بررسی تخصصی آسانسور پانوراما

آسانسور پانوراما چیست:

آسانسور های پانوراما به آسانسور هایی گفته می شود که حداقل یک وجه کابین شیشه بوده و نمایی از داخل کابین به سمت بیرون وجود داشته باشد. سیستم محرکه در آسانسورهای پانوراما می تواند از نوع کششی و یا هیدرولیک باشد. تعیین وجوه یا وجوهی از کابین که می بایستی به صورت پانوراما باشد کاملا بستگی به شرایط چاله آسانسور و چیدمان قطعات موجود در چاه خواهد داشت.

به طور مثال اگر آسانسور هیدرولیک با جک مستقیم از زیر بوده و امکان حفر چاله جک در پایین ترین قسمت چاهک وجود داشته باشد، در این حالت امکان شیشه ای بودن تمام وجوه کابین امکان پذیر می باشد. چنانچه امکان اجرای آسانسور هیدرولیک جک مستقیم از زیر نباشد و آسانسور به صورت جک بغل اجرا شود، با توجه به اینکه یکی از وجوه کابین در مجاورت کابین قرار می گیرد بنابراین دلیلی برای شیشه ای بودن وجهی که در مجاورت جک قرار گرفته به دلیل عدم امکان چشم انداز مناسب وجود ندارد.

آسانسور پانوراما

انواع آسانسور پانوراما:

معمولا آسانسور پانوراما با استفاده از دو سیستم هیدرولیک و کششی نصب می‌شود. هر کدام از این سیستم‌ ها دارای شرایطی مخصوص به خود هستند. در ادامه با هرکدام به صورت جدا می پردازیم:
آسانسور پانوراما هیدرولیکی:
معمولا در زمان طراحی و ساخت آسانسور پانوراما سعی می‌شود تا تجهیزات برقی و مکانیکی در معرض دید مسافران قرار نگیرد. به همین دلیل در هنگام نصب آسانسور پانوراما با سیستم هیدرولیکی، از وزنه تعادل و سیم بکسل استفاده نمی‌شود. در نتیجه می‌تواند نما و ظاهر بسیار زیبایی را به وجود آورد. از آنجایی که برای استفاده از آسانسور پانوراما هیدرولیکی محدودیت ‌های بسیاری وجود دارد، در ساختمان‌ هایی با ارتفاع بسیار بالا مورد استفاده قرار نمی ‌گیرد. به همین دلیل توصیه می‌شود که این نوع سیستم آسانسوری در ساختمان‌ هایی با حداکثر سه الی پنج بار توقف نصب گردد. 
آسانسور پانوراما کششی:
آسانسور پانوراما با سیستم کششی هیچ‌ گونه محدودیتی در ارتفاع و سرعت ندارد و می‌توان آن را در ساختمان ‌هایی که بیش از چهار یا پنج طبقه دارند نیز مورد استفاده قرار داد. سیستم کششی برخلاف سیستم هیدولیکی دارای وزنه و سیم بکسل است. اما با استفاده از ترفند هایی می‌توان این تجهیزات برقی و مکانیکی را به گونه‌ای نصب کرد تا کمتر به‌چشم بیایند. معمولا در مجتمع‌ های تجاری بلند مرتبه و برج ها به دلیل ارتفاع زیاد از آسانسورهای پانوراما با سیستم کششی استفاده می‌شود که جواب گوی تعداد ارتفاع بالا و سرعت مورد نیاز برای آن باشد.
آسانسور پانوراما

اجزای آسانسور پانوراما:

آسانسور شیشه ای مانند انواع دیگر آسانسور شامل بخش ها و اجزایی است که تقریبا با آسانسور های دیگر نیز یکسان است. آن ها معمولا دارای کابین، موتور، کابل های فولادی، ریل ها، قرقره ها، سیستم محرکه، سیستم کنترل و ترمز هستند. همان طور که پیش تر نیز بیان شد کابین آسانسور بیشتر از شیشه یا طلق ساخته شده است که لمینیت شده و بسیار مقاوم نیز در نظر گرفته می شود. داخل کابین هم اسپیکر، چراغ های ال ای دی و آینه وجود دارد.

همان طور که موتور به آسانسور کمک می کند تا بالا و پایین برود، کابل ها، قرقره و ریل ها با هم کار می کنند تا آسانسور را ایمن و پایدار نگه دارند. سیستم محرکه نیز وظیفه انتقال نیرو از موتور به کابین را بر عهده داشته و سیستم کنترل سرعت را تنظیم کرده و در نهایت پاراشوت یا سیستم ترمز آسانسور را با توجه به سرعت، در طبقات مختلف متوقف می کند. این بخش ها تقریبا در تمامی آسانسور ها یکسان بوده. اما ممکن است در آسانسور هیدرولیکی شیشه ای برخی از بخش ها مانند سیم بکسل وجود نداشته باشد. این موضوع می‌تواند روی قیمت آسانسور شیشه ای نیز تاثیر بگذارد.

آسانسور پانوراما

 

طراحی آسانسور پانوراما:

به واسطه نصب بیشتر این نوع از آسانسور در محیط‌های باز برای داشتن دید 360 درجه، آسانسورهای شیشه ای در اشکال مختلف ساخته می‌شوند. شما می‌توانید نسبت به نیاز خود آن را خمیده و یا به شکل چند ضلعی سفارش دهید. مدل های آسانسورهای پانوراما ممکن است از نظر ساختار به صورت گرد، مربع، مثلث و غیره باشند. آسانسورهای پانوراما را آسانسور های کپسولی نیز می نامند. یک کپسول شیشه ای می تواند از 8 نفر تا 40 نفر را در خود جای دهد.

در مورد طراحی آسانسور شیشه ای چندین گزینه مختلف وجود دارد که در دسترس هستند. آن ها می توانند دارای کف مرمر با نور پایین، سقف های مجلل و نمای بیرونی 360 درجه کابین باشند. علاوه بر این، درهای شیشه ای باعث می شوند آسانسورهای کپسولی واقعا در سطح بین المللی به نظر برسند. آسانسورهای کپسولی بسته به محل اتاق آسانسور می‌توانند بر اساس دستگاه کششی یا دستگاه هیدرولیک طراحی و مونتاژ شوند.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!