همه چیز درباره هندریل پله برقی

هندریل پله برقی چیست:

احتمالا شما تا بحال بارها از هندریل پله برقی استفاده کرده‌اید. هندریل همان نرده‌ های کناری پله برقی است که مسافران در هنگام حرکت پله دست خود را بر روی آن قرار می‌دهند. این قطعه از جمله تجهیزات ایمنی پله های برقی است که وجود آن در پله الزامی است. برای به حداقل رساندن خطر گیر افتادن و نیشگون گرفتن انگشتان مسافران، هندریل باید تا حد امکان چارچوب هندریل را محصور کند و راهنمای قاب هندریل به گونه ای باشد که احتمال خطر را کاهش دهد.

هندریل بر روی پروفیلی که قاب هندریل نام دارد نصب می شود و این قاب، هندریل را در یک خط مستقیم در جهت حرکت هدایت می کند. سرعت هندریل می‌تواند از 0 تا 2 درصد نسبت به سرعت اسمی پله‌ها یا پالت‌ها تحت عملکرد عادی تحمل داشته باشد.  برای کنترل سرعت هندریل برای هر پله برقی یا پیاده روی متحرک باید یک دستگاه نظارت سرعت هندریل ارائه شود.

هندریل پله برقی

انواع هندریل پله برقی:

دستگیره پله برقی بر روی نرده کناری پله برقی قرار می گیرد و باید به گونه ای باشد که افراد برای حفظ تعادل و امنیت خاطر به آن تکیه کنند. به همین دلیل، هندریل ها باید از جنس با کیفیت و انعطاف پذیر تولید شود که معمولا از پلاستیک فشرده و یا پلی اورتان برای تولید هندریل استفاده می گردد. در ادامه با انواع شکل ظاهری دستگیره پله برقی بیشتر آشنا می شویم:

هندریل پله‌برقی به شکل C:

این نوع هندریل ها همانگونه که از نام آن ها پیداست، کاملا شکلی مشابه با همان C لاتین دارند. یعنی به گونه ای هستند که محوریت و مرکز تو خالی دارند و سطح اصطکاک کمی را نسبت به انواع دیگر هندریل ها با نرده پله برقی دارند. این دستگیره ها به دلیل سادگی در طراحی و سطح تماس پایین قیمت مقرون به صرفه ای دارند و در آسانسورهایی که ترافیک رفت و آمدی در آنها پایین است استفاده می شوند.

هندریل پله‌برقی به شکل V:

این مدل از هندریل ها همانند شکل لاتینی V که دارند، در بخش میانی دارای یک سطح اصطکاکی با نرده پله برقی هستند. به همین جهت برای پله برقی هایی که ارتفاع بالاتری دارند و یا پر رفت و آمد هستند، بخاطر تماس مرکزی که این هندریل ها با سطح نرده ها دارند، می توانند مفیدتر واقع شوند. از همین روی این دستگیره ها از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

هندریل پله برقی

نحوه عملکرد هندریل پله برقی:

هندریل پله‌برقی از طریق یک مکانیزم متصل به چرخ دنده‌های اصلی پله برقی به حرکت در می‌آید. انرژی مورد نیاز برای چرخش هندریل از همان توان موتور الکتریکی پله برقی تأمین می‌شود. درون هندریل، محوری به قطر 60 تا 100 سانتی‌متر وجود دارد که با استفاده از دو قرقره چدنی، دو یاتاقان و دو زنجیر متصل به چرخ‌دنده‌های اصلی می‌چرخد. یاتاقان‌ها با کنترل گشتاور ایجاد شده، حرکت هماهنگ و یکنواخت هندریل را تضمین می‌کنند. سرعت چرخش هندریل نیز با سرعت حرکت پله‌ها هماهنگ است تا ایمنی مسافران حفظ شود.

الزامات ایمنی هندریل پله برقی:

برای طراحی هندریل پله‌برقی باید ابعاد و الزامات زیر در نظر گرفته شود:

  • هندریل باید حداقل 80 میلی‌متر به‌صورت افقی و 25 میلی‌متر به‌طور عمودی از سایر اشیا و سطوح فاصله داشته باشد.
  • اگر فاصله عمودی بین لبه پایینی هندریل و نزدیک ترین نقطه راهنمای قاب هندریل 8 میلی‌متر یا بیشتر باشد، کاهش 25 میلی‌متر ذکر شده در بالا مجاز است. پایین ترین نقطه قاب هندریل باید حداقل 25 میلی متر به صورت عمودی زیر لبه پایینی هندریل باشد و نمی تواند به صورت افقی بیشتر از لبه بیرونی هندریل باشد.
  • فاصله بین قاب هندریل و پروفیل های راهنما به هیچ وجه نباید بیشتر از 8 میلی متر باشد.
  • عرض هندریل باید بین 70 تا 100 میلی متر باشد.

هندریل پله برقی

رایج ترین مشکلات هندریل پله‌برقی:

هندریل پله‌برقی نیز مانند سایر قطعات این تجهیز مکانیکی ممکن است دچار مشکلاتی شود. از جمله اصلی ترین مشکلاتی که برای آن رخ می دهد عبارت اند از:

پاره شدن سیم فولادی:

یک رشته سیم فولادی در زیر لاستیک هندریل موجود است که به نوعی نقش هدایت کننده هندریل را بر عهده دارد. در مواقعی به دلیل سایش بیش از حد امکان دارد این رشته سیم پاره شود.

ترک خوردگی لاستیک:

گاهی به دلایل مختلف، مانند تغییرات دمای شدید یا وارد شدن ضربه، شاهد ترک خوردن لاستیک هندریل ها هستیم. گاهی هم به دلیل پایان عمر مفید لاستیک ترک هایی در سطح آن مشاهده می شوند. این اتفاق معمولا تأثیر مخربی روی عملکرد پله برقی ندارد. اما ممکن است باعث آسیب دیدن دست افراد شود.

ایجاد برآمدگی در سطح هندریل پله‌برقی:

گاهی اوقات شاهد برجستگی هایی در سطح هندریل پله های برقی هستیم. این برجستگی ها در اثر لایه لایه شدن مواد لاستیکی موجود در نرده ایجاد می شوند. تجربه نشان داده است که برآمدگی های سطح هندریل هیچ گونه مشکل عملکردی یا ایمنی در پله برقی ایجاد نمی کنند. با این وجود بهتر است که نسبت به برطرف کردن این مشکل نیز اقدام شود.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!