آتش سوزی در آسانسور

آسانسور در شرایط آتش سوزی:

به طور معمول، آسانسوری که به درستی نگهداری می‌ شود بسیار ایمن است. حتی ایمن‌ تر از بالا رفتن از پله‌ ها. اما در هنگام آتش سوزی، این می‌ تواند برعکس شود. درباره اطفاء حریق  آسانسور باید به خاطر داشت که در برخی ساختمان‌ها، سیستم اعلام حریق باعث می‌شود در آسانسور ها در یک طبقه امن متوقف شوند و تا زمانی که هشدار قطع نشود، قفل بمانند. این ویژگی ایمنی نسبتاً جدید است. بنابراین در مورد همه آسانسورها صدق نمی‌ کند.

آسیب آتش سوزی به منبع برق آسانسور می‌تواند باعث توقف ناگهانی آن در بین طبقات شود. اگر آتش به چاه آسانسور نفوذ کرده باشد، هرکسی که در آسانسور گیر افتاده در معرض خطر قرار گرفتن در معرض گرما و دود شدید خواهد بود. در این شرایط نجات افراد بسیار دشوار خواهد بود. یک ساختمان استاندارد  در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد. به همین دلیل فقط دماهای واقعاً جهنمی بر ساختار یک ساختمان تأثیر می گذارد. بنابراین خرابی کابل‌ ها و فروریختن چاه آسانسور، در حالی که ممکن است، خطر فوری نیستند.

آتش سوزی در آسانسور

استفاده غیر معمول از آسانسور در شرایط آتش سوزی:

همه ما می دانیم که در مواقع اضطراری آتش سوزی نباید از آسانسور استفاده کنیم. اما آیا می دانید چرا؟ دلایل زیادی برای دوری از آسانسور در هنگام آتش سوزی وجود دارد، اما دلایل اصلی عبارتند از:

  • آتش سوزی می تواند سیستم برق را از بین ببرد و باعث شود بین طبقات گیر کنید.
  • چاه آسانسور مانند یک دودکش عمل می کند و می تواند به سرعت پر از دود شود و شما را در معرض خطر استنشاق دود و خفگی در کابین آسانسور قرار دهد.
  • اگر در هنگام اضطراری آتش سوزی در آسانسور گیر کرده اید، آتش نشانان به طور قابل درک باید نجات شما را بر خاموش کردن آتش در اولویت قرار دهند و از کارشان باز می مانند.
  • در مواقع اضطراری آتش سوزی، آسانسورها را برای استفاده پرسنل اورژانس رها کنید تا بتوانند به سرعت و کارآمد افراد داری معلولیت و افراد مسن را از ساختمان خارج کنند و  مشکل را حل کنند.
  • اگر هنگام آتش سوزی در کابین آسانسور گیر کردید، آرام باشید و دکمه اضطراری را فشار دهید یا برای کمک تماس بگیرید. هرگز سعی نکنید درها را باز کنید یا دریچه فرار را باز کنید. منتظر باشید تا پرسنل آتش نشانی شما را نجات دهند.

نقش چاه آسانسور در هنگام آنش سوزی:

چاه آسانسور به عنوان يک كانال هوايي عمل مي كند و لذا راهرو طبقات بايد توسط درهاي ضد آتش مجهز شود و نفوذ دود به چاه، هواي تازه از داكت وارد و ايمني آسانسور تامين شود. كابل تغذيه برق آسانسور بايد مستقل باشد تا چنانچه در اثر آتش سوزي اتصالي برق منجر به قطع برق گردد سيستم برق آسانسور چنان متصل و فعال بماند.

آتش سوزی در آسانسور

نکاتی که موجب افزایش ایمنی آسانسور در برابر حریق می شود:

کارشناس لوله کشی گاز در تهران بیان می کند جهت افزایش ایمنی آسانسور راهکار هایی وجود دارد.برای مثال اولین کاری که می توان انجام داد استفاده از درب های محافظت شده در برابر آتش است. این درها باید بتوانند حداقل پنج ساعت در برابر آتش مقاومت کنند. برای ساخت دیواره داخلی چاله آسانسور باید از مصالح مقاوم در برابر آتش استفاده شود. آسانسور باید مجهز به برق اضطراری باشد تا در زمان آتش سوزی باعث کمک رسانی سریع تر شود. دیوار موتورخانه آسانسور باید مجزا و از پوشش ضد حریق ساخته شود.

همچنین در موتور خانه آسانسور باید تجهیزات اطفای حریق موجود باشد. باید دوربندی آسانسور و پلکان در طبقات همکف و زیرزمین با پوشش ضد حریق تجهیز شود. همچنین کارشناس لوله کشی گاز در تهران بیان می کند پاگرد های آسانسور باید بدون مانع و درهای قفل دار باشد و همچنین آسانسور در طبقات غیرمسکونی نیز باید مجهز به لابی باشد. توجه کنید که در چاه آسانسور مواد قابل اشتعال انبار نشود. همچنین بهتر است که کابل برق آسانسور کاملا مجزا باشد.

آتش سوزی در آسانسور

نکات مهم هنگام وقوع آتش سوزی در آسانسور:

  • هنگام وقوع حادثه آتش سوزی به هیچ عنوان از آسانسور استفاده نکنید.
  • استفاده از آسانسور هنگام آتش سوزی، عاملی جدی برای به خطر افتادن شما است.
  • اگر دود و بوی نامطبوعی احساس کردید، حتما در اولین توقف آسانسور، از آن خارج شوید.
  • در هنگام وقوع حوادثی مانند زلزله یا آتش سوزی، استفاده از آسانسور ممنوع است.
  • در هنگام وقوع حادثه زلزله اگر در آسانسور هستید، در اولین توقف از آن خارج شوید.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!