بررسی علل صدای آسانسور ها

سروصدای آسانسور ها:

عملکرد کلیه وسیله های مکانیکی و برقی می تواند با لرزش و کمی صدا همراه باشد و آسانسور هم دقیقا یکی از همین موارد به حساب می آید و در هنگام حرکت ممکن است تولید سرو صدا کند. از آنجایی که معمولا افراد، نسبت به حوادث آسانسور ها حساس هستند، توجه به صدای آسانسور ها امری متداول می باشد.

صدای آسانسور

گاهی این صدا از حد معمول خارج شده و به قدری زیاد می‌شود که آسایش را از ساکنین ساختمان سلب می‌کند؛ معمولا این اتفاق به خاطر درست عمل نکردن یکی از اجزای آسانسور ایجاد می‌شود. ما در این مقاله به برخی از دلایل صدا دادن آسانسور اشاره می‌کنیم.

خشک بودن ریل‌ های آسانسور:

ریل‌ آسانسور وسیله‌ ای‌ است که برای هدایت کابین ‌آسانسور و کادر وزنه در چاه آسانسور نصب می‌شود. ریل آسانسور علاوه بر هدایت کابین آسانسور و کادر وزنه، وظیفه‌ ایجاد تعادل بین کابین ‌آسانسور و کادر وزنه و همچنین وظیفه‌ جلوگیری از ایجاد لرزش در کابین آسانسور و جلوگیری از سقوط آسانسور در مواقع اضطراری را برعهده دارد. ریل آسانسور همواره باید چرب باشد تا آسانسور بتواند به نرمی در چاه آسانسور حرکت کند در غیر این صورت ممکن است موجب ایجاد صدا شود.

آسانسور های خیلی سریع:

در آسانسورهای خیلی سریع، سر و صدا گاه اجتناب‌ ناپزیر است، زیرا حرکت هوا در سیستم تهویه ممکن است موجب صدا دادن آسانسور شود که این نوع صدا اغلب تنها از درون کابین شنیده می‌ شود. صدا های دیگری نیز می‌ توانند در این میان دخیل باشند؛ مانند صدای غلتک‌ های به حرکت درآورنده کابین (صدای ایجاد شده معمولا به دلیل نقص در یاتاقان‌ های مکانیکی و غلتک‌ های لاستیکی است) یا صدای وزنه تعادل که هر گاه کابین کمی به یک سمت منحرف می‌شود به حرکت در می‌ آید تا تعادل کابین برقرار شود، ایجاد می شود.

علت صدای آسانسور

نازک بودن اندازه دیوار:

امروزه به دلایل مختلفی در صنعت ساختمان سازی؛ ضخامت دیوار ها را کمتر از حد معمول درست می کنند و همین موجب صدا دادن آسانسور می شود. از این رو می توان گفت که در این مورد، جای نگرانی وجود ندارد و نیازی به تعمیر آسانسور نیست.

آلوده بودن کفشک ‌های آسانسور:

کفشک آسانسور، وسیله ‌ای‌ است که باعث می شود کادر وزنه بر روی ریل و کابین آسانسور راحت تر حرکت کند. به همین علت می توان گفت که کفشک در حرکت آسانسور نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و اگر کثیف باشد؛ موجب صدا دادن آسانسور می شود. پس از این که مطمئن شدید صدای آزار دهنده از کفشک است؛ باید برای تمیز کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید تا آسانسور روان ‌تر حرکت کند و دیگر صدایی ایجاد نشود.

لق بودن کابین آسانسور:

لق بودن کابین هم یکی دیگر از موارد مهم در لرزش کابین آسانسور می باشد، گاهی اوقات فاصله کفشک ریل کابین نسبت به ریل، از حد استاندارد بیشتر بوده و همین مسئله باعث حرکت های ریز افقی کابین به طرفین می شود که اصطلاحا به این مورد لقی کابین آسانسور گفته می شود. البته برای پیشگیری از بروز این مورد باید کابین تست لقی شود.

رفع صدای آسانسور:

ممکن است با ایجاد صدا در آسانسور در طبقه اول و آخر یا در حین حرکت، با خود فکر کنید روغن کاری کافی است که این تفکر کاملا اشتباه است. از احساس لرزش و صداهای مختلف هنگام حرکت کابین بین طبقات گرفته تا سر و صدای در طبقه اول و آخر، ضروری است که صاحبان املاک تشخیص دهند که آسانسور به بازرسی فوری توسط متخصصین فن احتیاج دارد.

ممکن است صدای ناخوشایند سنگ زنی خیلی جدی به نظر نرسد اما در واقع می تواند نشان دهنده این باشد که یک مسئله فوری در مورد قطعات متحرک درون موتور وجود دارد. نهایتا به دلیل عدم توجه و به دنبال علت صدای آسانسور نبودن، صدمات سختی مانند سقوط آسانسور یا قفل شدن آسانسور مابین طبقات را به همراه دارد.

سر و صدای آسانسور

به هر حال با توجه به آنچه گفته شد بهترین راه حل برای رفع سر و صدای آسانسور، نصب و راه اندازی آن توسط شرکت های معتبر همچون گروه مهندسی صنعتی غدیر است که تمام اصول را به همراه استاندارد سازی لازم در نصب و راه اندازی آسانسور به کار می برند. در این صورت شرکت تعهد دارد که از بهترین تجهیزات استفاده کند، به همین جهت هنگام ایجاد صدا، می توان با خیالی آسوده با همان شرکت معتبر تماس گرفت تا آن را رفع کنند. اگر از شرکت های معتبر و مطمئن در نصب آسانسور استفاده شود هنگام جیرجیر کردن می توان کمتر نگران بود و با یک روغن کاری توسط متخصصین شرکت، آن را رفع کرد. 

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان تماس بگیرید!