حقایق جالب آسانسور ها در اطراف ما

مقدمه:

پیش از مطرح کردن حقایق جالب آسانسور ها باید بگوییم که مطمئنا در حالت نرمال و در شرایط عادی افراد به آسانسور و شیوه عملکرد این وسیله اهمین زیادی نمی دهند. اما همانطور که می دانید آسانسور ها یکی از مهم ترین ماشین آلات در زندگی بشر به حساب می آیند زیرا موجب سرعت بخشی به فعالیت های روزانه افراد می شوند البته این موضوع جدای از تاثیر آن ها بر طراحی ساختمان ها می باشد.

آسانسور های عجیب

با وجود نوآوری و پیشرفت در سیستم جابجایی عمودی، می توانیم بدون در نظر گرفتن وزن، در چندین سطح به سرعت حرکت کنیم و مسیر حرکت خود در ساختمان را تغییر دهیم. در مورد آسانسور هایی که هر روز در مطب پزشک، مراکز خرید، محل کار، مدرسه و یا مکان های مورد علاقه خود استفاده می کنید، کمی فکر کنید. سفر و جابجایی با آسانسور ممکن است بخشی از زندگی هر روز شما باشد. اما در این مقاله قصد داریم به بررسی حقایق جالب آسانسورها بپردازیم. حقایقی که می تواند تصور و دید شما نسبت به آسانسور را تغییر دهد.

 • اولین آسانسور مسافربر:

اولین آسانسورهای مدرن در لابی هتل لوکساری بود. عبارت ” اولین آسانسور مسافربر” در هتلی به نام نیویورک سیتی در سال ۱۸۵۷ نصب شد و سرانجام در دهه ۱۸۷۰ این تکنولوژی به ساختمان های اداری راه یافت که باعث رشد و پیشرفت تجارت شد.

دکمه بسته شدن در، یک دکمه فریب دهنده است و این توهم را برای مسافران ایجاد می کند که می توانند کنترل آسانسور را در دست بگیرند. تولید کنندگان آسانسور از سال 1990، این دکمه را در بسیاری از آسانسور ها حذف کردند، بنابراین، در به صورت خودکار بسته خواهد شد.

 • حذف عدد 13:

از آن جایی که اعداد در برخی از کشور ها بد شانسی تلقی می شوند، بسیاری از ساختمان ها تصمیم گرفتند عدد سیزده را از طرح طبقات خود حذف کنند. شرکت آسانسور اوتیس تخمین زده است که تقریبا 85 درصد ساختمان هایی که دارای آسانسور هستند، دکمه سیزده ندارند.

 • تعداد افراد:

هر آسانسوری در سال، حدود بیست هزار فرد را جابجا می کند.

 • موسیقی آسانسور:

موسیقی آسانسور برای اولین بار در دهه ۱۹۲۰ ظاهر شد تا مسافران ترسو را که برای اولین بار از آسانسور استفاده میکردند، آرام کند.

موسیقی در آسانسور

 • سیستم های نمایشگر مقصد:

آسانسور های جدیدی دارای سیستم های نمایشگر مقصد می باشند که به مردم، زمان ورود به طبقه مورد نظرشان را نشان می دهد؛ این باعث می شود مردم سریعتر به طبقه مورد نظر برسند؛ همچنین در شرکت هایی که چند طبقه هستند، احتمال برخورد مدیر عامل شرکت و کارفرما در یک آسانسور، پایین می آید.

 • نصب آینه در آسانسور:

استفاده از آینه در آسانسور به این دلیل است که به نظر برسد، فضای زیادی در آسانسور وجود دارد.

 • معروف ترین آسانسور ها:
 1. آسانسور دروازه آرچ در سنت لوئیس (کابین مسافران در دروازه سفر می کند)
 2. آسانسور سانتا جاستا در لیسبون (یکی از اولین آسانسورهای بخار)
 3. آسانسور لاکردا در سالوادور (یکی از شلوغترین آسانسور ها در جهان)
 4. تایپه ۱۰۱ (آسانسورهای سنگی)
 5. آسانسور بایلونگ در چین (بزرگترین آسانسور در فضای باز محسوب می شوند)
 6. آسانسور لوور در فرانسه (کابین آن باز است)
 7. آسانسور هتل لوکیور در لاس وگاس (با درجه ۳۹٪ سفر می کند)
 • اتاق متحرک:

آسانسورهای اخیر شامل  اتاق های متحرک هستند. از ویژگی های آن ها، لوستر ها و مبلمان لوکس و کف فرش شده می باشند. در این آسانسور ها مسافران در آرامش می نشینند تا به طبقات دیگر برسند.

 • بیشترین تعداد آسانسور:

ایتالیا بیشترین تعداد آسانسور را دارد. بیش از نهصد هزار آسانسور، این باور نکردنی است.

 • ایمنی:

آسانسورها بیست برابر ایمن تر از پله برقی ها هستند و از نظر آماری امن ترین راه برای سفر هستند.

 • تعداد آسانسور های کشور آمریکا:

در حال حاضر آمریکا بیش از ۷۰۰۰۰۰ دستگاه آسانسور دارد.

 • فشار دادن مکرر دکمه تماس:

عده ای فکر می کنند فشار دادن مکرر دکمه تماس، باعث می شود آسانسور سریع تر حرکت کند؛ اما چنین نیست. دوباره فشار دادن این دکمه، هیچ تماسی را برقرار نمی کند و تنها تماس شما ثبت خواهد شد.

دکمه آسانسور

 • کشته شدن تکنسین ها:

تکنسین ها، بیشترین افرادی هستند که جان خود را در حوادث مرتبط با آسانسور از دست می دهند.

 • آسانسور های موجود در روم باستان:

برخی شواهد وجود دارد که نشان می دهند، از آسانسور های موجود در روم باستان و اروپا، در طول قرون وسطی نیز استفاده می شده است.

 • استفاده نرمال از آسانسور:

کاربر معمولی آسانسور به صورت متوسط روزانه ۴ بار از آسانسور استفاده می کند.

 • جمعیت کره زمین:

هر سه روز، آسانسور ها معادل جمعیت کره زمین را حمل می کنند.

 

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان تماس بگیرید!