بررسی تخصصی کرپی آسانسور

کرپی آسانسور چیست:

کرپی آسانسور از جمله قطعات مکانیکال است. مهم‌ترین وظایف آن شامل اتصال سیم بکسل آسانسور به سربکسل آن و حفظ 80 درصد نیروی کششی سیم بکسل است. بنابراین شما باید علاوه بر خرید سیم بکسل آسانسور مرغوب، هنگام خرید و انتخاب کرپی آسانسور نیز دقت کافی داشته باشید. شاید با دیدن سایز کرپی آسانسور و بررسی وظایف بسیار مهم کمی تعجب کنید. اما بی کیفیت بودن و یا خرابی همین قطعه بسیار کوچک می‌تواند باعث خسارات و صدمات جبران ناپذیری در آسانسور شود. به صورت کلی نصب همه قطعات مکانیکال آسانسور دارای ریسک و خطر بسیار زیادی است، به همین علت برای نصب اینگونه قطعات حتما باید به افرادی بسیار خبره و باتجربه مراجعه نمایید.

کرپی آسانسور

نقش اصلی کرپی در آسانسور:

کرپی آسانسور را می توان یکی از متعلقات مکانیکال آسانسور دانست. چرا که در مرحله دوم از نصب آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد. نقش اصلی کرپی محکم کردن حلقه سیم‌بکسل ها و حفظ نیروی کششی آن ها است. استفاده از این قطعه شرایط خاصی داشته و نصب آن باید با دقت صورت گیرد. این قطعه از سه بخش تشکیل می شود. بخش اول قسمت U شکلی است که دارای رزوه می باشد. بخش دوم شبیه زین اسب است و بخش سوم آن مهره ها هستند.

کرپی آسانسور معمولا از اجناسی همچون چدن، فولاد و استینلس استیل طراحی می شود. و بسان بست محکمی در ایجاد حلقه سیم بکسل در آسانسور استفاده می شود. یک سر سیم بکسل توسط اتصالات کرپی به بالای کابین آسانسور وصل می شود. و یک سر دیگر آن بعد از عبور سیستم تعلیق و پولی ها به وزنه های تعادل متصل می شوند. بدین صورت به طور اتوماتیک، تنظیم کششی سیم بکسل توسط این قطعه انجام می شود. باید توجه نمود که در هر کدام از اتصالات سیم بکسل به کابین و وزنه تعادل باید حداقل سه کرپی وجود داشته باشد. آنها به فاصله ی سه برابر قطر سیم بکسل نسبت به هم باید قرار گیرند. هم چنین باید دقت داشت که مهره ها در سمت پایین و بخش U شکل آن در قسمت بالا یعنی سمتی که سر کوتاه تر سیم بکسل می باشد، قرار گیرد.

نکات مهم هنگام بستن کرپی آسانسور:

تا به اینجا با ویژگی ها و کاربردهای مهم کرپی ها و یا کلیپس بالابر آشنا شدیم. به همین دلیل با توجه به اهمیت و تاثیر آن ها در ایمنی آسانسور و راندمان، نصب و راه اندازی آن هم بسیار مهم است. به همین خاطر علاوه بر توجه به جنس و کیفیت مرغوب این قطعه، باید در هنگام بستن آن نیز نکات مربوط به آن را رعایت نمایید. چرا که همواره گاهی نصب صحیح و استاندارد قطعات از مدل و کیفیت آن ها نیز با اهمیت تر می شود. چرا که عدم نصب صحیح می تواند کارایی یک قطعه با کیفیت و مناسب را از بین ببرد. به همین دلیل و با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه به مهم ترین این نکات اشاره خواهیم کرد:

  • توجه به بستن کرپی ها بر اساس استانداردها و الزامات ضروری آسانسور
  • اولین کرپی نصبی، باید به فاصله 8 برابر از قطر سیم بکسل و در فاصله معینی از محل نصب درب آسانسور بسته شود
  • برای سیم های بکسل با قطر 15 میلی متری باید از 3 عدد کلیپس آسانسور واستفاده شود. این تعداد با افزایش قطر سیم بکسل ها افزایش پیدا می کند.

کرپی آسانسور

  • در زمان محکم کردن مهره ها باید به قطر سیم بکسل توجه نمود که یک سوم قطر سیم بکسل بسته شده باشد.
  • تعداد و شماره کرپی ها بر اساس میزان قطر آن و البته همخوانی و تناسب آن با قطر سیم بکسل تعیین می شود.
  • رعایت میزان فاصله کرپی ها از یکدیگر به منظور حفظ نیروی کششی سیم بکسل بسیار مهم است. به همین دلیل به ازای هر یک کرپی قطر سیم بکسل 6 برابر آن است
  • هر کرپی از بخش های مختلفی تشکیل شده است. با توجه به شناخت نوع ساختار آن، باید بخش U شکل آن به سر کوتاه تر سیم بکسل متصل شود.

نکات مهم در خرید کرپی آسانسور:

در حین خرید کرپی آسانسور، برخی نکات مهم را در نظر بگیرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید:

جنس کرپی آسانسور: 

انواع مختلفی از بست سیم بکسل وجود دارند که از جمله آن ها می‌توان به بست سیم بکسل استیل، بست سیم بکسل فولادی و بست سیم بکسل چدنی اشاره کرد. جنس مورد استفاده بستگی به نیازهای شغلی یا کاربری شما دارد.

مقاومت کرپی آسانسور: 

بست سیم بکسل‌ها معمولا از لحاظ مقاومت در برابر فشار، حرارت، یا مواد شیمیایی متفاوت هستند. انتخاب بست سیم بکسل با مقاومت مناسب به نیازهای کاری شما بستگی دارد.

کرپی آسانسور

اندازه کرپی آسانسور: 

اندازه‌بست سیم بکسل باید با ابعاد سیم بکسل یا کاربری خاص شما هماهنگ باشد. اندازه مناسب بست سیم بکسل برای اجتناب از مشکلات  بسیار حائز اهمیت است.

قوانین و استانداردها: 

اطمینان حاصل کنید که بست سیم بکسل مورد نظر شما با استانداردها و قوانین ایمنی مرتبط سازگار است. این می‌تواند از نظر ایمنی و کیفیت محصول بسیار مهم باشد.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!