درباره یو پی اس آسانسور چه می دانید

یو پی اس آسانسور (UPS) چیست:

کلمه UPS مخفف عبارت Uninterruptible power supply به معنای منبع تغذیه­ ی بدون وقفه بوده و جایگزینی برای تامین برق آسانسور به هنگام قطعی منبع اصلی است. در تمامی آسانسورهای نصب شده در ساختمان­ های مسکونی،‌ تجاری و صنعتی امکان قطعی برق خواهد بود و از همین رو وجود یو پی اس امری حیاتی تلقی می­ گردد.

چگونگی کارکرد یو پی اس آسانسور:

حتما می دانید که در هنگام قطع شدن برق زمانی که منبع اصلی برق قطع می شود یو‌پی‌اس به صورت اتوماتیک به باتری متصل شده و به تغذیه بارهای متصله ادامه می دهد و زمانی که منبع اصلی دارای برق می شود یو‌پی‌اس بصورت اتوماتیک آسانسور را به منبع اصلی منتقل کرده و دوباره شروع به شارژ باتری خود می کند. مدت زمان اتصال یو‌پی‌اس به باتری در مواقع قطعی برق حدود چند میلی ثانیه است که بدون قطعی می باشد.

یو پی اس آسانسور

ویژگی های یو پی اس آسانسور:

 اندازه یو‌پی‌اس به گونه‌ای طراحی شده که کمترین مکان را اشغال کند تا بتواند در هر جایی مورد استفاده قرار گیرد. منبع تغذیه یو‌پی‌اس جریان برق است و این از امتیازات مثبت آن محسوب می‌شود زیرا استفاده از منابع تغذیه دیگر احتمال ایجاد آتش سوزی را قوی می‌ کند.

هیچ گونه آلودگی صوتی و محیطی برای محیط زیست ندارند زیرا بدون بو و صدا هستند. در آپارتمان‌ های تجاری که درصد رفت‌ و آمد بسیار بیشتر از آپارتمان‌های مسکونی است نیز این دستگاه کار آمد است زیرا سیستم تولید برق آن از ظرفیت بالایی برخوردار است یعنی می‌ تواند مدت زیادی آسانسور را بدون وجود جریان برق به حرکت درآورد که البته در زمینه یوپی‌اس انواع مختلف دارد و مدت زمان نگهداری شارژ بستگی به مدل آن دارد.

آیا تمام آسانسورها باید مجهز به یو پی اس یا باتری آسانسور باشند:

قطعی‌ های برق ممکن است موجب حبس مسافران مابین طبقات شود. شاید به‌ طور تخمینی بتوان گفت که 70 درصد از آسانسورهای فعلی این قابلیت را دارند که بتوان یوپی‌اس را به آن ها اضافه کرد. بنابراین وجود یوپیاس آسانسور ضروری است. یاد آوری می‌کنیم که برای اینکه آسانسور خود را ایمن و استاندارد بدانید، تکنسین‌ های بازدید‌ کننده یا بازرسی‌ کننده آسانسور از وجود یو‌پی‌اس در آسانسور اطمینان حاصل فرمایند.

یو پی اس آسانسور

نکات مهم در زمان نصب یو پی اس در تابلو فرمان:

  •   در موقعی که آسانسور تنها از یو پی اس بهره می برد؛  ضروری است تا چراغی در درون آسانسور وجود داشته باشد که نشان بدهد برق مصرفی به واسطه باتری تامین می شود.
  •   در آسانسور های نوع سبز که از ولتاژ تک فاز و وزنه تعادل به منظور صرفه جویی کردن در مصرف انرژی بهره می برند ؛  چنانچه کابین خالی در پایین ترین طبقه و وزنه تعادل آن در آخرین طبقه باشد ؛ در موقع حرکت همچون یک ژنراتور عمل می نماید ؛ و بدین ترتیب این برق تولیدی از آسانسور به یو پی اس صدمه وارد می نماید؛ لذا در کنار آسانسورهای سبز نمی توان از یو پی اس ها بهره برد؛ چرا که جریان برگشتی از آسانسور به یو پی اس صدمه وارد می نماید.
  •   ضروری است تا عملکرد یو پی اس به واسطه بازرس آسانسور تایید شود.
  •  ضروری است تا یو پی اس آسانسور افزون بر جریان مورد احتیاج آسانسور، جریان فن ها را نیز مهیا نماید؛ چرا که لازم است تا از بالا رفتن حرارت جلوگیری شود.
  •   فرایند نصب کردن صحیح این وسیله باید توسط شخص متخصص برق انجام شود.

 

یو پی اس آسانسور

انواع یو پی ­اس: 

یو‌پی‌اس به دلیل تنوع در معماری و فناوری به سه دسته اصلی تقسیم می­ شوند.

مدل آفلاین:

مدل آفلاین یو پی ­اس تنها در زمانی فعال می­گردد که منبع تغذیه ­ی اصلی یا همان برق شهری دچار قطعی شود. در این حالت آسانسور سریعا انرژی مورد نیاز خود را از باتری یو پی ­اس تامین خواهد کرد.

مدل آنلاین :‌

نوع آنلاین یو پی­ اس مناسب افرادی است که به دنبال داشتن توان خروجی مناسب برای وسیله­ ی الکتریکی هستند. در این مدل جریان برق شهری توسط رکتیفایر به جریان مستقیم تبدیل می­گردد،‌ پس از آن با کمک اینورتر تبدیل به جریان متناوب می ­شود. در این مرحله جریان برق آماده ­ی ورود به دستگاه خواهد بود و ولتاژ ورودی را بدین شکل کنترل می­کنید. مدل آنلاین یو پی­ اس جهت حفاظت از دستگاه نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

مدل لاین اینتر اکتیو:

زمانی که شما داده­ های بسیار مهمی را در اختیار دارید،‌ جهت نگهداری از آن­ ها و جلوگیری از آسیب به داده­ ها توسط نوسانات برق می­ تواند از یو پی­ اس استفاده کنید. مدل لاین اینتر اکتیو یو پی اس همیشه روشن است. هنگامی که ولتاژ ورودی طبیعی است به شارژ خواهد پرداخت و در صورت مشاهده نوسانات برق، برق توسط باتری ­ها تامین می­ شود تا مشکل نوسانات برطرف شود. با این روش کمترین آسیب به وسیله الکتریکی شما وارد خواهد شد.

برای دریافت مشاوره ی بیشتر می توانید با ما در گروه صنعتی غدیر در تماس باشید.

همین الان تماس بگیرید!