درایوآسانسور و همه چیز درباره آن

درایو آسانسور چیست؟

سرعت گرفتن دور موتور آسانسور، دلیل اصلی تکان ها و لرزش های آسانسور می باشد که گاهی اوقات موجب ترس و وحشت مسافران می شود اما اگر سیستم آسانسور به درایوآسانسور مجهز باشد، دور موتور کنترل شده و دیگر کابین لرزش و تکان نخواهد داشت.

درایو آسانسور

درایو های دو سرعته برای آسانسور های مجهز به موتور ac2 و یا همان دو سرعته استفاده می شود در این آسانسور ها کابین با یک سرعت بیشتری به سمت طبقه مقصد حرکت می کند و سپس سرعت آن کاهش یافته و در طبقه مورد نظر می ایستد و درایو دو سرعته در این سیستم ها فشار ریزی در موتور ایجاد می‌کنند که همان سبب شده تا موتور به آرامی دور بگیرد و یک دفعه سرعت آن تغییر نکند و همین امر دلیل عدم ایجاد شوک و تکان است.

مزایای استفاده از درایوآسانسور:

  • به دلیل استفاده درایو ها، ضربات و تکان های شدید کاهش یافته که این امر باعث افزایش طول عمر قطعات آسانسور می شود.
  • از آن جایی که استفاده از درایو با جریان برق همراه است باعث می شود که در آسانسور ها از کنتاکتور های کوچک تری استفاده کنند که باعث کم شدن صدای آسانسور نیز می شود.
  • چون درایو ها می توانند باعث کنترل دور موتور شوند، بنابراین موتور ها کم تر داغ می کنند و استهلاک موتور آسانسور نیز کمتر می شود.
  • با استفاده درایوآسانسور بسیاری از هزینه ها از جمله هزینه برق، سرویس کاری و… کاهش می باید.
  • آسانسور هایی که داری درایو vvvf هستند دیگر نیازی به فن در آسانسور ندارند.
  • از بین رفتن حرکات و ضربات شدید در هنگام جا به جایی کابین در هنگام عبور از طبقات که به جای آن حرکات نرم و بدون ضربه جایگزین آن شده است.

درایو آسانسور

عملکرد درایوآسانسور در کنترل سرعت آن:

کارکرد درایو آسانسور به این صورت است که نخست برق شبکه را به ولتاژ دی سی تبدیل کرده و پس از آن اینورتر آسانسور ولتاژ دی سی را به ولتاژ AC با فرکانس و ولتاژ متفاوت تبدیل می‌ کند؛ در واقع درایو نوعی ابزار است که باعث نرم حرکت کردن آسانسور می‌ شود. در حقیقت درایو آسانسوری می تواند با تغییر فرکانس و ولتاژی که به موتور آسانسور می دهد، سرعت آن را کنترل کند. این شرایط در آسانسور، شامل حرکت آرام و توقف آرام، تنظیم سرعت در زمانی غیر از توقف و حرکت و همچنین تنظیم دقیق مکان ایستادن آسانسور است. تمام این اتفاقات در کسری از ثانیه رخ میدهد.

درایو آسانسور این وظیفه را دارد تا دور موتور را کنترل کند به همین خاطر به آن کنترل کننده دور موتور هم می‌ گویند. درایو آسانسور می‌ تواند دور موتور را صفر تا چندین برابر به صورت پیوسته تغییر دهد.  به بیان دیگر توان ورودی آن با ولتاژ ثابت از صفر به توان خروجی آن با ولتاژ متغیر، عوض می‌شود.

انواع درایو آسانسور:

  • درایو تابلو فرمان دو سرعته:

این درایو برای آسانسورهای که دارای دو سرعت کند و سرعت تند هستند استفاده می شود. برای این که بتواند دارای دو سرعت متفاوت باشد از یک موتور گیربکس دار استفاده شده است. نحوه کار به این صورت است که در ابتدای حرکت آسانسور سرعت تند شده و سپس کند می شود. به همین دلیل زمانی که سرعت تغییر می کند و آسانسور از حرکت باز می ایستد، آسانسور کمی تکان می خورد.

  • تابلو کنترل کننده درایو دار:

با استفاده از تابلو کنترل کننده درایو دار حرکت آسانسور بسیار نرم بود و برخلاف تابلوی حرکت دو سرعته دارای هیچ گونه تکان شدید در هنگام حرکت یا ایستادن نیست. با استفاده از این درایو در آسانسور، هنگام عبور آسانسور از طبقه های مختلف سرعت آن بسیار کم تغییر می کند و به همین دلیل تکان شدیدی را احساس نخواهید کرد.

درایو آسانسور

  • درایو تابلو فرمان VVVF:

این درایو تابلو فرمان مانند نوع قبلی درایو باعث نرمی حرکت آسانسور می شود. در این مدل درایو ابتدا بین موتور سه فاز آسانسور و شبکه برق قرار می گیرد. حال برای اینکه ولتاژ و فرکانس مناسب را تنظیم کند، توان الکتریکی خود را از شبکه برق می گیرد. سپس ولتاژ تنظیم شده را به موتور آسانسور می فرستد. تمامی این تنظیمات باعث می شود حرکت آسانسور بسیار نرم باشد و شما در هنگام استفاده از آسانسور هیچ تکانی را احساس نکنید.

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان تماس بگیرید!