بررسی تخصصی آسانسور هوشمند

آسانسور هوشمند چیست:

آسانسور هوشمند، نوعی آسانسور مدرن با امکانات بسیار پیشرفته است که دارای مزایای زیادی نسبت به آسانسورهای معمولی می‌باشد. اما ساختار کلی آن مشابه آسانسورهای معمولی است. آسانسور هوشمند، از فناوری بدون تماس RFID ساخته شده است و وظیفه اصلی آن، محدود نمودن دسترسی افراد به آن آسانسور می‌باشد. آسانسور هوشمند می‌تواند با سایر اجزای یک ساختمان هوشمند اعم از آیفون تصویری، پارکینگ، قفل هوشمند و… در ارتباط باشد. آسانسورهای هوشمند دارای مزایا و قابلیت‌های نوینی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به صرفه‌جویی در زمان، زیبایی و افزایش راحتی کاربران اشاره کرد.

آسانسور هوشمند

انواع آسانسور هوشمند:

آسانسور هوشمند EAX-10:

این نوع آسانسورهوشمند به منظور بالا بردن امنیت تا جای ممکن طراحی شده است. چرا که هر شخص برای استفاده از آسانسور دارای کارت مخصوصی بوده که تنها طبقه مورد نظر وی برای آن تعریف شده است. به این ترتیب امکان رفت و آمد افراد به طبقاتی که برای کارتشان تعریف نشده امکان پذیر نمی‌باشد. در نتیجه میهمانان و به طور کل افراد غریبه‌ای که وارد ساختمان می‌شوند، تنها به کمک مسئول لابی قادر به استفاده از آسانسور هوشمند خواهند بود.

آسانسور هوشمند EAX-108:

آسانسور هوشمند EAX-108 نسبت به نوع قبل کمی متفاوت است. به این صورت که در این آسانسور یک کارت را برای بیش از یک طبقه می‌توان استفاده کرد. یعنی به فرض اگر شما بسته به شرایطتان فقط به طبقات دوم و ششم رفت و آمد دارید، طبقات مذکور برای کارتتان تعریف شده و می‌توانید پس از نزدیک کردن کارت خود به دستگاه، مقصد مورد نظر را انتخاب نمایید.

برتری آسانسورهای هوشمند نسبت به مدل های معمولی:

 

همان طور که تا به اینجا با مدل های هوشمند بیشتر آشنا شدید، می خواهیم به تفاوت ها و به نوعی برتری این مدل نسبت به آسانسورهای معمولی بپردازیم. چرا که با توجه به برتری مدل های هوشمند می توان دریافت که برای ساختمان ما مدل معمولی بهتر است یا هوشمند. البته که مدل های هوشمند زیبایی، کارایی و ویژگی های بیشتری دارند. اما گاهی ممکن است به دلیل هزینه بیشتر افراد قادر به تهیه آن نباشند. ضمن اینکه در برخی از ساختمان ها نیز باید شرایط استفاده از مدل های هوشمند فراهم باشد. به همین خاطر در ادامه به 5 دلیل اصلی انتخاب مدل های هشومند در مقایسه با آسانسورهای معمولی می پردازیم.

 • امکان پاک کردن و تعریف کارت ها به وسیله کارت اصلی و کلیدی
 • استفاده از ولتاژ های ورودی متغیر 18 تا 30 ولت DC
 • امکان تعریف بیشتر از 400 کارت مجاز برای استفاده از آسانسور
 • همخوانی با کارت های 125KHz رایج در ایران، که می توان به راحتی کارت های مخصوص آن را پیدا و استفاده کرد.
 • قابلیت امکان نصب دستگاه هوشمند، در داخل کابین آسانسور و همچنین در قسمت پشت پنل شستی

آسانسور هوشمند

نحوه عملکرد آسانسور های هوشمند:

آنچه در مورد آسانسورهای هوشمند در ساختمان های تجاری جالب است نحوه عملکرد آنها است. یک سکوی صفحه کلید را برای شروع در لابی ساختمان نصب می کنند. هر مسافر یک کد یا یک کارت کلید دریافت می کند تا آن را بکشد یا به صورت دستی روی سکو وارد کند. این اطلاعات به سیستم آسانسور هوشمند می گوید که مسافر به کدام طبقه می رود. به عنوان مثال، اگر در طبقه 22 کار می کنید، کشیدن کارت کلید به سیستم مقصد شما اطلاع می دهد. سپس، به شما یک آسانسور با سایر مسافرانی که به طبقات مشابه یا نزدیک می روند اختصاص داده می شود. این امر زمان انتظار و جابه جایی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 

یکی از جالب ترین مزیت های آسانسور هوشمند نحوه ارزیابی وزن کابین است. در هر زمان معین، سیستم می داند که در هر آسانسور چند نفر قرار دارند. این بدان معناست که اگر ظرفیت یک آسانسور در تکمیل باشد، بیهوده در طبقه دیگری توقف نخواهد کرد. آسانسورهای هوشمند نیز به مرور عادات مسافران را یاد می گیرند. کافی است بگویید که هر روز ظهر، برای ناهار به طبقه 18 می روید. وقتی در آن ساعت کارت کلید خود را بکشید، آسانسور شما را مستقیما بر اساس عادت‌هایتان به آنجا می رساند.

آسانسور هوشمند

مزایای آسانسور هوشمند:

استفاده از سیستم آسانسور هوشمند مزایای متعددی دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • جلوگیری از دسترسی غیر مجاز
 • پیش بینی مقصد
 • پیش بینی زمان دقیق تعمیر و نگهداری آسانسور
 • مانیتورینگ زنده آسانسور
 • کنترل از راه دور
 • تست از راه دور
 • مقرون به صرفه

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!