مخترع آسانسور کیست؟

مقدمه:

همه شما مخترعان برق، تلفن، هواپیما و … را می شناسید اما شاید بسیاری از شما مخترع آسانسور را نشناسید با اینکه همه ما هر روز از آسانسور ها استفاده می کنیم و عدم وجود آسانسور در بسیاری از اماکن موجب ایجاد ناهماهنگی در بسیاری از امور خواهد شد.

نکته جالب اینجاست که در گذشته ها مثلا در حدود چند صد سال قبل، سازندگان و معماران بنا ها می توانستند ساختمان‌ های بلند را بسازند؛ اما در بیشتر اوقات از ساخت ساختمان‌ های بلند جلوگیری می‌کردند؛ یکی از دلایل اصلی جلوگیری از ساخت‌ ساختمان ‌های بلند وجود پله بود که با طراحی آسانسور این مشکل برطرف شد.

اولین آسانسور

اولین آسانسور:

شخصی به نام اتوود اولین مخترع آسانسور بود؛ اتوود دانشمند و ریاضی دان بزرگی بود که توانست برای اولین بار این وسیله حمل و نقل عمودی را ارائه دهد. او یک ماشین اتود اختراع کرد که از دو وزنه تشکیل شده بود که با یک نخ به هم مربوط می شدند و روی قرقره ها بالا و پایین می رفتند. اتود برای اولین بار این طرح را ارائه داد اما مدتی بعد از اتوود، شخصی به نام اوتیس که یک دانشمند بزرگ آمریکایی بود این طرح را به مرحله اجرا در آورده و آن را ساخت. 

مدتی بعد از آن با پیشرفت علم و صنعت، روز به روز آسانسور ها نیز پیشرفت کردند و تنوع آن زیاد شده و در طرح ها و انواع مختلف تولید شدند. اوتیس در سال 1854 با اختراع خودش، موجب تولید آسانسور های بی خطر در سال های بعد گردید.

در واقع آن آسانسور ساده و ابتدایی که اوتیس طراحی کرده بود، چرخ ضامن داری بود که اگر کابل نگهدارنده کابین آسانسور پاره می شد هم اتاقک مورد نظر به طور کامل سقوط نمی کرد و ترمز ها به صورت خودکار فعال می شدند و کابین به اندازه تنها چند پا فشار می افتاد و می ایستاد. درنتیجه اوتیس اولین آسانسور را اختراع نمود که با ترمز اتوماتیک کار می کرد. این مخترع بزرگ در 49 سالگی بر اثر ابتلا به بیماری مهلک دیفتری جان خودش را از دست داد.

مخترع آسانسور

کمی از اوتیس بدانید:

از اوتیس به عنوان بنیان گذار یکی از شرکت های آسانسور و پله برقی هم یاد می کنند. این مخترع آمریکایی بزرگ، از سن بچگی طرح هایی را روی کاغذ کشید که نشان دهنده نگاه خاص و خلاق او به اشیاء عجیب و غریب بود. با پیشرفت علم و صنعت، آسانسور ها هم توسعه یافتند. شخصی به نام تامپسون اولین فردی بود که موفق شد در سال 1850 اولین بالابر هیدرولیکی را اختراع کند و بعد از آن هم برای هر کاری انواع خاصی از بالابر ها تولید شدند و با نام آسانسور کارگاهی روانه بازار گردیدند.

جالب است بدانید که در یک دانشنامه بریتانیایی آمده است که دانشمندی رومی به نام ویتروس حدودا 236 سال پیش از میلاد از وسایلی صحبت کرده که در بنا ها به منظور جابجا کردن افراد استفاده می شده اند. بعد از تامپسون هم شخصی به نام ورنرفون زیمنس، اولین آسانسور های الکتریکی را ابداع کرد که با همین کار جاده تولید آسانسور های مدرن امروزی را صاف نمود.

صنعت آسانسور در کشور ایران:

آسانسور در ایران قدمتی 80 ساله دارد و به روایتی دیگر اولین آسانسور در ایران در پالایشگاه آبادان در دوران حکومت قاجار ایجاد شده است!!

در حال حاضر صنعت آسانسور در ایران، به صنعتی کاملا مدرن تبدیل شده که همه آپارتمان های بیش از 3 طبقه مجبورند از آن استفاده نمایند. شخصی به نام اوکسن الکسانی در سال 1345 با کپی برداری از شرکت‌ های اروپایی موفق شد اولین کارگاه تولید درب و کابین را، راه اندازی کند همچنین گفتنی است که اولین کارخانه آسانسور در ایران در سال 1350 در شهر صنعتی البرز قزوین با نام شیندلر راه‌ اندازی گردید.

مخترع آسانسور

صنعت آسانسور سازی هم در ایران همانند بسیاری از صنایع دیگر دستخوش تغییر و تحولات بسیاری شده و هر روز انواع مختلف و جدید تری از آسانسور های خاص وارد بازار می شوند.

نتیجه ‌گیری:

در حال حاضر آسانسور ها به یکی از مهم ترین نیاز های روزمره بشر تبدیل شدند و تقریبا در تمامی ساختمان های جدیدی که ساخته می شوند، از آن ها استفاده می شود. اوتیس با اختراع بزرگ خودش موجب گسترش ساخت ساختمان های بلند و آسمان خراش ها در جهان گردید و دیگر نیازی به نگرانی معماران و سازندگان درباره تعداد پله های ساختمان ها وجود ندارد.

با ما در گروه صنعتی غدیر در ارتباط باشید.

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان تماس بگیرید!