درباره اورلود آسانسور و انواع آن

اورلود آسانسور چیست؟

این دستگاه یک سنسور الکتریکی می باشد که وزن کابین را اندازه گیری کرده، به تابلو فرمان اطلاع می دهد، باعث عدم حرکت کابین با وزنی بیش از ظرفیت شده و از خسارات و حوادث ناشی از آن جلوگیری می کند. وجود این سنسور، آنقدر مهم است که طبق استاندارد های بین المللی، همه آسانسور ها ملزم به داشتن سنسور اورلود یا همان سیستم اضافه بار بر روی کابین هستند.

سنسور اورلود از یک لودسل مخصوص و یک نشانگر که بر روی لودسل نصب شده تشکیل شده است و عملیات نصب و راه اندازی آن بسیار آسان انجام می گیرد.

اورلود

مکانیزم عملکرد سنسور اورلود آسانسور چگونه است؟

تغییرات طول ناشی از وارد شدن بار، موجب تغییر در خروجی اورلود می شود. فشار وارده از سوی جسم به وسیله اورلود آسانسور به سیگنال الکتریکی تبدیل می شود و از این طریق وزن دقیق مواد به دست می آید. در واقع اورلود، بار (نیروی عمودی) را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند که با کمک آن می توان وزن مواد را  در حالت های مختلف بدست آورد.

در اورلود آسانسور، از طریق یک ماده واسطه (مایع، گاز، نور، مقاومت و…) و اعمال تغییرات بار بر آن،  تغییرات متناسبی (فیزیکی، شیمیائی) در آن ماده واسطه به دست می آید. لذا می توان با اندازه گیری این تغییرات، میزان تغییرات بار را محاسبه کرد.

جزئیات ساختار سنسور اورلود آسانسور:

اورلود شامل یک هسته فلزی (از آلیاژ خاص) و تعدادی strain gauge یا مجموعه ای از مقاومت های الکتریکی است که در اثر اعمال نیرو مانند تمام مواد تغییر شکل می‌یابد؛ اما پس از برداشتن نیرو به حالت اولیه خود باز می‌گردد. در واقع میزان برگشت‌ پذیری این ماده تعیین کننده دقت، کیفیت و دیرپایی اورلود آسانسور است. نوع آلیاژ هسته و ساختار strain gauge میزان دقت و کیفیت سنسور اورلود را مشخص می کند.

دقت اورلود به معنای قدرت تفکیک آن نسبت به ظرفیت کل و نیز حد خطای مجموع آن است. قدرت تفکیک و خطای مجموع اورلود و رفتار لودسل تحت رطوبت و درجه حرارت توسط موسسه oiml واقع در سوئیس، بر اساس استاندارد های خاص مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا کلاس دقت اورلود تعیین شود. اورلود آسانسور قابلیت سنجش وزن کابین، مسافر یا بار را دارا می باشد و معمولا دو حد معین از وزن را مشخص می کند که به یکی از این حدود، Load Full و به دیگری load Over می گویند.

هدف اصلی از بکارگیری اورلود ها در آسانسور، سنجش دو حد Load Full ،Load Over می باشد.

اورلود آسانسور

انواع اورلود آسانسور:

 • اورلود سنجش بردار وزن:

در این نوع اورلود آسانسور، وزن بار از سنجش مستقیم یا غیر مستقیم اندازه گیری می شود که معمولا بر پایه سنسور استرین گیج ساخته می شوند.

انواع مختلف اورلود سنجش بردار وزن عبارت است از:

 1.  اورلود کابلی
 2. اورلود فریم
 3. اورلود گوشه کابین
 • اورلود های سنجش اثر وزن:

در این نوع از اورلود آسانسور، وزن بار با سنجش اثرات مکانیکی تغییر وزن در جسم ثانویه، اندازه گیری می شود. انواع مختلف اورلودهای سنجش اثر وزن عبارت است از:

 1.  اورلود ترانس متغیر
 2.  اورلود مغناطیسی
 3. اورلود القایی
 4. اورلود مغناطیسی

فایده نصب اورلود چیست؟

 عدم تجهیز آسانسور به اورلود باعث اعمال فشار بیش از حد به موتور آسانسور و سیم‌ های بکسل و در نتیجه ساییدگی و کاهش عمر آسانسور می گردد؛ همچنین احتمال سقوط و خطرات جبران ناپذیر جانی را نیز به همراه دارد.فارغ از این موضوع، در صورت وقوع اضافه وزن در کابین آسانسور، خطراتی جدی، سلامتی همه سرنشینان را تهدید می کند. پیشگیری همیشه بهتر از درمان  است.

اورلود

نکات مهم در هنگام خرید اورلود ها:

برند های مختلف اورلود در ایران وجود داره و در هنگام خرید باید به نکات زیر توجه کرد.

 • خدمات پس از فروش :

برند های خارجی خدمات پس از فروش ندارند و در صورت بروز مشکلات برای اورلود، امکان پاسخگویی از طرف برند، میسر نیست لذا در این خصوص استفاده از انواع ایرانی توصیه می گردد.

 • گواهی استاندارد:

از آنجایی کخ نصب اورلود ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، بهتر است از مدل هایی استفاده نمایید که دارای گواهی استاندارد باشند؛ زیرا در غیر این صورت ممکن است پس از نصب این سنسور، بازرسین صحت و ایمنی آن را تایید نکنند.

 • کیفیت مناسب:

با استفاده از برند های شناخته شده و مطرح در بازار می توانید از کیفیت محصول خود اطمینان حاصل نمایید.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

 

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان تماس بگیرید!