هرآنچه باید درباره فلایویل آسانسور بدانید!

فلایویل موتور آسانسور:

هر دستگاهی از یک سری قطعات تشکیل شده است؛ آسانسور هم مانند هر وسیله دیگری هم قطعات اصلی دارد و هم فرعی؛ همان طور که می‌ دانید موتور، اصلی ترین قطعه هر دستگاهی است. موتور در آسانسور، انواع و اقسام مختلفی دارد که یکی از رایج ترین آن موتور گیربکس دار آسانسور یا همان موتور گیربکسی است.

فلایویل

از طرفی در بین موتور های گیربکسی، برخی فلایویل موتور دار هستند که روی موتور قرار می‌ گیرد و ویژگی‌ های زیادی به آسانسور می‌ دهد. در این مقاله نگاهی به آن می‌ اندازیم و آن را بررسی خواهیم کرد.

موتور آسانسور:

موتور آسانسور در واقع قلب آن است. موتور آسانسو وظیفه دارد تا گشتاور لازم برای جا به جا کردن کابین آسانسور را فراهم کند. در آسانسور هایی مانند آسانسور کششی این گشتاور با استفاده از سیم بکسل و در آسانسور هیدرولیک این کار با استفاده از جک هیدرولیک به کابین می‌ رود. موتور آسانسور به صورت تک سرعته گیربکسی و دو سرعته گیربکسی وجود دارد؛این مدل موتور، نیروی خود را با استفاده از گیربکس به آسانسور انتقال داده در صورتی که تنها یک سرعت برای آن تعریف می‌گردد؛ از این رو زمانی که کابین آسانسور به طبقه ای نزدیک شد با استفاده از موتور ترمز حرکت آن کم شده و در آخر کابین در تراز طبقه می‌ ایستد.

از طرفی موتور دو سرعته گیربکسی دارای دو سیم پیچ و دو سرعت برای حرکت کردن دارد که در زمان شروع از دور تند استفاده کرده و اندازه آن حدودا ۳۰ سانتی متر پیش از رسیدن به تراز طبقات و روی دور کند درگیر می‌ گردد و در محل تراز طبقه توقف کاملا انجام می‌ شود. هر یک از این مدل موتور یک سری مزایا و یک سری معایب دارند.

کارکرد فلایویل موتور آسانسور:

از آنجایی که انرژی جنبشی یک جسم با جرم و سرعت آن رابطه دارد، می‌توان عملکرد فلایویل موتور آسانسور را نیز بر اساس انرژی جنبشی آن توصیف کرد. با به چرخش درآمدن فلایویل توسط محور موتور، یک انرژی جنبشی در فلایویل به وجود خواهد آمد. به دلیل اینرسی حرکتی فلایویل، اگر محور موتور از حرکت بایستد، فلایویل تا یک مدت زمان کوتاه به حرکت خود ادامه خواهد داد. دلیل این موضوع انرژی جنبشی است که در جرم فلایویل ذخیره می‌ شود. وجود این مزیت به موتور آسانسور به یکنواختی حرکت آن کمک خواهد کرد.

فلایویل

اگر به دلیل وجود برخی ایرادات و نوسانات، موتور آسانسور دچار تغییر گشتاور شود، انرژی ذخیره شده در فلایویل موتور آسانسور با این تغییر گشتاور موقتی مقابله کرده و مانع برهم خوردن تعادل حرکتی محور موتور می‌ شود. همچنین فلایویل متنناسب با نوع و اندازه موتور باعث می‌شود که موتور پس از شروع حرکت به انرژی کمتری نسبت به زمان شروع نیاز داشته باشد.

ویژگی های فلایویل آسانسور:

فلایویل آسانسور ویژگی های بسیاری را به موتور می دهد که یکی ویژگی های اصلی این قطعه نجات اضطراری آسانسور به صورت دستی می باشد. زمانی که موتور آسانسور مجهز به فلایویل باشد در هنگام بروز خطر برای آسانسور با استفاده از این قطعه می توان آسانسور را به صورت دستی متوقف کرد. البته این قطعه ویژگی های بسیار دیگری نیز دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • نگهدارنده گشتاور زاویه ای
  • جلوگیری از تغییر سرعت دوران آسانسور
  • یکنواخت نگه داشتن چرخش محور موتور
  • افزایش قدرت

فلایویل موتور آسانسور و کارایی اضطراری آن:

همان طور که گفته شده یکی از ویژگی های اصلی فلایویل موتور آسانسور؛ کارکردن آن در زمان نجات اضطراری است. با توجه به بند ها و استاندارد ملی آسانسور، باید بتوان با استفاده از فلایویل و به صورت دستی، کابین را با ظرفیت کامل و نیروی کمتر به سمت بالا حرکت داد. از طرفی در مواقع اضطراری باید از ابزار های دیگری نیز برای نجات استفاده کرد. با توجه به این موارد برای جابجا کردن دستی کابین با نیروی پایین تر از 400 نیوتون باید حتما موتور آسانسور مجهز به فلایویل باشد.

فلایویل چیست

در نهایت:

قطعاتی مثل فلایویل موتور آسانسور یکی از قطعات فرعی آسانسور هستند که شاید در نگاه اول چندان کاربردی نداشته باشند، اما به مرور زمان اهمیت بسیاری دارند؛ زیرا فلایویل به آسانسور کمک می کند که امنیت و کارایی بیشتر داشته باشد.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان تماس بگیرید!