بررسی تخصصی بالابر پله

بالابر پله چیست:

بالابر پله وسیله متحرکی برای جابه جایی اشخاص ناتوان و سالمندان در بین طبقات مختلف می باشد. این وسیله جابه جایی را راحت تر کرده است. صندلی پله پیما با توجه به ارتفاع، نوع موتور و قدرت آن انواع مختلفی دارد. صندلی بالابر پله ای، متشکل از یک موتور گیربکس کوچک و ریلی که قابلیت تاشو شدن دارد، می باشد. به بالابر پله، آسانسور پله رو نیز می گویند.

بالابر پله

تاریخچه ساخت بالابر پله:

 تاریخچه ساخت بالابر پله چندان زیاد نیست و به دهه 70 میلادی باز می گردد که یک شرکت انگلیسی موفق به ساخت آن شد و پس از حدود دو سال تلاش و تحقیق توانست در سال 1975 میلادی اولین بالابر پله جهان را روانه بازار نماید. از این پس بود که تحول شگرفی در زندگی سالمندان، معلولین و افرادی که به دلیل جراحی یا مشکلات مفصلی قادر به درنوردیدن پله ها نبودند، اتفاق افتاد و توانستند بدون نیاز دیگران و با ایمنی و آرامش کافی پله ها را بپیمایند و از محبوس ماندن در فضای خانه و مشکلات روحی و روانی نجات یافته و اعتماد به نفس خود را مجددا بازیابند.

اجزای بالابر پله:

صندلی چرخان و تاشو: 

به کاربر این امکان را می ‌دهد صندلی را به دور از پله‌ های باز بچرخاند تا خروجی بسیار ایمن ‌تری از صندلی پله پیما داشته باشد.

واگن: 

بسیاری از اجزای حیاتی صندلی از جمله نیروی محرکه صندلی که در واقع یک موتور گیربکس قدرتمند می باشد. داخل این واگن قرار گرفته، علاوه بر موتور، شفت و چرخ دنده هم در پشت واگن قرار دارد.

کمربند ایمنی: 

کمربندهای ایمنی این دستگاه کمک می ‌کند تا زمانی که صندلی پله پیما در حرکت است، استفاده کننده با این خیال راحت روی صندلی بنشیند.

سنسورهای تشخیص مانع: 

حسگرهای ایمنی می توانند اشیایی روی پله ها که ممکن است عملکرد صندلی پله پیما را مختل کنند، شناسایی کنند.

ریل: 

مسیر حرکت صندلی بر روی یک ریل آلومینیومی و یا فولادی می باشد. بدیهی است که حرکت صندلی روی ریل آلومینیومی، صدای نرم و کمتری نسبت به ریل فولادی دارد و بالطبع هزینه آن زیادتر است.

بالابر پله

انواع بالابر پله:

بالابر پله رو چرخشی:

این نوع بالابر همان بالابر پله ای نرده ای می باشد که توانایی چرخش یا حرکت مستقیم را بر روی ریل را دارا است. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که موتور دستگاه در زیر صندلی آن قرار گرفته است.

بالابر پله رو هیدرولیکی:

این نوع بالابر فقط می تواند در یک مسیر حرکت کند که هزینه هر یونیت هیدرولیکی آن بسیار بالا است. این بالابر در دو مدل ایتالیایی و مدل ایرانی در بازار موجود است.

بالابر پله رو خانگی:

این نوع از بالابرپله، از بالابر هایی است که در جهت جا به جایی افراد کم توان مانند معلولین یا سالمندان در خانه های دوبلکس یا تریپلکس استفاده می شود.  بدین گونه که افراد کم توان یا سالمندان برای جا به جایی دیگر نیازی به کمک دیگری ندارند. بالابرپله رو خانگی بر خلاف ظاهرش فضای زیادی از راه پله را اشغال نمی کند.

بالابر پله

مزایای استفاده از بالابر پله:

 • بالابرپله رو روی پلکان، دیوار و نرده در فضای باز و محیط بسته، بدون نیاز به تغییر، خراب شدن و دریافت مجوز از شهرداری قابل نصب هستند.
 • وجود صفحه و صندلی تاشو به منظور جمع شدن در مواقع عدم استفاده و جلوگیری از مانع شدن در برابر تردد
 • امکان نصب بر روی انواع پلکان چوبی، شیشه ای، سنگی و غیره
 • عملکرد بالابر برقی پله رو بدون صدا می باشد. از این رو برای محیط های تجاری، منزل، مراکز درمانی و غیره کاملا مناسب هستند.
 • جابجایی سالمندان و افراد دارای مشکلات جسمانی به صورت ایمن و راحت
 • استفاده از حالت ویلچربر برای انتقال مادرانی که فرزند کوچک دارند به همراه کالسکه فرزند
 • استفاده از بالابرپله ای برقی بسیار ساده است و فرد بدون نیاز به کمک شخص دیگر، امکان استفاده از آن ها را دارد.
 • کاهش قابل توجه هزینه های درمان در سالمندان و افراد دارای مشکلات حرکتی
 • امکان تنظیم رمز 4 رقمی یا اثر انگشت برای استفاده از بالابر های پله وجود دارد که برای محیط های عمومی و ساختمان های چند طبقه بسیار مناسب است. تا زمانی که رمز وارد شود، دستگاه پله رو قابل استفاده نخواهد بود.
 • نصب بالابرپله رو بیمار به گونه ای می باشد که فرد در صورت نقل مکان می تواند سیستم را جابه جا کند و نیاز به پرداخت هزینه مجدد نیست. از این رو افرادی که مستاجر هستند نیز امکان استفاده از این وسیله را دارند.
 • وجود سیستم توقف اضطراری و کنترل از راه دور

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!