بررسی تخصصی وزنه تعادل آسانسور

وزنه تعادل آسانسور چیست:

وزنه‌تعادل آسانسور وزنه ایست که باعث می شود تعادل در آسانسور برقرار شود. کابین آسانسور توسط سیم بکسل ها از طرف انتهایی به قاب وزنه متصل باشد و این سیم بکسل ها روی فلکه اصلی موتور به حرکت در می آیند (سر میخورند) و از طرفی دیگر سیم بکسل ها به کابین متصل اند و باعث می شوند تا کابین در حالت تعادل قرار بگیرد.

وزنه تعادل آسانسور

هر یک از وزنه های قاب وزنه دارای وزنی بین ۳۵ الی ۴۰ کیلوگرم است که داخل آن از جنس چدن یا بتن پر شده است و با روکش پلاستیکی و یا گالوانیزه آن را می پوشانند تا به دستان نصاب و راه انداز که باید این وزنه ها را داخل قاب وزنه تعادل آسانسور بگذارد، آسیبی نزند. سازه قاب وزنه باید طوری محکم و قوی ساخته شده باشد که در صورت قرار گیری وزنه ها درون آن و حرکت کردن و ایستادن ناگهانی آن در هنگام عمل کردن ترمز اضطراری (پاراشوت) هیچ گونه شکستگی رخ ندهد و هرگز وزنه های درون آن به بیرون از قاب وزنه راه نیابند.

وزنه تعادل آسانسور چه کاربردی دارد:

وزنه‌تعادل آسانسور، به آسانسور کمک می کند تا تعادل خود را حفظ کند. این وسیله، تشکیل شده از تعدادی وزنه و یک قاب فلزی که توسط قرقره (فلکه هرزگرد) و طناب فولادی (سیم بکسل) به کابین آسانسور وصل می شود. وظیفه اصلی وزنه تعادل، خنثی کردن وزن مسافرین، وزن استاتیکی قطعات، وزن تجهیزات و…. است. در واقع، این وزنه با خنثی کردن وزن موارد گفته شده، وزن آسانسور را متعادل می کند. علاوه بر این، وزنه تعادل، کششی را بین سیم بکسل و فلکه های آسانسور ایجاد می کند که این کشش، نیروی اصطکاکی لازم جهت حرکت سیم بکسل ها را فراهم می کند.

این وزنه، زمانی که آسانسور به سمت پایین حرکت می کند، بالا می رود و زمانی که آسانسور به بالا حرکت می کند، پایین می آید. این اتفاق به همراه خنثی کردن نیروی درون کابین، سبب ایجاد تعادل در آسانسور می گردد. به یاد داشته باشید که همه آسانسورها باید دارای این وزنه باشند تا وزن آسانسور متعادل شده و لرزش آن کاهش یابد. اما، اگر آسانسور شما در هنگام جابجایی لرزش زیادی داشته باشد، قطعا این وزنه به درستی و با رعایت نکات استاندارد آن نصب نشده است.

وزنه تعادل آسانسور

انواع وزنه تعادل آسانسور:

انواع وزنه‌تعادل آسانسور شامل وزنه تعادل چدنی، بتنی و فلزی است.

چگالی هر کدام از انواع وزنه‌تعادل آسانسور با یکدیگر متفاوت است و از هر کدام از آنها در موارد خاص استفاده می شود. چگالی نوع بتنی از همه پایین تر و نوع سربی از همه بالاتر است و تنها وزنه های تعادل بتنی با روکش های پلاستیکی پوشانده می شوند. ابعاد وزنه تعادل به دو صورت سفارشی و از پیش تعیین شده هستند. اصولا برای سفارشی کردن ابعاد وزنه تعادل از وزنه های سربی و چدنی استفاده می شود.

البته لازم است این نکته را خاطر نشان کنیم که جنس پلاستیک هم به وزنه های تعادل اضافه شد، اما در مدت زمان کوتاهی مشخص شد که وزنه تعادل پلاستیکی نمی تواند ایمنی خوبی داشته باشد به همین دلیل به زودی از لیست انواع وزنه تعادل آسانسور حذف شد. اغلب از وزنه گالوانیزه به جای وزنه پلاستیکی استفاده می شود. این وزنه، ابتدا در یک قاب فولادی قرار می گیرد و سپس با کمک یک دستگاه، فیکس شده و پیچ می شود. در انتها، روکشی از جنس گالوانیزه بر روی این قاب کشیده می شود. وزنه های گالوانیزه نیز دارای ابعاد بسیاری هستند که طبق نیاز هر فرد، تولید می شوند.

ساخت وزنه تعادل آسانسور:

 برای ساخت وزنه تعادل آسانسور باید تعدادی وزنه به صورت فیکس درون یک قاب کنار هم قرار گیرند و این قالب ها باید به وسیله پیچ کامل فیکس شوند و سپس از آن ها برای حفظ تعادل آسانسور استفاده گردد و باید طریقه درست کردن آن ها به گونه ای باشد که در زمان تکان های شدید در آسانسور باعث بر هم خوردن تعادل آسانسور نشود و بتواند این تکان ها را دفع نماید.

وزنه تعادل آسانسور

 مزایای وزنه تعادل آسانسور:

مزایای وزنه‌تعادل آسانسور بسیار زیاد است البته به شرطی که کلیه نکات و استاندارد های مربوط به آن در زمان نصب رعایت شوند.

  • عمکلرد بهتر موتور آسانسور و انتقال راحت‌تر کابین از طریق متعادل سازی وزنه‌تعادل
  • ایجاد امنیت بالاتر در آسانسور به علت وارد شدن وزن کمتر بر روی کابل‌ها
  • مصرف انرژی پایین توسط موتور آسانسور در اثر عملکرد بسیار مناسب
  • افزایش سرعت حرکت آسانسور به علت حضور وزنه‌تعادلل
  • کاهش میزان و مقدار انرژی مورد نیاز آسانسور
  • کنترل راحت‌تر آسانسور به وسیله وزنه‌تعادل

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!