همه چیز درباره تکنولوژی igtb

تکنولوژی IGTB چیست؟

تکنولوژی igtb امروزه در بسیاری از وسایل کاربرد دارد و یک مزیت مهم به شمار می رود. IGBT مخفف عبارت INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTOR است که معنای کلمه به کلمه آن ترانزیستور دوقطبی دروازه عایق بندی شده می باشد اما این معنی خیلی کاربردی نیست و معنی رایج فارسی آن ترانزیستور دوقطبی می باشد که هنگام معرفی این قطعه نیازی به گفتن این ترجمه نیز نمی باشد بلکه خود کلمه IGBT بسیار رایج تر است و همه آن را می شناسند.

تکنولوژی igtb

تکنولوژی IGBT یکی از ترانزیستور هایی است که در لوازم مدرن مانند خودروهای برقی، یخچال ها، دستگاه های جوش، قطار، تهویه مطبوع و… می باشد. این تکنولوژی تا ساخت ابزارآلات و  اینورتر و تولید این محصول نیز کاربرد دارد.

مزایای IGBT (آی جی بی تی):

 1. هنگامی که از IGBT به عنوان یک سوئیچ کنترل شده استاتیکی استفاده می شود، این قطعه میزان ولتاژ و جریانی مشابه با ترانزیستور دو قطبی دارد.
 2. تقویت کننده ورودی بالا
 3. افت ولتاژ کم
 4. ولتاژ حالت وصل کم
 5. در حالت هدایت، مقاومت کانال پایین تری نسبت به ماسفت استاندارد دارد. (هدایت شوندگی ساده)
 6. برای کنترل سطح ولتاژ DC بکار می رود.
 7. به منظور ترکیب راندمان بالا و تعویض سریع انجام می شود.
 8. مزایای اصلی استفاده از تکنولوژی IGBT در مقایسه با دیگر ترانزیستور ها، قابلیت کار کردن در ولتاژ بالا و مقاومت کم در زمان روشن بودن است.
 9. راه اندازی IGBT نسبت به ترانزیستورهای دیگر آسان تر صورت می گیرد.
 10. تکنولوژی IGBT دارای قطعات موازی بسیار زیادی است و این قابلیت را دارد که با جریان های بسیار بالا نیز کار کند.
 11. آی جی بی تی در تجهیزات روشنایی کم توان با فرکانس کم تر از ۱۰۰ کیلو هرتز نیز کاربرد دارد.
 12. محافظت در برابر جریان راه اندازی و اتصال کوتاه برای مقیاس گذاری و انسداد ولتاژ
 13. تکنولوژی IGBT در وسایل الکتریکی و ماشین های هیبریدی نیز اهمیت دارد و می تواند تا ولتاژ ۳۳۰۰ ولت را تحمل کند.

igtb

تفاوت این انرژی با انرژی ماسفت چیست؟

تکنولوژی IGBT  و انرژی ماسفت را می توان پرطرفدار ترین نمونه های انرژی برای ساخت وسایل برقی شناسایی کرد که در هر دوی آن ها ترانزیستور منبع اصلی نیرو می باشد و به عنوان سوئیچ مورد استفاده قرار می گیرد اما ماسفت دارای انرژی کمتر و همچنین جریان کمتر می باشد در حالی که فرکانس بسیار بالا داشته اما تکنولوژی IGBT دارای جریان بسیار بالا بوده در حالی که فرکانس پایین دارد و به عنوان سوئیچینگ مورد استفاده قرار می گیرد.

کدام یک از انرژی ها کارکرد بهتری دارند؟

بسیاری از افراد این سوال را دارند که انرژی ماسفت کارکرد بهتری دارد یا تکنولوژی IGBT  کارکرد بهتری برای دستگاه ها دارد زیرا این دو انرژی بسیار شبیه بوده و تنها در فرکانس و جریان دارای تفاوت بتنی می باشند.

در پاسخ به این سوال باید طبق استاندارد های جهانی و وسیله مورد نظر برای استفاده از انرژی تصمیم گیری کنیم، هر انرژی در مدار می تواند کارکرد منحصر به فردی از انرژی دیگر داشته باشند اما این مدار به صورت کامل در وسایل مختلف متفاوت می باشد برای مثال نمی توان یک شبیه ساز را با یک وسیله جوشکاری در نوع مدار ها یکی دانست.

وجود انرژی و تکنولوژی اشتباه در یک مدار می تواند ایجاد کننده هزینه های نادرست و سرعت بسیار متفاوت برای دستگاه باشد به همین دلیل انتخاب تکنولوژی مناسب باید طبق آزمایش های متعدد باشد.

کاربرد سیستم های IGBT چیست؟

 1. تجهیزات روشنایی کم توان با فرکانس کم تر از ۱۰۰ کیلوهرتز
 2. منابع تغذیه بدون توقف با بار ثابت و یا تغییرات کم
 3. اینورتر جوشکاری با جریان بالا و فرکانس کم تر از ۵۰ کیلوهرتز
 4. محافظت در برابرجریان راه اندازی و اتصال کوتاه

اما کاربرد تکنولوژی igtb بسیار بیشتر از موارد فوق می باشد. به طور مثال در فرکانس های بالا، ترانزیستورها دیگر خطی عمل نمی کنند و نویز مخابراطی شدیدی ایجاد می کنند و استفاده از IGBT ها بسیار توصیه می شود. در صنایع مرتبط با برق قدرت از این سیستم بسیار استفاده می شود همانند اینورتر ها، سنسورهای IFM و منابع تغذیه ای که سوییچینگ آن ها به صورت جامد است.

تکنولوژی igtb

علاوه بر این از IGBT ها برای هدایت جریان القایی بهتر نیز استفاده می شود در واقع علت استفاده از این سیستم بر روی موتورهایی که سیم پیچ دارند، موتورهای الکترومغناطیسی و موتور های دینامیکی، هدایت بهتر جریان است. با توجه به اینکه گفتیم یکی از مزایای IGBT سوئیچینگ سریع می باشد می توان در آمپی فایر های سیستم های صوتی نیز از آن استفاده کرد و حتی زمانی که سیستم BJT در دستگاه به خوبی کار نمی کند می توان این سیستم را جایگزین کرد.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان تماس بگیرید!