بررسی تخصصی گاورنر آسانسور

گاورنر آسانسور چیست؟

گاورنر به یکی از قسمت های بسیار مهم در آسانسور گفته می شود که به امنیت آن کمک می کند. این قطعه نوعی ترمز مکانیکی الکتریکی است که به منظور توقف کابین آسانسور در مواقع سقوط و یا مواقعی که به هر دلیلی، کابین آسانسور با سرعت بیش از حد مشخص شده به سمت پایین حرکت می کند جلوی سقوط کابین را گرفته و جان مسافرین را نجات دهد.

گاورنر آسانسور

محل نصب گاورنر آسانسور:

معمولا گاورنر های آسانسور در نزدیکی محل شاسی آسانسور، روی  بتون سقف چاه آسانسور داخل موتور خانه توسط نصابان حرفه ای نصب می شود. سیم بکسل گاورنر برروی فلکه انداخته می شود و این سیم بکسل ها از دو سوراخ مخصوص در بتون سقف به سمت پایین عبور داده می شوند؛ به شکلی که یک سر این سیم بکسل در پایین در نزدیکی کف چاه و از روی فلکه ته چاه آسانسور عبور داده شده و مجددا به سمت بالا باز می گردد و بر روی کابین آسانسور به سر دیگر سیم بکسل می رسد و با اتصال به قطعه ای به نام استراکچر بر روی یکی از شانه های یوک بالای کابین آسانسور متصل و مستحکم می شود.

انواع گاورنر:

 • گاورنر پاندولی:
 1. گاورنر پاندولی متشکل از اهرمی در قسمت میانی بوده که در دور محور حرکت نوسان داشته و فرکانس یا چرخش واکنش اهرم با سرعت آسانسور هماهنگ می باشد.
 2. تنها زمانی که آسانسور شتاب بیشتری بگیرد نوسان اهرم بیشتر شده و با تحریک میله محرک، زبانه پائینی اهرم با درگیری به چرخ گاورنر باعث متوقف شدن آن می شود.
 3. در واقع در هنگام سرعت گرفتن آسانسور پاندول ها کم کم به بالا حرکت می کنند و سرعت که زیاد تر شود پاندول ها به بالا ترین مقدار خود می رسند و باعث توقف می شوند.
 4. بنابراین تا هنگامی که سرعت آسانسور استاندارد و طبق سرعت نامی است، حرکت پاندول ها به صورت نرمال خواهد بود؛ اما زمانی که سرعت بیشتر از سرعت نامی شود، حرکت اهرم ها زیاد شده و باعث پرتاب آن ها به سمت بیرون و قفل شدن گاورنر و توقف آن خواهد شد.

انواع گاورنر آسانسور

 • گاورنر سانتریفیوژی:
 1. این مدل گاورنر که از رایج ترین نوع گاورنر ها می باشد از یک بدنه اصلی تشکیل شده است که در آن یک چرخ دوار و  یک اهرم به صورت افقی وجود دارد.
 2. درون این گاورنر ها یک سنسور الکتریکی، قرار داده شده است.
 3. هنگامی که سرعت حرکت کابین به بیش از میزان تعیین شده برسد، اهرم مکانیکی به درون قسمت تو رفتگی چرخ دوار می رود و درون هم قفل می شوند.
 4. در این زمان ناخن های مکانیکی پاراشوت به ریل ها قفل می شوند و کابین متوقف می شود.
 5. در همان ابتدای کار سنسور الکتریکی گاورنر، مدار ایمنی را فعال می کند، برق موتور را قطع می کند و موتور از حرکت می ایستد.
 6. در واقع سیستم تحریک گاورنر به این شکل عمل می کند که قبل از رسیدن به ۱۱۵% درصد سرعت نامی یعنی در حدود ۱۱۰% درصد سرعت نامی، با تحریک کنتاکت های مربوطه در تابلو فرمان، دستور قطع برق موتور را صادر می کند و ترمز موتور به کار می افتد.
 7. در واقع اگر از دو قسمت مکانیکی و الکتریکی به این مسئله نگاه بیاندازیم در حالت الکتریکی، برق موتور قطع می شود و در حالت مکانیکی کابین آسانسور متوقف می شود.
 8. یکی از دلایلی که می تواند مدار ایمنی برق را قطع کند و گاورنر وظیفه اش را انجام دهد، زمانی است که سیم بکسل پاره یا شل شده باشد و یا از درون شیار چرخ دوار در آمده باشد.

طریقه نصب گاورنر آسانسور:

جهت عملکرد گاورنر آسانسور باید مطابق با جهت نزولی آسانسور باشد تا مطمان شویم گیره ایمنی کار میکند. بکسل گاورنر سرعت نباید در هنگام کار عادی با قطعه ای اتصال یا سایش داشته باشد. بکسل فولادی گاورنر سرعت نباید خم مرده داشته باشد و بست بکسل در اتصال با فلکه یا سایر اتصالات نصب نشود و سر بکسل باید با کرپی بکسل محکم بسته شود. گاورنر سرعت آسانسور باید قبل از اینکه سرعت آسانسور بیش از 115٪ شود ، عمل کند.

گاورنر آسانسور

اجزای تشکیل دهنده گاورنر آسانسور:

 • فلکه اصلی یا گاورنر: در فلکه اصلی، ریز قطعاتی همچون 2 بازوی پاندولی یا لنگر و دنده‌ های ثابت و مخصوص نصب می‌شوند. بازو های بازشونده‌ گاورنر یا همان فک‌ های پاندولی به شکلی به گاورنر پین شده‌اند که به راحتی بتوانند به جلو و عقب تاب بخورند. این بازو‌ ها توسط یک فنر همواره تحت فشار هستند. این فلکه دارای شیار V شکل است که سیم بکسل گاورنر بر روی آن قرار می‌ گیرد. در کنار این شیار اصلی، یک شیار V شکل اما با سایز کوچک‌ تر قرار دارد که برای تست گاورنر مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
 • پاراشوت که به آن ترمز مکانیکی هم گفته می‌شود، در زیر هر دو طرف یوک کابین قرار می‌ گیرد و در توقف کابین روی ریل‌ ها نقش دارد.
 • فلکه انتهای چاه
 • کنتاکت‌ و میکروسوئیچ
 • سیم بکسل با قطر ۶ میلیمتری

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با ما در گروه مهندسی صنعتی غدیر در تماس باشید.

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان تماس بگیرید!