بررسی قطعه دیکتاتور آسانسور

دیکتاتور آسانسور چیست؟

دیکتاتور، ابزاری است که در درب های لولایی به کار می رود تا از بسته شدن شدید درب جلوگیری کند. می توان اینطور گفت که زمانی که درب آسانسور رها می شود به علت سرعت زیاد، صدای شدیدی را در حین برخورد با چهارچوب ایجاد می کند که به همین منظور از دیکتاتور استفاده می شود. دیکتاتور ها قطعاتی مکانیکی هیدرولیکی هستند که به مرور زمان ممکن است کارایی خود را از دست دهند. در چنین شرایطی، بهتر است که آن ها را تعویض نمایید؛ زیرا امکان تعمیرشان وجود ندارد. تنظیم سرعت دیکتاتور از طریق پیچی که در قسمت فوقانی آن تعبیه شده است انجام می شود.

آرام بند آسانسور

شیوه تنظیم دیکتاتور آسانسور:

  1. قبل از هر چیز باید گفت که به منظور تنظیم این قطعه به یک پیچ گوشتی دو سو یا یک آچار آلن نیاز است.
  2. بر روی دیکتاتور آسانسور (آرام بند) یک پیچ تنظیم وجود دارد که از طریق آن این امکان وجود دارد که سرعت باز یا بسته شدن قرقره دیکتاتور را تنظیم نمود.
  3. پیچ تنظیم روی دیکتاتور یا پیچ آلن خور است یا دو سو می باشد.
  4. لازم به ذکر است که پیچ تنظیم در واقع سرعت روغن خروجی از پیستون را تنظیم می کند.
  5. محل قرار گیری پیچ تنظیم در انتهای میله پیستون و درواقع سوزن تنظیم خروجی روغن می باشد.
  6. به جهت آرام بسته شدن درب آسانسور لازم است که پیچ دیکتاتور را در جهت عقربه های ساعت چرخاند و همچنین برای سریع تر بسته شدن درب آسانسور لازم است که پیچ تنظیم در جهت خلاف عقربه های ساعت چرخانده شود.
  7. در بیشتر آسانسور ها در قسمت بالایی درب های لولایی توسط شرکت سازنده درب، محلی برای نصب دیکتاتور معین شده است.
  8. با استفاده از ۲ عدد پیچ، این امکان وجود دارد که  دیکتاتور را روی درب نصب نمود.

زمان سرویس دیکتاتور:

در فصل زمستان روغن هیدرولیک موجود در دیکتاتور آسانسور سفت می شود و همین امر موجب آن می گردد که درب آسانسور به سختی بسته شود. در تابستان نیز روغن بسیار روان می شود و باعث می شود درب با شدت بسته شود. معمولا دو بار در سال نیاز است دیکتاتور توسط سرویس کار تنظیم شود.

دیکتاتور آسانسور

فایده استفاده از دیکتاتور آسانسور:

همانطور که گفته شد، قرار گیری این قطعه در بالای درب های لولایی آسانسور موجب آن می شود که درب ها به آرامی بسته شوند؛ هر چند که شما درب را محکم ببندید این قطعه از به شدت بسته شدن درب، جلوگیری می کند. این بدان معنی است که هر چقدر هم شخص درب را محکم را ببندد قطعه دیکتاتور در بالای درب لولایی آسانسور کششی، موجب آن می شود که صدای محکم بسته شدن درب حتی به گوشتان نرسد.

اجزاء تشکیل دهنده آرام بند درب آسانسور:

دیکتاتور آسانسور دارای سیستم و مکانیزم بسیار پیچیده ای می باشد که اجزاء آن ظریف و در هم تنیده اند. ممکن است این طور به نظر نرسد اما دیکتاتور بر خلاف ظاهر و کار ساده ای که انجام می دهد به هیچ عنوان قطعه ساده ای نبوده ای و از اجزاء بسیار زیادی تشکیل شده است؛ حتی شمار تعداد قطعاتی که در آرام بند استفاده شده است به ۴۰ قطعه نیز می رسد.

از مهم ترین اجزاء این قطعه می توان به مخزن روغن، سیلندر، پیستون کوچک، یک چرخ غلتان (قرقره) و چند قطعه فلزی دیگر که وظیفه نگهداری این قطعه بر روی درب باز شو را دارند اشاره نمود. این قطعه باید دارای گواهی نامه استاندارد TESK بوده و منطبق بر گواهینامه CE طراحی شده باشد.

دیکتاتور آسانسور

نکته آخر:

توجه به این نکته بسیار مهم است که دیکتاتور آسانسور، یکی از قطعات مصرفی آن است و به مرور زمان کارایی و کیفیت خود را از دست می دهد و نیاز به تعویض دارد. ساختار آسانسور ها معمولا به گونه ای است که در صورت باز بودن درب، حرکت نمی کنند (برای جلوگیری از سقوط افراد داخل چاهک آسانسور). اگر دیکتاتور آسانسور خراب شود، درب به طور کامل بسته نمی شود و آسانسور اخطار باز بودن درب می دهد. پس بهتر است تنطیم و در صورت نیاز تعویض این قطعه را جدی بگیریم. برند های مختلفی از دیکتاتور در ایران وجود دارد که باید گفت معروف ترین آن ها شرکت های onsa و can lift می باشند.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان تماس بگیرید!