نیز می‌ گویند. این سنسور اگر حتی یک چیز کوچک را مشاهده کرده و تشخیص دهد درب آسانسور بسته نمی‌شود.  

همین امر هم دلیلی است برای این ‌که بتوانیم بگوییم که با استفاده از این سنسور دقت و ایمنی در بالاترین سطح موجود تامین می‌شود. اغلب از فتوسل‌ های پرده‌ای به دلیل کنترل و امنیت بالا در بیشتر مواقع استفاده می‌ شود. محل نصب چشمی پرده‌ای دقیقا بین لته‌ های در و بدنه کابین می‌ باشد. به همین علت هم این قطعه قطری در حدود ۸ میلی‌متر دارد. فتوسل‌های پرده‌ای در دو نوع متحرک و ثابت هستند و اکثرا نوع ثابت آن را استفاده می‌ کنند.  

فتوسل نقطه‌ای یا چشمی:

فتوسل چشمی آسانسور در قسمت کناری درب آسانسور است. اما ویژگی که باعث متمایز کردن این دو از هم دیگر می‌شود این است که نقاط تحت پوشش هرکدام از آن‌ها متفاوت است. این سنسورها سیگنال را به‌صورت یک نقطه به گیرنده می ‌فرستند.  

فتوسل آسانسور

به همین علت است که به آن‌ها فتوسل نقطه‌ای گفته می‌شود. ارتفاع محل نصب فتوسل‌ها را بین ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متر از سطح زمین درنظر می‌گیرند. این طور قطعات معمولا یک نقطه منحصربه فرد را پشتیبانی می‌کنند. این بخش نیز معمولا از وسط تا پایین آسانسور است. قیمت این نوع فتوسل‌ها پایین‌تر از نوع پرده ای است. به این دلیل که تعداد گیرنده‌ ها و فرستنده‌ های نقطه‌ ای کمتر از فتوسل پرده‌ ای است. دلیل دیگر هم برای پایین بودن قیمت این نوع فتوسل‌ ها این است که قطعاتی که در این بخش به‌ کار می‌روند کمتر هستند و هزینه تولیدشان هم به طبع پایین است. برای انتخاب فتوسل مدل نقطه‌ ‌ای باید به نیاز و کارکردی که برای این قطعه در نظر گرفته‌ اید انتخاب کنید.

چه تفاوت‌هایی بین فتوسل پرده ای و نقطه ای وجود دارد:

  • اولین تفاوتی که این ها با هم فتوسل دارند تعداد نقاط تحت پوشش می باشد. به طوری که در فتوسل نقطه ای سیگنال به صورت نقطه به یک گیرنده ارسال می شود در صورتی که در فتوسل پرده ای تعداد گیرنده ها بیشتر می باشد و این عامل باعث شده است که ایمنی بیشتری نسبت به فتوسل نقطه ای داشته باشد. از این رو فروش زیادی نیز دارد.
  • زمانی که تعداد گیرنده ها بالا باشد خرابی نیز بیشتر خواهد بود و در صورت خرابی یکی از گیرنده ها کارایی فتوسل کاهش پیدا خواهد کرد. از این رو فتوسل پرده ای که دارای گیرنده زیادی می باشد نیاز به سرویس و نگهداری زیادی خواهد داشت.
  • فتوسل نقطه ای از قطعات کمتری تشکیل شده است از این رو قیمت کمتری نسبت به قتوسل پرده ای خواهد داشت. توجه کنید که فتوسل پرده ای به دلیل داشتن گیرنده های زیاد قیمت بالایی دارد. همچنین امنیت آن نیز بیشتر می باشد.

فتوسل آسانسور

اجزاء داخلی فتوسل نقطه ای و فتوسل پرده ای آسانسور:

  • اجزاء فتوسل نقطه ای: منبع تغذیه، سیم، مدار فتوسل آسانسور، لیزر و قطعاتی که برای فرستادن یک سیگنال از سمت فرستنده یک طرفه درب آسانسور به سمت دیگر آن لازم هست
  • اجزاء فتوسل پرده ای: منبع تغذیه، دو میله آهنی به ارتفاع معمول دو متری که سنسور پرده ای در آن تعبیه شده و فرستنده‌ ها در یک سمت و گیرنده‌ها در سمت دیگر قرار گرفته‌اند.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

 

همین الان تماس بگیرید!