بررسی تخصصی بلبرینگ و انواع آن

بلبرینگ چیست و چه وظایفی دارد؟

بلبرینگ یا در واقع بال برینگ (ball bearing)، به معنای توپ‌ های حامل است. این قطعه نوعی یاتاق یا چرخ‌دنده چرخشی یا توپی محسوب می‌شود و در هر وسیله‌ای که می‌چرخد به کار می‌رود تا مانع از ایجاد اصطکاک و سایش سطح در حال چرخش روی هم شود. برای مثال، چرخش اجسام سنگین و حرکت آن‌ها مانند چرخش پله برقی به واسطه بلبرینگ‌ها امکان‌پذیر می‌شود. 

بلبرینگ

تاریخچه بلبرینگ:

استفاده از بلبرینگ‌ها به شکل المان‌های چوبی موضوعی است که به حرکت دادن اجسام در دوران باستان برمی‌گردد و اختراع چرخ ها از آن زمان رقم می‌خورد.

انسان پی برد به گردش در آوردن اجسام بسیار ساده‌تر و آسان‌تر از ساییدن( لغزش یا حرکت لغزشی چ) بر روی هم می‌باشد. در همین زمان بود که بلبرینگ‌ها اختراع شدند. به عنوان مثال تصور کنید چرخ‌های دوچرخه را در نظر بگیرید. اگر به جای بلبرینگ و ساچمه چیز دیگری در آن قرار دهیم حرکت دادن چرخ‌ها و دوچرخه به دلیل وجود اصطحکاک بالا در خلاف جهت حرکت چرخ کاری مشکل خواهد بود. غلتیدن دو سطح روی هم بسیار آسان‌تر از آن خواهد بود که بر روی هم بلغزند.

اولین بار بلبرینگ توسط جان هریسون در دهه 1740 میلادی برای ساعت دریایی H3 اختراع شد و روند ساخت بلبرینگ ادامه داشت تا امروزه که بلبرینگ به صورت صنعتی و به شکل امروزی تولید می شود.

کاربرد بلبرینگ:

  • نگهداری محور به طوری که از لقی و لق زدن آن داخل بدنه جلوگیری کند.
  • جلوگیری از حرکت جانبی محور و برخورد قسمت های متحرک و ثابت.

نحوه کار بلبرینگ:

فشار حرکت در بلبرینگ ها  از لایه ی خارجی به گوی‌ها و سپس از گوی ها فشار به لایه داخلی منتقل می شود. به دلیل کروی بودن گوی ها، نقطه تماس اندکی با لایه‌های درونی و بیرونی دارند. این حجم از نقطه تماس باعث نرم حرکت کردن آن ها می شود. یکی از پیامدهای این نقطه تماس کوچک این است که اگر فشار بیش از حدی به گوی‌ها وارد شود می‌تواند موجب تغییرشکل یا خردشدن آن ها شود.

بلبرینگ و یاتاقان

برای حل این مشکل می توان از یاتاقان‌های غلطکی یا یاتاقان‌های غلطکی مخروطی‌شکل استفاده کرد. بلبرینگ‌های محوری نوعی بلبرینگ‌ است که نمی تواند بار محوری شدیدی متحمل شود برای سرعت‌های پایین در نظر گرفته شده‌اند. از این نوع بلبرینگ در میز های گردان استفاده می شود.

نوع تحمل بار هایی که بر بیرینگ ها وارد می شود:

  • شعاعی:

 این نوع یاتاقان محور را در زمان تغییر دور و بار در مرکز قرار داده و بار شعاعی را تحمل می کند، این نوع یاتاقان ها نباید در برابر چرخش مقاومتی از خود نشان دهند که در صورت بروز این امر سیستم منجر به کاهش راندمان می شود. از انواع این یاتاقان ها می توان به بیرینگ های شیار عمیق و خود تنظیم و یاتاقان ها و برینگ های لغزشی اشاره کرد.

  • محوری: 

این نوع یاتاقان ها بار محوری را تحمل کرده، به این نوع یاتاقان رولبرینگ کف گرد نیز می گویند، زمانی که نیروی محوری کم باشد از یاتاقان مخروطی رول می توان استفاده کرد.

  • شعاعی محوری: 

درواقع این نوع یاتاقان ها علاوه بر تحمل بار شعاعی بار محوری را نیز تحمل می کنند که می توان به یاتاقان های تماس زاویه ای یک ردیفه – دو ردیفه ویا رولبرینگ های مخروطی اشاره کرد، در بعضی موارد نیز از یاتاقان های تماس زاویه ای یک ردیفه به صورت دو تایی به حالت روبه رو – پشت به پشت و یا پشت سرهم استفاده کرد.

خرید بلبرینگ:

با تمام این تفاسیر می‌بینید که استفاده از بلبرینگ به شرایط و مکان بستگی ندارد. اطراف ما پر از ابزار و ماشین‌آلاتی است که بلبرینگ‌ها از اجرای ثابت آن به شمار می‌روند؛ از کشوهای یک کابینت گرفته تا به حرکت درآمدن اتومبیل شما به وجود آن بستگی دارد. برای همین است که نمی‌توان خود را بی‌نیاز از خرید این قطعه مکانیکی دانست. همچنین داشتن اطلاعات کافی برای خرید آن ضرورت دارد.

بلبرینگ

فاکتورهای مهمی که در خرید بلبرینگ‌ها باید مدنظر قرار داد:
  • در گام اول برند تولیدکننده این محصول است. یکی از برندهای مطرح جهانی که محصولات با کیفیتی را هم تولید می‌کند؛ skf ، یک کمپانی سوئدی است. بلبرینگ skf به دوام و کارایی طولانی مدت شناخته می‌شود و بسیاری ترجیح می‌دهند این محصول گزینه نهایی آن ها برای خرید باشد.
  • بعد از برند باید به نوع بلبرینگی که نیازمند خریداری آن هستید هم واقف باشید، همان‌طور که اشاره شد برای یک کشو کمد قطعا مدل ساده و مسطح کاربرد دارد، برای کاربردهای سرعت بالا بلبرینگ سرامیکی مانند اسپیندل موتورها.
  • همچنین در مورد فروشنده این قطعه هم باید مطمئن باشید زیرا بازار مملو از کالای فیک است و احتمال اینکه به جای کالای اصل به مشتری فروخته شود بالاست.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان تماس بگیرید!