همه چیز درباره شانه پله برقی

شانه پله برقی چیست:

شانه پله برقی قطعات دندانه دار ثابتی است که در بالا و پایین پله برقی بر روی صفحه بزرگ (کامپلت) نصب شده است. این قطعه در بخش ورودی ابتدا و انتهای پله برقی قرار دارد. جنس این قطعه از جنس آلومینیومی یا پلاستیکی است و بر روی کامب پلیت پله برقی نصب می‌شود. کاربرد شانه پله‌برقی محافظت از محل درز ورودی استپ در قسمت اتصال به ماشین روم است. کاربرد دیگر شانه پله‌برقی نیز مراقبت و حفاظت از افراد است. با توجه به کاربرد شانه پله برقی، تنظیم این قطعه پله برقی بسیار مهم است. زیرا هر گونه شکستگی و خرابی در آن باعث بروز حادثه‌های جدی از جمله قطع عضو می‌شود. بنابراین بررسی و تعویض شانه پله‌برقی پس از بازدیدهای دوره‌ای بسیار ضروری است.

شانه پله برقی

مشخصات فنی شانه پله برقی:

حفظ امنیت جانی انسان همواره از اولین اولویت های ساخت تجهیزات صنعتی می باشد. به دلیل اینکه سیستم پله برقی به صورت مستقیم با جان افراد ارتباط دارد، و دارای قسمت های متحرک و ثابت خطرآفرین می باشد. رعایت مسائل ایمنی در پله برقی امری ضروری می باشد. علت طراحی و ساخت شانه کامپلیت، برای حفظ امنیت و آسایش مسافران بوده است. شانه کامپ در پله برقی روی صفحه بزرگی به نام کامپلیت در قسمت بالا و پایین پله برقی نصب شده و در تمام برندها و مدل های پله برقی دارای ابعاد و اشکال متفاوتی می باشد. برای اینکه شانه کامپ پله برقی به درستی انتخاب و نصب گردد، باید تعداد شانه کامپلیت و ابعاد دقیق آن ها برای پیچ کردن محاسبه گردد.

معمولا شانه کامپ پله برقی از جنس پلاستیک و یا آلومینیوم می باشد، که نوع پلاستیکی آن برای استپ های استنلس استیل و جنس آلمینیوم برای استپ های آلمینیومی طراحی گردیده است همچنین برای محیط های پر رفت و آمد و شلوغ مانند ترمینال های مسافربری، مترو، فرودگاه ها، پل های عابر مکانیزه و… در پله‌برقی از شانه های کامپ آلومینیومی استفاده می شود. در شانه های پله برقی نمونه چپ، راست و وسط یکسان نبوده و دارای ابعاد متفاوتی می باشد.

شانه پله برقی

کاربرد شانه پله برقی:

قطعات مختلفی در پله برقی وظیفه تامین امنیت آن را به عهده دارند. کاربرد فرچه پله برقی نیز مانند شانه تامین امنیت پله است. کاربرد شانه پله‌برقی برای تامین امنیت پله، جا نمودن اجسام خارجی است که در شیار استپ پله‌برقی گیر کرده‌اند و از ورود آن‌ها به پله‌برقی جلوگیری می‌کند. البته بسیاری از تعمیرکاران پله‌برقی به علت بالا آوردن شانه پله‌برقی، فاصله ایمنی لازم را رعایت نمی‌کنند که همین باعث بروز برخی حوادث در پله‌برقی می‌شود.

نحوه انتخاب و خرید شانه پله برقی:

انتخاب و خرید شانه پله‌برقی، بستگی به محل نصب آن دارد. یعنی برای تمامی قطعات پله برقی یک استاندارد تولید سیستم پله برقی تعیین شده است و شانه برقی تولید هر شرکتی که باشد از این استاندارد پیروی کرده و عرض آن بین 10 تا 22 سانتی متر می باشد. در فرودگاه، متروها، ترمینال های مسافری و از این دست مراکز که پر ترافیک است از شانه آلومینیومی استفاده می کنند. در اماکنی مانند پاساژها و مراکز تجاری از شانه های پلاستیکی که قیمت به صرفه تری دارند به کار می برند. هر دو نوع شانه پله‌برقی در داخل کشور تولید می گردد.

نکات مهم هنگام استفاده از پله برقی:

هنگام استفاده از پله برقی نکات مهمی هستند که برای حفظ امنیت خود باید آن ها را رعایت کنید. برخی از این نکات عبارتند از:

  • همیشه در جهت حرکت بایستید زیرا در این حالت شما به راحتی می‌توانید انتهای پله برقی را ببینید.
  • درون خطوط زرد بایستید. امروزه وجود خطوط مرزی زرد یا خاکستری بر روی پله‌های پله برقی بسیار متداول است که مناطق خطر را نشان می‌دهد که باید از آن خودداری کنید. از کناره‌ها و پله جلویی خود فاصله بگیرید زیرا این قسمت‌ها به قسمت‌های متحرک نزدیک هستند.

شانه پله برقی

  • همیشه فرزندان خود را نگه دارید. خطرات واقعی برای کودکان وجود دارد. دندان‌های شکسته در صفحات شانه یا شکاف‌های کناری می‌توانند به راحتی انگشتان دست، انگشتان پا و کفش را بگیرند.
  • از حمل کالسکه، چرخ دستی و وسایل مشابه با پله برقی خودداری کنید زیرا در صورت گیر کردن و بروز حادثه باعث گرفتار شدن افراد نیز می‌شود.
  • هنگام استفاده از پله برقی حیوانات خانگی خود را در آغوش بگیرید و حمل کنید.
 

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!